Duże zmiany nastąpiły na największej wałbrzyskiej państwowej uczelni. PWSZ AS ma nowego rektora, nowe instytuty i kierunki kształcenia. Inauguracja była podsumowaniem dziewięcioletnich rządów profesora Czesława Dutki i życzeniem nowej rektor profesor Elżbiety Lonc, by wałbrzyska uczelnia szła śladem swojej wielkiej dolnośląskiej sąsiadki - Uniwersytetu Wrocławskiego. Profesor Czesław Dutka wspominał trudne początki tej uczelni, kilka przeprowadzek, dziękował wszystkim, którzy pomogli, by uczelnia tak się rozrosła i zajęła ważne miejsce na edukacyjnej mapie Wałbrzycha i regionu. - Odchodzę z przeświadczeniem dobrze spełnionego obowiązku - podsumował swoje wystąpienie prof. Czesław Dutka. I przekazał insygnia władzy rektorskiej swojej następczyni prof. Elżbiecie Lonc. Nowa pani rektor mówiła zaś o odpowiedzialności i nowym doświadczeniu w swoim życiu zawodowym. I przedstawiła wizję, jaka będzie towarzyszyć jej kadencji.
- Opracowanie długofalowej strategii rozwoju naszej uczelni, otwartej na ideę uczenia się przez całe życie, z wykorzystaniem najnowocześniejszych technik elektronicznych oraz informatycznych - dodała rektor Lonc. Senat uczelni ustanowił od tego roku tytuł honorowy "Zasłużony dla PWSZ AS" i wzór statuetki, wręczanej wraz z przyznanym tytułem. Pierwsze dwie takie statuetki trafiły do rąk byłego rektora Czesława Dutki oraz posła Henryka Gołębiewskiego, wieloletniego przewodniczącego Konwentu uczelni. Przy tej okazji licznie zebraniu w Teatrze Zdrojowym w Szczawnie usłyszeli laudację o życiu i dorobku naukowym prof. Czesława Dutki. Poseł Gołębiewski nie był obecny na uroczystości i statuetkę odbierze przy najbliższej okazji. Tradycyjnie podczas inauguracji studenci I roku złożyli ślubowanie i otrzymali indeksy, najlepsi absolwenci otrzymali zaś nagrody. Wyróżniono także nagrodami kilkunastu pracowników uczelni. Od bieżącego roku akademickiego PWSZ AS zmieniła nazwy swoich instytutów, nawiązując do nazw kierunków uniwersyteckich. Dotychczasowe instytuty filologii oraz pedagogiki utworzył nowy Instytut Humanistyczny. Poprzednie instytuty politologii i administracji publicznej stworzyły nowy Instytut Społeczno-Prawny. Rozszerzona została nazwa instytutu turystyki i brzmi ona obecnie Instytut Turystyki i Rekreacji. Natomiast nowy kierunek studiów, pierwszy inżynierski jaki pojawił się na uczelni, logistyka znalazł się w Instytucie Przyrodniczo-Technicznym. Największy jest obecnie Instytut Humanistyczny, dlatego w całości znalazł on swoją siedzibę w budynku przy ul. Piotra Skargi. Pozostałe trzy instytuty, biblioteka główna oraz administracja uczelni mieszczą się w budynku przy ul. Zamkowej. Uczelnia ma już kolejne plany inwestycyjne, jeszcze w tym roku rozpocznie się budowa dużej sali audytoryjnej, z której korzystać będzie całe miasto. Uroczystość uświetnił swoim śpiewem chór Zespołu Szkół Muzycznych w Wałbrzychu.
Źródło: (B. S) / 30minut
PKP SA kilka dni temu ogłosiło przetarg na rozebranie linii kolejowej Świdnica Kraszowice – Jedlina-Zdrój. Decyzja oznaczała koniec marzeń o podróży pociągiem do Zagórza Śląskiego. We wtorek jednak zarząd województwa podjął uchwałę o możliwości przejęcia trzech odcinków linii kolejowej, w tym również tą do Zagórza Śląskiego.
Jednym z głównych celów projektu było kształcenie umiejętności posługiwania się językiem angielskim w praktyce. Uczniowie, którzy wzięli udział w projekcie wzorowo zdali egzamin gimnazjalny z języka angielskiego zarówno na poziomie podstawowym jak i rozszerzonym, osiągając wyniki powyżej średniej wojewódzkiej i tym samym zostawiając daleko w tyle sąsiednie gimnazja. Podczas podsumowania projektu uczniowie opowiadali o tym jak powstała jego idea, przedstawili swoje osiągnięcia oraz omawiali wizyty projektowe w Anglii i na Słowacji. Oprócz prezentacji multimedialnej, zaproszeni goście mogli obejrzeć filmy video z ważniejszych wydarzeń oraz z każdej wizyty partnerskiej. Dokonano również analizy ankiety podsumowującej dwuletnią pracę w projekcie. Ponadto, przedstawiono bogatą kronikę działań uczniów, w której udokumentowano zrealizowane zadania miesiąc po miesiącu.
czytaj więcejOśrodek Enterprise Europe Network przy Dolnośląskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A., wspólnie z Partnerami: Enterprise Europe Network przy Wrocławskim Centrum Transferu Technologii, Agencją Rozwoju Regionalnego ARLEG S.A., Krajowym Punktem Kontaktowym ds. Instrumentów Finansowych Programów Unii Europejskiej w Związku Banków Polskich zaprasza do udziału w konferencji pt. "Wsparcie biznesu z programów UE. Dziś i jutro", odbywającej się w ramach Dolnośląskich spotkań biznesowych.
Konferencja organizowana jest dla przedsiębiorców z województwa dolnośląskiego.
Na konferencji przedsiębiorcy otrzymają informację m.in. na temat:
- dostępnego wsparcia unijnego dla przedsiębiorców
- jedynych bezpłatnych gwarancji inwestycyjnych dla firm
- wsparcia z nowych programów Unii Europejskiej
Dziękujemy Państwu za wszystkie zgłoszenia, które przesłaliście i przynieśliście osobiście do naszej redakcji na kolejną edycję Kryształów i Kamieni. Bardzo cenne były również Państwa wskazówki i uwagi dotyczące poszczególnych nominacji. Faktycznie część z nich ma uzasadnienie.
czytaj więcejSołtysem wsi Niedźwiedzica jest od 15 lat. W lutym 2011r. wybrany został na czwartą kadencję, uzyskując 98% poparcia Zebrania Wiejskiego w wyborach.
czytaj więcej