„Akcja Akacja” i „Akcja Dąb” to kolejna próba poszukiwania w naszym regionie aktywnych Dolnoślązaczek i Dolnoślązaków
Inicjatywy oddolne są solą dobrze funkcjonujących społeczności. Wie o tym każdy licealista, który choć kilka razy zawitał na lekcje WOS-u, ma tego świadomość Unia Europejska, która za sprawą Europejskiego Funduszu Społecznego wspiera tego typu działalność. Jak się okazuje, zdaje sobie z tego sprawę także Dolnośląska Federacja Organizacji Pozarządowych, która już po raz piąty postanowiła nagrodzić najaktywniejszych mieszkańców Dolnego Śląska, którzy aktywnie przyczyniają się do zmiany na lepsze swojego otoczenia.
Pierwszy konkurs „Akcja Akacja” odbył się w 2006 roku, a realizowany był na terenie całego kraju przez Fundację „Partners” Polska. Dolnośląska Federacja Organizacji Pozarządowych jako współorganizator odpowiadała wówczas za prowadzenie akcji na Dolnym Śląsku. - Wówczas nagradzaliśmy kobiety, które były liderkami w swoich środowiskach, swoim działaniem promowały otwartość i tolerancję, inspirowały i angażowały do działania innych - mówi Anna Bogucka, koordynator konkursów. – W tym roku będzie podobnie, z tą różnicą, że po raz pierwszy zorganizowana będzie „Akcja Dąb”. Ma to związek z dużą popularnością naszego konkursu w latach ubiegłych i licznymi głosami jakie napływały do naszej Federacji, mówiącymi o potrzebie zorganizowania konkursu, który mógłby nagrodzić mężczyzn zaangażowanych w działalność na rzecz społeczeństwa obywatelskiego – dodaje. Obecnie konkurs „Akcja Akacja” ma zasięg regionalny, podobnie zresztą jak „Akcja Dąb”.
– Po wycofaniu się głównego organizatora, nie chcieliśmy zarzucać pomysłu. W naszym regionie cieszył się on zbyt dużym zainteresowaniem, aby z tego rezygnować – tłumaczy Anna Bogucka.
Kogo można zgłosić do „Akcji Akacja” oraz „Akcji Dąb”? Praktycznie nie istnieją żadne ograniczenia. Nie jest wymagane, aby ewentualni laureaci zrzeszeni byli w formalnych grupach, nie ma też ograniczeń wiekowych. Laureat może pochodzić tak samo z dużego miasta jak i niewielkiej miejscowości. Ważne jest jedynie, aby osoby startujące w konkursach działały na rzecz swoich społeczności, były aktywne a ich działalność miała charakter społeczny. Dolnośląska Federacja Organizacji Pozarządowych pragnie uhonorować i wyróżnić te osoby, pokazać je społeczeństwu, aby mogły one inspirować i zachęcać do działania na rzecz naszego wspólnego dobra innych. Laureaci obu konkursów poza nagrodami ufundowanymi przez sponsorów mogą liczyć na pamiątkowe drzewko (akacji oraz dębu), które zostaną posadzone w jednym z wrocławskich parków. Rozstrzygnięcie konkursów nastąpi 20 października. Najpierw odbędzie się uroczyste posadzenie drzewek, wręczenie nagród, a uroczystość zwieńczy gala finałowa, w której udział wezmą zaproszeni goście, przedstawiciele mediów oraz wszyscy nominowani w konkursie.
W obu konkursach przy wyborze laureatów decydować będą takie same kryteria:
- działalność na rzecz lokalnych środowisk
- promowanie zasad otwartości i tolerancji
- innowacyjność oraz społeczna przydatnością podejmowanych działań
- inspirowanie oraz angażowanie w działania innych
- prowadzenie działalności o charakterze społecznym
- nie jest wymagane od kandydatów funkcjonowanie w sformalizowanej organizacji
- pod uwagę brana będzie działalność z ostatnich pięciu
Zgłoszenia kandydatur można wysyłać przez cały wrzesień do biura Dolnośląskiej Federacji Organizacji Pozarządowych pocztą tradycyjną, bądź elektroniczną.
źródło: regionalnatv.pl
PKP SA kilka dni temu ogłosiło przetarg na rozebranie linii kolejowej Świdnica Kraszowice – Jedlina-Zdrój. Decyzja oznaczała koniec marzeń o podróży pociągiem do Zagórza Śląskiego. We wtorek jednak zarząd województwa podjął uchwałę o możliwości przejęcia trzech odcinków linii kolejowej, w tym również tą do Zagórza Śląskiego.
Jednym z głównych celów projektu było kształcenie umiejętności posługiwania się językiem angielskim w praktyce. Uczniowie, którzy wzięli udział w projekcie wzorowo zdali egzamin gimnazjalny z języka angielskiego zarówno na poziomie podstawowym jak i rozszerzonym, osiągając wyniki powyżej średniej wojewódzkiej i tym samym zostawiając daleko w tyle sąsiednie gimnazja. Podczas podsumowania projektu uczniowie opowiadali o tym jak powstała jego idea, przedstawili swoje osiągnięcia oraz omawiali wizyty projektowe w Anglii i na Słowacji. Oprócz prezentacji multimedialnej, zaproszeni goście mogli obejrzeć filmy video z ważniejszych wydarzeń oraz z każdej wizyty partnerskiej. Dokonano również analizy ankiety podsumowującej dwuletnią pracę w projekcie. Ponadto, przedstawiono bogatą kronikę działań uczniów, w której udokumentowano zrealizowane zadania miesiąc po miesiącu.
czytaj więcejOśrodek Enterprise Europe Network przy Dolnośląskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A., wspólnie z Partnerami: Enterprise Europe Network przy Wrocławskim Centrum Transferu Technologii, Agencją Rozwoju Regionalnego ARLEG S.A., Krajowym Punktem Kontaktowym ds. Instrumentów Finansowych Programów Unii Europejskiej w Związku Banków Polskich zaprasza do udziału w konferencji pt. "Wsparcie biznesu z programów UE. Dziś i jutro", odbywającej się w ramach Dolnośląskich spotkań biznesowych.
Konferencja organizowana jest dla przedsiębiorców z województwa dolnośląskiego.
Na konferencji przedsiębiorcy otrzymają informację m.in. na temat:
- dostępnego wsparcia unijnego dla przedsiębiorców
- jedynych bezpłatnych gwarancji inwestycyjnych dla firm
- wsparcia z nowych programów Unii Europejskiej
Dziękujemy Państwu za wszystkie zgłoszenia, które przesłaliście i przynieśliście osobiście do naszej redakcji na kolejną edycję Kryształów i Kamieni. Bardzo cenne były również Państwa wskazówki i uwagi dotyczące poszczególnych nominacji. Faktycznie część z nich ma uzasadnienie.
czytaj więcejSołtysem wsi Niedźwiedzica jest od 15 lat. W lutym 2011r. wybrany został na czwartą kadencję, uzyskując 98% poparcia Zebrania Wiejskiego w wyborach.
czytaj więcej