Najważniejszym wydarzeniem w historii każdej szkoły jest nadanie imienia. Gimnazjum w Jaroszowie do tej chwili przygotowywało się dwa lata.
21 października 2010 r. Gimnazjum w Jaroszowie miało miejsce wyjątkowe wydarzenie - uroczystość nadania szkole imienia Sługi Bożej Anny Jenke.
Uroczystości rozpoczęły się podniosłą Mszą św., której przewodniczył J.E. ks. biskup Ignacy Dec - Biskup Świdnicki. Uczestniczyli w niej zaproszeni goście, władze miasta Strzegomia, przedstawiciele szkół gminy Strzegom, dyrektorzy, nauczyciele, księża, młodzież gimnazjum, mieszkańcy wsi.
W pięknych słowach mówił o Annie Jenke ksiądz biskup. Przede wszystkim o jej osobistej odwadze, niezwykłej miłości do Boga i wzorowym wypełnianiu swojej misji na ziemi. Takiej odwagi życzył dzisiejszym nauczycielom. Po mszy św. dokonano symbolicznego przybijania gwoździ do sztandaru.
Nastepnie poczet sztandarowy Gimnazjum im. Sł. Bożej Anny Jenke w Jaroszowie poprowadził zebranych do wyremontowanego budynku szkoły, gdzie dokonano odsłonięcia i poświęcenia tablicy pamiątkowej. Tablicę odsłonili ksiądz biskup Igancy Dec, burmistrz Strzegomia Lech Markiewicz oraz naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu Urszula Podsiadły-Szubert.
Goście zwiedzali wyremontowaną i nową część dobudowaną gimnazjum. Taki był zamysł organizatorów, żeby właśnie połączyć te uroczystości wraz z obchodami 11-lecia gimnazjum. W tym czasie goście dokonywali wpisów do kroniki szkolnej, oglądali prezentację multimedialną z dorobku gimnazjum oraz wystawę prac w galerii i w kąciku pamięci patrona gimnazjum.
Na występy artystyczne zaproszono gości do przepięknie udekorowanej sali gimnastycznej. Tutaj dyrektor Krzysztof Dziurla powitał wszystkich słowami: Życie trzeba przeżyć pięknie, by rozkwitać w Bogu i żyć dla chwały Bożej, po nic więcej - te słowa Anny Jenke są drogowskazem działań nad kształtowaniem serc i umysłów naszych uczniów. Jest to jednocześnie wyraz uznania i głębokiego szacunku dla tak wielkiego nauczyciela, jako świadectwo identyfikowania się z Jej niezwykłą osobowością. Ta wspaniała polska nauczycielka jest dla każdego z nas autorytetem moralnym, wzorem mądrości, odwagi i umiejętności służenia innym.
Tutaj po raz pierwszy uczniowie klas pierwszych gimnazjum złożyli ślubowanie na sztandar. Dla społeczności uczniowskiej była to najważniejsza chwila tego dnia. Odtąd następni pierwszoklasiści tak właśnie będą ślubować.
Po okolicznościowych przemówieniach przyszedł czas na wystepy artystyczne uczniów. Przepiękne słowa wierszy recytowanych przez najlepszych naszych uczniów, podkłady muzyczne i prezentacja multimedialna skłaniała do refleksji, zadumy nad życiem i każdą jego chwilą. Ostatnim akcentem uroczystości było wystąpienie przedstawiciela Rady Rodziców, pani Joanny Machelskiej. W swoim przemówieniu, w imieniu rodziców za pomoc i ofiarność okazaną naszej szkole dziękowała władzom samorządowym Strzegomia, przedsiębiorcom, stowarzyszeniom oraz osobom prywatnym.
Tego dnia najważniejsze były słowa. Wygłoszone podczas uroczystej Mszy św., pod tablicą pamiątkową, w szkole, wypowiadane przez młodzież podczas występu, w kuluarach, wymieniane między sobą i te całkiem prywatne. W życzeniach, przemówieniach, homilii, wierszach, toastach. Anna Jenke była wszędzie. Mówiono przepięknie o jej życiu, o harcerstwie, o konspiracji w czasie wojny, o pomocy rannym i jeńcom, o tajnym nauczaniu, o studiach i wychowywaniu młodzieży, o Jej wielkiej odwadze i życiu w trudnych czasach, o wielkiej miłości do Boga. Ale najpiękniej zabrzmiały słowa wygłoszone przez dyrektora Gimnazjum im. Sł. Bożej Anny Jenke pana Krzysztofa Dziurlę: Mamy nadzieję, iż wszystkie nasze działania na niwie dydaktycznej i wychowawczej - były, są i będą godne dokonanemu przez nas wyborowi Sługi Bożej Anny Jenke na patrona naszej szkoły. Pragniemy, aby słowa wypowiedziane przez Annę Jenke - Tylko dobrocią i miłością należy zdobywać świat. Jest to program niełatwy, ale jedynie słuszny - były naszym drogowskazem do wypełniania życiowych zadań.
źródło: strzegom.pl
PKP SA kilka dni temu ogłosiło przetarg na rozebranie linii kolejowej Świdnica Kraszowice – Jedlina-Zdrój. Decyzja oznaczała koniec marzeń o podróży pociągiem do Zagórza Śląskiego. We wtorek jednak zarząd województwa podjął uchwałę o możliwości przejęcia trzech odcinków linii kolejowej, w tym również tą do Zagórza Śląskiego.
Jednym z głównych celów projektu było kształcenie umiejętności posługiwania się językiem angielskim w praktyce. Uczniowie, którzy wzięli udział w projekcie wzorowo zdali egzamin gimnazjalny z języka angielskiego zarówno na poziomie podstawowym jak i rozszerzonym, osiągając wyniki powyżej średniej wojewódzkiej i tym samym zostawiając daleko w tyle sąsiednie gimnazja. Podczas podsumowania projektu uczniowie opowiadali o tym jak powstała jego idea, przedstawili swoje osiągnięcia oraz omawiali wizyty projektowe w Anglii i na Słowacji. Oprócz prezentacji multimedialnej, zaproszeni goście mogli obejrzeć filmy video z ważniejszych wydarzeń oraz z każdej wizyty partnerskiej. Dokonano również analizy ankiety podsumowującej dwuletnią pracę w projekcie. Ponadto, przedstawiono bogatą kronikę działań uczniów, w której udokumentowano zrealizowane zadania miesiąc po miesiącu.
czytaj więcejOśrodek Enterprise Europe Network przy Dolnośląskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A., wspólnie z Partnerami: Enterprise Europe Network przy Wrocławskim Centrum Transferu Technologii, Agencją Rozwoju Regionalnego ARLEG S.A., Krajowym Punktem Kontaktowym ds. Instrumentów Finansowych Programów Unii Europejskiej w Związku Banków Polskich zaprasza do udziału w konferencji pt. "Wsparcie biznesu z programów UE. Dziś i jutro", odbywającej się w ramach Dolnośląskich spotkań biznesowych.
Konferencja organizowana jest dla przedsiębiorców z województwa dolnośląskiego.
Na konferencji przedsiębiorcy otrzymają informację m.in. na temat:
- dostępnego wsparcia unijnego dla przedsiębiorców
- jedynych bezpłatnych gwarancji inwestycyjnych dla firm
- wsparcia z nowych programów Unii Europejskiej
Dziękujemy Państwu za wszystkie zgłoszenia, które przesłaliście i przynieśliście osobiście do naszej redakcji na kolejną edycję Kryształów i Kamieni. Bardzo cenne były również Państwa wskazówki i uwagi dotyczące poszczególnych nominacji. Faktycznie część z nich ma uzasadnienie.
czytaj więcejSołtysem wsi Niedźwiedzica jest od 15 lat. W lutym 2011r. wybrany został na czwartą kadencję, uzyskując 98% poparcia Zebrania Wiejskiego w wyborach.
czytaj więcej