Na fundamenty starej świątyni pierwszy natknął się Jan Twardowski. Sensacyjne odkrycie archeologiczne w gminie Stare Bogaczowice. Przy remoncie kościoła w Gostkowie zostały odsłonięte fundamenty poprzedniej, starszej świątyni. Jak twierdzą archeolodzy, przesuwa to historię miejscowości co najmniej o 30 lat do tyłu. - Pierwsze wzmianki pisane o Gostkowie i istniejącym tam kościele pochodzą z 1305 roku. Zawarte są w zachowanych księgach episkopalnych. Oględziny znaleziska dają jednak podstawy do stwierdzenia, że budowla może pochodzić z drugiej połowy XIII wieku - mówi archeolog Marek Kowalski z Biura Ochrony Zabytków w Wałbrzychu.
Do odkrycia doszło przypadkowo. Wokół kościoła pod wezwaniem św. Rodziny prowadzone są prace odwadniające. - Kopałem kolejny rów wzdłuż ściany i nagle koparka natrafiła na przeszkodę. Przyjrzałem się bliżej i okazało się, że jest to nieźle zachowany mur o grubości około 1 metra i takiej samej wysokości. Oczywiście pracę przerwałem i zawiadomiłem specjalistów - opowiada operator koparki Jan Twardowski. Marek Kowalski przyznaje, że niespodziewane odnalezienie dawnych fundamentów to ważne odkrycie dla historii tych ziem. - Przede wszystkim dowiedzieliśmy się, że zanim powstała obecna świątynia, datowana na XV wiek, istniała tam wcześniej inna. Nie wiadomo, dlaczego nie przetrwała. Widać wyraźnie, że nowy kościół został postawiony częściowo na dawnych fundamentach. Być może poprzedni kościół spłonął, albo został zburzony - nie wiadomo. Samo usytuowanie tego obiektu, na niewielkim wzgórzu, z dala od zabudowań, pozwala przypuszczać, że być może dawniej istniało tu miejsce pogańskich obrzędów. Prawdopodobnie aby je zneutralizować, postawiono kościół- zastanawia się Marek Kowalski. Po dokładnym zbadaniu, fundamenty zostaną zasypane. Planowane jest jednak częściowe ich wyeksponowanie przy remoncie nawierzchni wokół kościoła.
Źródło: (Szela) / 30minut
PKP SA kilka dni temu ogłosiło przetarg na rozebranie linii kolejowej Świdnica Kraszowice – Jedlina-Zdrój. Decyzja oznaczała koniec marzeń o podróży pociągiem do Zagórza Śląskiego. We wtorek jednak zarząd województwa podjął uchwałę o możliwości przejęcia trzech odcinków linii kolejowej, w tym również tą do Zagórza Śląskiego.
Jednym z głównych celów projektu było kształcenie umiejętności posługiwania się językiem angielskim w praktyce. Uczniowie, którzy wzięli udział w projekcie wzorowo zdali egzamin gimnazjalny z języka angielskiego zarówno na poziomie podstawowym jak i rozszerzonym, osiągając wyniki powyżej średniej wojewódzkiej i tym samym zostawiając daleko w tyle sąsiednie gimnazja. Podczas podsumowania projektu uczniowie opowiadali o tym jak powstała jego idea, przedstawili swoje osiągnięcia oraz omawiali wizyty projektowe w Anglii i na Słowacji. Oprócz prezentacji multimedialnej, zaproszeni goście mogli obejrzeć filmy video z ważniejszych wydarzeń oraz z każdej wizyty partnerskiej. Dokonano również analizy ankiety podsumowującej dwuletnią pracę w projekcie. Ponadto, przedstawiono bogatą kronikę działań uczniów, w której udokumentowano zrealizowane zadania miesiąc po miesiącu.
czytaj więcejOśrodek Enterprise Europe Network przy Dolnośląskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A., wspólnie z Partnerami: Enterprise Europe Network przy Wrocławskim Centrum Transferu Technologii, Agencją Rozwoju Regionalnego ARLEG S.A., Krajowym Punktem Kontaktowym ds. Instrumentów Finansowych Programów Unii Europejskiej w Związku Banków Polskich zaprasza do udziału w konferencji pt. "Wsparcie biznesu z programów UE. Dziś i jutro", odbywającej się w ramach Dolnośląskich spotkań biznesowych.
Konferencja organizowana jest dla przedsiębiorców z województwa dolnośląskiego.
Na konferencji przedsiębiorcy otrzymają informację m.in. na temat:
- dostępnego wsparcia unijnego dla przedsiębiorców
- jedynych bezpłatnych gwarancji inwestycyjnych dla firm
- wsparcia z nowych programów Unii Europejskiej
Dziękujemy Państwu za wszystkie zgłoszenia, które przesłaliście i przynieśliście osobiście do naszej redakcji na kolejną edycję Kryształów i Kamieni. Bardzo cenne były również Państwa wskazówki i uwagi dotyczące poszczególnych nominacji. Faktycznie część z nich ma uzasadnienie.
czytaj więcejSołtysem wsi Niedźwiedzica jest od 15 lat. W lutym 2011r. wybrany został na czwartą kadencję, uzyskując 98% poparcia Zebrania Wiejskiego w wyborach.
czytaj więcej