W mieście Jedlina-Zdrój obchody Święta Niepodległości rozpoczęły się Mszą Świętą za Ojczyznę i mieszkańców Jedliny-Zdroju w Kościele Parafialnym p.w. Trójcy Świętej, w której udział wzięli przedstawiciele samorządu miasta, poczty sztandarowe szkół, młodzież szkolna i licznie zgromadzeni mieszkańcy. Przy ołtarzu wartę pełnili członkowie Związku Strzeleckiego „Strzelec” z Wałbrzycha.
Po zakończeniu Mszy Św. uczestnicy wraz z pocztami sztandarowymi tradycyjnie już przeszli pod Obelisk na ul. Piastowskiej upamiętniający ważne daty w historii Narodu Polskiego, w tym Dnia Odzyskania Niepodległości Polski po 120 latach zaborów.
Samorządowcy miasta, młodzież szkolna, działające w mieście stowarzyszenia, a także członkowie Związku Strzeleckiego złożyli pod Obeliskiem wiązanki kwiatów i wysłuchali okolicznościowego wystąpienia Burmistrza Miasta. Na zakończenie młodzież Gimnazjum Miejskiego im. Jana Pawła II zaprezentowała krótki program artystyczny.
Od godziny 13 00 w Centrum Kultury w Jedlinie-Zdroju można było zwiedzać wystawę fotograficzną pt. „Jedlina-Zdrój wczoraj i dziś”, a także obejrzeć postępy prac prowadzonych w ramach remontu kapitalnego obiektu Centrum Kultury.
GŁUSZYCA
Data święta, jako rocznica narodzin II Rzeczpospolitej, jest nieco umowna, ale ważna dla świata: 11 listopada 1918 roku jest faktycznie końcem I wojny światowej. Tego dnia Koalicja narzuciła rozejm Niemcom. Dla Polaków już jesień 1918 roku zwiastowała przyszłe rozejmy i nadzieje na odzyskanie niepodległości. Na początku października 1918 roku, po wielomiesięcznych staraniach, utworzono Radę Regencyjną Królestwa Polskiego, która w swym manifeście ogłosiła niepodległość Polski, powstanie suwerennego państwa z rządem zobowiązanym do podjęcia prac mających doprowadzić do zwołania sejmu. W tej sytuacji, a potem na wieść o zakończeniu wojny, powrócił do kraju z więzienia magdeburskiego Józef Piłsudski. I właśnie 11 listopada powitano go na warszawskim dworcu kolejowym. W tym dniu też Rada Regencyjna przekazała naczelne dowództwo wojsk polskich Marszałkowi Piłsudskiemu, który stał się rzeczywistym przywódcą tworzącego się państwa polskiego.
Do wybuchu II wojny światowej święto obchodzono tylko dwukrotnie, w 1937 i w 1938 roku. W roku 1945 władze komunistyczne świętem państwowym uczyniły dzień 22 lipca - datę podpisania Manifestu PKWN, jako Narodowe Święto Odrodzenia Polski. W czasach komunizmu wielokrotnie organizowane w całym kraju przez opozycję manifestacje patriotyczne były tego dnia brutalnie tłumione przez oddziały ZOMO, a ich uczestnicy aresztowani przez SB. Święto obchodzone 11 listopada zostało przywrócone przez Sejm PRL IX kadencji ustawą z 15 lutego 1989, lecz pod nieco zmienioną nazwą: Narodowe Święto Niepodległości.
W naszej gminie uroczystości rozpoczęły się Mszą Św. odprawioną w kościele pw. Chrystusa Króla. Nabożeństwo w intencji Ojczyzny koncelebrowane było przez ks. Józefa Molendę, ks. Sławomira Augustynowicza oraz ks. Grzegorza Umińskiego. Dalsza część obchodów miała miejsce w Centrum Kultury, gdzie w swoim przemówieniu burmistrz Głuszycy Wojciech Durak, podkreślił znaczenie 11 listopada w dziejach Polski: - Spotykamy się dzisiaj, aby uczcić ten radosny dzień, ale również, aby uczcić pamięć narodowych bohaterów, którzy swoimi wysiłkami przyczynili się do odrodzenia Polski. Nie stało się jednak to z dnia na dzień. Trzeba było poświęcenia w walce, a potem wielu dyplomatycznych zabiegów, w efekcie których mocą międzynarodowych traktatów i gwarancji odzyskaliśmy własne, niepodległe państwo - swoją ojczyznę. Dzisiejsza walka o niezależność, to dbałość o znaczenie Polski w świecie, szacunek dla niej i wykazanie jak jesteśmy wartościowym narodem. I tak jak nasi dziadowie stanęli solidarnie w obronie autonomii, tak my dla przyszłych pokoleń musimy zadbać o pokój, dobre stosunki międzynarodowe i rozwój naszej Ojczyzny - wszystkich wsi i miast, w tym Głuszycy, naszej Małej Ojczyzny, w której zrobiono już wiele, a kolejne plany czekają na realizację - mówił Wojciech Durak. W dalszej części programu wystąpili członkowie Klubu Seniora, prezentując pieśni patriotyczne.
Co ciekawe, do wspólnego ich wykonania zaprosili młodzież. Połączone pokolenia tak pięknie wykonywały nasze pieśni narodowe, że zachęcona publiczność, włączyła się do wspólnego śpiewania. Występ seniorów wspomaganych przez młodych głuszyczan był bisowany i został nagrodzony owacją na stojąco przez licznie zgromadzoną publiczność.
OSK Podzamcze
W dniu 11 listopada o godz. 10:00 rozpoczęły się w OSK Otwarte Mistrzostwa Podzamcza w Tenisie Stołowym, które były inauguracją tegorocznych obchodów Dnia Niepodległości. Mistrzostwa zorganizowane zostały pod patronatem Rady Miejskiej Wałbrzycha, która również ufundowała nagrody rzeczowe dla zwycięzców. Zawodnicy wykazali się doskonałym przygotowaniem prezentując bardzo wysoki poziom.
Punktualnie o godz. 12:00 złożona została okolicznościowa wiązanka kwiatów pod Pomnikiem Niepodległości przy Al. Podwale. W uroczystości brała udział delegacja ze Spółdzielni Mieszkaniowej "Podzamcze" oraz tradycyjnie zawodniczki i zawodnicy XI Crossu Niepodległości o Puchar Ministra Sportu. Bieg rozegrany został w kilku kategoriach wiekowych. Nagrody dla zwycięzców wręczali m.in. Marek Henczka, Tadeusz Choczaj, Janusz Paprocki oraz Włodzimierz Palusko.
ŚWIEBODZICE
Czwartkowe uroczystości 92. rocznicy odzyskania niepodległości były okazją do przypomnienia, jak ważna jest wolność, tolerancja, swoboda wypowiedzi, wolność wyboru. Mówili o tym goście, biorący udział w oficjalnych obchodach uroczystości rocznicowych, zorganizowanych w czwartek, 11 listopada, w Świebodzicach.
W mszy świętej w intencji Ojczyzny, odprawionej w kościele pw. Św. Mikołaja, udział wzięli: poseł na Sejm RP Anna Zalewska, burmistrz Świebodzic Bogdan Kożuchowicz, zastępcy: Zbigniew Opaliński, Ireneusz Zyska, Przewodnicząca RM Elżbieta Horodecka, radni miejscy, powiatowi, przedstawiciele organizacji i szkół w mieście.
Po eucharystii burmistrz Bogdan Kożuchowicz wręczył księdzu dziekanowi Augustynowi Nazimkowi Złoty Krzyż Zasługi, nadany przez prezydenta RP, w związku z obchodzonym w tym roku jubileuszem 20-lecia istnienia "Solidarności".
Poseł Anna Zalewska mówiła o wolności, która dziś ma bardzo wiele wymiarów.
- Wolność jest wtedy, gdy można słuchać i Radia Maryja - i "Szkła kontaktowego", czytać "Gazetę Wyborczą" i "Nasz Dziennik". To jedno z najcenniejszych przywilejów niepodległego państwa.
Głos zabrała także przewodnicząca RM Elżbieta Horodecka, która dziękowała za upływającą kadencję samorządu. Kilka słów na temat wydarzeń historycznych poprzedzających 1918 rok wygłosił Janusz Zieliński, historyk.
Po mszy delegacje złożyły wiązanki kwiatów pod tablicą upamiętniającą Marszałka Józefa Piłsudskiego. Na tym zakończyła się część patriotyczna, zaproszeni goście przenieśli się do Miejskiego Domu Kultury, gdzie odbyła się promocja książki "Pionierskie lata Świebodzic 1945-1950". Był to projekt, autorstwa Janusza Kujata, realizowany przez Miejską Biblioteką Publiczną. Dzięki rozmowom z najstarszymi mieszkańcami miasta udało się odtworzyć barwny obraz Świebodzic tuż po wojnie. Mieszkańcy udostępnili swoje archiwalne zdjęcia i dokumenty, dlatego publikacja jest naprawdę ciekawa, a co ważne uzupełnia też istniejąca lukę w chronologii dziejów miasta.
Podczas uroczystości o projekcie opowiadał jego pomysłodawca Janusz Kujat, mogliśmy zobaczyć także ciekawą prezentację multimedialną przygotowaną przez MBP. Kulminacyjnym punktem uroczystości było wręczenie egzemplarzy książki jej bohaterom - czyli świebodzickim pionierom. Wręczył je burmistrz miasta Bogdan Kożuchowicz. Otrzymali je: Władysław Baszkiewicz, Józefa Ciszak, Krystyna Donoch, Stanisław Dziduch, Janina Golec, Ludmiła Gorzkowska, Halina Gutowska, Henryk Gutowski, Bogumiła Jarocka, Alicja Kalafut, Ignacy Karasiński, Janina Krzystek, Maria Koropczuk, Kazimiera Kuraś, Ryszarda Moszumańska, Janina Niewitecka, Cyryl Ratajski, Władysław Sasal, Łucja Setzer, Mieczysław Stefaniak, Krystyna Tomczak, Elżbieta Szpunar, Andrzej Trzaska, Andrzej Wankat, Lucyna Wiśniewska, Maciej Witkowski, Ryszard Żurakowski, Helena Panek, Brygida Wielgosz.
Książki otrzymały także osoby zaangażowane w przygotowanie projektu.
Świebodziczanie mogą się zapoznać z książką "Pionierzy"w Miejskiej Bibliotece Publicznej, ul. Świdnicka 15.
źródło: gluszyca.pl
jedlinazdroj.eu
smpodzamcze.com.pl/osk
PKP SA kilka dni temu ogłosiło przetarg na rozebranie linii kolejowej Świdnica Kraszowice – Jedlina-Zdrój. Decyzja oznaczała koniec marzeń o podróży pociągiem do Zagórza Śląskiego. We wtorek jednak zarząd województwa podjął uchwałę o możliwości przejęcia trzech odcinków linii kolejowej, w tym również tą do Zagórza Śląskiego.
Jednym z głównych celów projektu było kształcenie umiejętności posługiwania się językiem angielskim w praktyce. Uczniowie, którzy wzięli udział w projekcie wzorowo zdali egzamin gimnazjalny z języka angielskiego zarówno na poziomie podstawowym jak i rozszerzonym, osiągając wyniki powyżej średniej wojewódzkiej i tym samym zostawiając daleko w tyle sąsiednie gimnazja. Podczas podsumowania projektu uczniowie opowiadali o tym jak powstała jego idea, przedstawili swoje osiągnięcia oraz omawiali wizyty projektowe w Anglii i na Słowacji. Oprócz prezentacji multimedialnej, zaproszeni goście mogli obejrzeć filmy video z ważniejszych wydarzeń oraz z każdej wizyty partnerskiej. Dokonano również analizy ankiety podsumowującej dwuletnią pracę w projekcie. Ponadto, przedstawiono bogatą kronikę działań uczniów, w której udokumentowano zrealizowane zadania miesiąc po miesiącu.
czytaj więcejOśrodek Enterprise Europe Network przy Dolnośląskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A., wspólnie z Partnerami: Enterprise Europe Network przy Wrocławskim Centrum Transferu Technologii, Agencją Rozwoju Regionalnego ARLEG S.A., Krajowym Punktem Kontaktowym ds. Instrumentów Finansowych Programów Unii Europejskiej w Związku Banków Polskich zaprasza do udziału w konferencji pt. "Wsparcie biznesu z programów UE. Dziś i jutro", odbywającej się w ramach Dolnośląskich spotkań biznesowych.
Konferencja organizowana jest dla przedsiębiorców z województwa dolnośląskiego.
Na konferencji przedsiębiorcy otrzymają informację m.in. na temat:
- dostępnego wsparcia unijnego dla przedsiębiorców
- jedynych bezpłatnych gwarancji inwestycyjnych dla firm
- wsparcia z nowych programów Unii Europejskiej
Dziękujemy Państwu za wszystkie zgłoszenia, które przesłaliście i przynieśliście osobiście do naszej redakcji na kolejną edycję Kryształów i Kamieni. Bardzo cenne były również Państwa wskazówki i uwagi dotyczące poszczególnych nominacji. Faktycznie część z nich ma uzasadnienie.
czytaj więcejSołtysem wsi Niedźwiedzica jest od 15 lat. W lutym 2011r. wybrany został na czwartą kadencję, uzyskując 98% poparcia Zebrania Wiejskiego w wyborach.
czytaj więcej