Dziesiąta edycja Konkursu Wiedzy Informatycznej "T@lenty Informatyczne", pretendującego do jednego z ważniejszych wydarzeń w kalendarzu konkursów z zakresu informatyki w naszym regionie, odbędzie się dnia 11 stycznia 2011 roku (wtorek) w siedzibie Dolnośląskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A. - budynku Dolnośląskiego Parku Technologicznego "T-Park" (ul. Szczawieńska 2, Szczawno Zdrój, www.t-park.pl). Konkurs swoim zasięgiem obejmuje teren powiatu wałbrzyskiego, kamiennogórskiego, świdnickiego oraz kłodzkiego.
Przedsięwzięcie, którego inicjatorem jest Zespół Szkół Nr 8 w Wałbrzychu zostało objęte honorowym patronatem Dolnośląskiego Kuratora Oświaty i Starosty Wałbrzyskiego. Podobnie jak przy poprzedniej edycji konkursu w organizację włączyły się znaczące firmy z regionu wałbrzyskiego tj. Dolnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. oraz heapmail Internet Solutions sp. z o.o. Ciekawą oprawę imprezy umożliwił Dolnośląski Park Technologiczny T- Park, od którego organizatorzy konkursu otrzymali wsparcie merytoryczne. Mecenasem po raz kolejny został ROTARY KLUB ŚWIDNICA - WAŁBRZYCH DYSTRYKT 2230. Atrakcyjne nagrody dla zwycięzców zapewniły firmy ADVATECH sp. z o.o. i KRUK S.A. Patronat medialny nad konkursem objęła TVP WROCŁAW oraz Gazeta Wrocławska.
Organizacja konkursu ma na celu rozwijanie oraz promocję talentów informatycznych. Z roku na rok obserwujemy coraz większe zainteresowanie Konkursem wśród uzdolnionych, ambitnych uczniów i ich nauczycieli. Udział w tego typu rywalizacji to również doskonały sposób na naukę samodzielnego zdobywania wiedzy, możliwość zapoznania się z najnowszymi osiągnięciami w branży informatycznej oraz szansa na zdobycie cennych nagród.
Głównym celem Konkursu jest kształtowanie wśród młodzieży umiejętności samodzielnego zdobywania i poszerzania wiedzy informatycznej, a ponadto:
1. Stymulowanie aktywności poznawczej młodzieży informatycznie uzdolnionej,
2. Stwarzanie młodzieży możliwości szlachetnego współzawodnictwa w rozwijaniu swoich uzdolnień, a nauczycielom warunków pracy twórczej z młodzieżą,
3. Stworzenie motywacji dla zainteresowania nauczycieli i uczniów informatyką,
4. Promowanie młodzieży uzdolnionej wśród pracodawców,
5. Rozszerzanie współdziałania nauczycieli szkół w kształceniu młodzieży uzdolnionej,
6. Nawiązanie współpracy pomiędzy szkołą, a pracodawcami.
Każda szkoła może zgłosić do udziału w Konkursie 3 osoby, które interesują się szeroko rozumianą informatyką oraz osiągają bardzo dobre wyniki w tej dziedzinie. Ilość miejsc jest ograniczona (gimnazja 60 uczestników, szkoły ponadgimnazjalne 30 uczestników). Zadania konkursowe są ciekawe, pouczające i przynoszą wiele satysfakcji wszystkim, którzy próbują się z nimi zmierzyć.
Wymiernymi korzyściami dla firm biorących udział w przedsięwzięciu jest przede wszystkim nawiązanie szerokiej współpracy ze szkołą poprzez realizację praktyk zawodowych, modyfikowanie programów nauczania celem dostosowania ich do realnych potrzeb lokalnego rynku pracy, zatrudnianie absolwentów, podejmowanie dalszych działań mających na celu promocję usług świadczonych przez firmy wśród uczniów i rodziców, jak również szerszego grona odbiorców.
Organizacja tego przedsięwzięcia, jak i innych, które są realizowane przez szkołę przy wsparciu firm zewnętrznych to również możliwość zwrócenia uwagi innych przedsiębiorstw na szkołę, jako źródła pozyskiwania pracowników.
Od momentu, kiedy szkoła realizuje pewną przemyślaną strategię marketingową, coraz więcej firm zgłasza się celem współpracy. Ta współpraca to przede wszystkim oferty pracy, staże zawodowe, realizacja systemu stypendialnego dla najlepszych uczniów, jak również rzeczowe wsparcie procesu dydaktycznego celem jak najlepszego przygotowania młodzieży do realnych potrzeb rynku pracy.
Zgłoszenia uczestnictwa w konkursie można dokonać za pośrednictwem strony internetowej (www.talentyinformatyczne.pl) poprzez wypełnienie prostego formularza. Udział w Konkursie jest bezpłatny. Liczy się kolejność zgłoszeń. Uczestnicy przyjeżdżają na własny koszt.
Dodatkowe informacje można uzyskać poprzez e-mail:
zgloszenie@talentyinformatyczne.pl oraz telefonicznie pod numerem: 74 842-60-08.
PKP SA kilka dni temu ogłosiło przetarg na rozebranie linii kolejowej Świdnica Kraszowice – Jedlina-Zdrój. Decyzja oznaczała koniec marzeń o podróży pociągiem do Zagórza Śląskiego. We wtorek jednak zarząd województwa podjął uchwałę o możliwości przejęcia trzech odcinków linii kolejowej, w tym również tą do Zagórza Śląskiego.
Jednym z głównych celów projektu było kształcenie umiejętności posługiwania się językiem angielskim w praktyce. Uczniowie, którzy wzięli udział w projekcie wzorowo zdali egzamin gimnazjalny z języka angielskiego zarówno na poziomie podstawowym jak i rozszerzonym, osiągając wyniki powyżej średniej wojewódzkiej i tym samym zostawiając daleko w tyle sąsiednie gimnazja. Podczas podsumowania projektu uczniowie opowiadali o tym jak powstała jego idea, przedstawili swoje osiągnięcia oraz omawiali wizyty projektowe w Anglii i na Słowacji. Oprócz prezentacji multimedialnej, zaproszeni goście mogli obejrzeć filmy video z ważniejszych wydarzeń oraz z każdej wizyty partnerskiej. Dokonano również analizy ankiety podsumowującej dwuletnią pracę w projekcie. Ponadto, przedstawiono bogatą kronikę działań uczniów, w której udokumentowano zrealizowane zadania miesiąc po miesiącu.
czytaj więcejOśrodek Enterprise Europe Network przy Dolnośląskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A., wspólnie z Partnerami: Enterprise Europe Network przy Wrocławskim Centrum Transferu Technologii, Agencją Rozwoju Regionalnego ARLEG S.A., Krajowym Punktem Kontaktowym ds. Instrumentów Finansowych Programów Unii Europejskiej w Związku Banków Polskich zaprasza do udziału w konferencji pt. "Wsparcie biznesu z programów UE. Dziś i jutro", odbywającej się w ramach Dolnośląskich spotkań biznesowych.
Konferencja organizowana jest dla przedsiębiorców z województwa dolnośląskiego.
Na konferencji przedsiębiorcy otrzymają informację m.in. na temat:
- dostępnego wsparcia unijnego dla przedsiębiorców
- jedynych bezpłatnych gwarancji inwestycyjnych dla firm
- wsparcia z nowych programów Unii Europejskiej
Dziękujemy Państwu za wszystkie zgłoszenia, które przesłaliście i przynieśliście osobiście do naszej redakcji na kolejną edycję Kryształów i Kamieni. Bardzo cenne były również Państwa wskazówki i uwagi dotyczące poszczególnych nominacji. Faktycznie część z nich ma uzasadnienie.
czytaj więcejSołtysem wsi Niedźwiedzica jest od 15 lat. W lutym 2011r. wybrany został na czwartą kadencję, uzyskując 98% poparcia Zebrania Wiejskiego w wyborach.
czytaj więcej