Maszt stoi stanowczo zbyt blisko naszych domów, twierdzą mieszkańcy ul. Piasta. Mieszkańcy rejonu ulic Piasta i Ratuszowej w Wałbrzychu są zbulwersowani nagłym pojawieniem się przed ich oknami masztu telefonii komórkowej. Stalowy kolos stoi kilkadziesiąt metrów od ich domów, tuż za płotem ogródków działkowych. Najbliżej masztu stoi, o ironio, altana o wdzięcznej nazwie "Oaza". Jaka to oaza, skoro czujemy się zagrożeni - mówią mieszkańcy. Lokatorzy pobliskich bloków postanowili wyjaśnić sprawę. Udali się do rady wspólnoty samorządowej, gdzie złożyli petycję podpisaną przez ponad 400 osób.
- Przede wszystkim nikt nas nie pytał o zdanie, czy zgadzamy się na tę inwestycję. Teraz, kiedy maszt już stanął, czujemy się zagrożeni, bo nikt nam nie wyjaśnił skutków jego oddziaływania. Zwłaszcza, że całkiem niedaleko znajduje się Chełmiec z całą masą różnych anten i przekaźników. Niebezpieczeństwo się skumulowało - mówi Elżbieta Pleśnierowicz. Mieszkańcy zorganizowali demonstrację, przyszli też na spotkanie do siedziby Rady Wspólnoty Samorządowej Biały Kamień – Konradów. Liczyli na obecność przedstawiciela Urzędu Miejskiego w Wałbrzychu albo inwestora. - Nikt nie przyszedł. Będziemy czekać na odpowiedź na interpelację, którą złożył nasz radny, Ryszard Nowak i szukać wyjaśnień u urzędników - zapowiadają mieszkańcy. Rzeczniczka Urzędu Miejskiego Ewa Frąckowiak wyjaśnia, że inwestor, którym jest Polska Telefonia Komórkowa złożył wszystkie wymagane prawem dokumenty, po czym uzyskał stosowne zezwolenia. - Informacja o planowanej inwestycji ukazała się na afiszach, umieszczonych w różnych miejscach Białego Kamienia – mówi rzeczniczka. Mieszkańcy poprosili o radę Mariana Kłoszewskiego, reprezentującego Stowarzyszenie Przeciwdziałania Elektroskażeniom. - Mówienie o nieszkodliwości podobnych masztów, to okłamywanie ludzi. Nawet jeśli wszystko jest zgodne z prawem. Anteny emitują fale elektromagnetyczne, które nie są obojętne dla ludzkiego organizmu - przekonuje Marian Kłoszewski. Kto ma stuprocentową rację - nie wiadomo. Jeśli nawet maszt byłby zupełnie nieszkodliwy, to sama świadomość, że może być groźny, jest mało przyjemna dla mieszkających w pobliżu ludzi.
Źródło: (Szela) / 30minut
PKP SA kilka dni temu ogłosiło przetarg na rozebranie linii kolejowej Świdnica Kraszowice – Jedlina-Zdrój. Decyzja oznaczała koniec marzeń o podróży pociągiem do Zagórza Śląskiego. We wtorek jednak zarząd województwa podjął uchwałę o możliwości przejęcia trzech odcinków linii kolejowej, w tym również tą do Zagórza Śląskiego.
Jednym z głównych celów projektu było kształcenie umiejętności posługiwania się językiem angielskim w praktyce. Uczniowie, którzy wzięli udział w projekcie wzorowo zdali egzamin gimnazjalny z języka angielskiego zarówno na poziomie podstawowym jak i rozszerzonym, osiągając wyniki powyżej średniej wojewódzkiej i tym samym zostawiając daleko w tyle sąsiednie gimnazja. Podczas podsumowania projektu uczniowie opowiadali o tym jak powstała jego idea, przedstawili swoje osiągnięcia oraz omawiali wizyty projektowe w Anglii i na Słowacji. Oprócz prezentacji multimedialnej, zaproszeni goście mogli obejrzeć filmy video z ważniejszych wydarzeń oraz z każdej wizyty partnerskiej. Dokonano również analizy ankiety podsumowującej dwuletnią pracę w projekcie. Ponadto, przedstawiono bogatą kronikę działań uczniów, w której udokumentowano zrealizowane zadania miesiąc po miesiącu.
czytaj więcejOśrodek Enterprise Europe Network przy Dolnośląskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A., wspólnie z Partnerami: Enterprise Europe Network przy Wrocławskim Centrum Transferu Technologii, Agencją Rozwoju Regionalnego ARLEG S.A., Krajowym Punktem Kontaktowym ds. Instrumentów Finansowych Programów Unii Europejskiej w Związku Banków Polskich zaprasza do udziału w konferencji pt. "Wsparcie biznesu z programów UE. Dziś i jutro", odbywającej się w ramach Dolnośląskich spotkań biznesowych.
Konferencja organizowana jest dla przedsiębiorców z województwa dolnośląskiego.
Na konferencji przedsiębiorcy otrzymają informację m.in. na temat:
- dostępnego wsparcia unijnego dla przedsiębiorców
- jedynych bezpłatnych gwarancji inwestycyjnych dla firm
- wsparcia z nowych programów Unii Europejskiej
Dziękujemy Państwu za wszystkie zgłoszenia, które przesłaliście i przynieśliście osobiście do naszej redakcji na kolejną edycję Kryształów i Kamieni. Bardzo cenne były również Państwa wskazówki i uwagi dotyczące poszczególnych nominacji. Faktycznie część z nich ma uzasadnienie.
czytaj więcejSołtysem wsi Niedźwiedzica jest od 15 lat. W lutym 2011r. wybrany został na czwartą kadencję, uzyskując 98% poparcia Zebrania Wiejskiego w wyborach.
czytaj więcej