Ruszyły szkolenia dla pracowników socjalnych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Świdnicy. Pracownicy placówki rozszerzają swoją wiedzę o zasady, jak rozpoznać przemoc w rodzinie oraz kontaktować się z osobami doznającymi przemocy. Pierwsze szkolenie zorganizowano w środę, 29 października, a kolejne zaplanowano na 5 listopada.
Ich główny temat to: diagnoza, przyczyny, skutki psychologiczne i społeczne przemocy w rodzinie; kontakt ze sprawcą przemocy i osobą doświadczającą przemocy; obowiązki wynikające z Ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie.
– Są to pierwsze z jedenastu szkoleń, jakie do grudnia w zakresie przeciwdziałania przemocy poprowadzi kierownik świdnickiej Poradni dla Osób Uzależnionych od Alkoholu i Współuzależnionych. Pan Sławomir Czyż jest certyfikowanym specjalistą psychoterapii uzależnień – mówi Dorota Szyłobryt, kierownik Referatu Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego w Świdnicy i dodaje. – Kolejnymi grupami objętymi działaniem będą funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji oraz Straży Miejskiej w Świdnicy – w sumie blisko 50 osób.
Szkolenia w całości finansowane są ze środków na profilaktykę i rozwiązywanie problemów alkoholowych miasta Świdnicy. Będą kosztowały 3,5 tys. zł. Szkolenia to jeden z efektów trójstronnego porozumienia, które na początku października zawarli: Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, Komenda Powiatowa Policji oraz Straż Miejska w Świdnicy. Dokument podpisano pod patronatem prezydenta Świdnicy, Wojciecha Murdzka.
– Porozumienie to utrwalenie współpracy prowadzonej przez nas od lat. Uznaliśmy jednak, że wszystkie osoby, które niosą pomoc ofiarom przemocy muszą skuteczniej reagować i być bardziej obecne wśród rodzin. Szczególną uwagę musimy zwrócić na najbardziej bezbronnych czyli dzieci, seniorów oraz osoby niepełnosprawne – komentował tę inicjatywę Wojciech Murdzek.
Źródło: um.swidnica.pl
PKP SA kilka dni temu ogłosiło przetarg na rozebranie linii kolejowej Świdnica Kraszowice – Jedlina-Zdrój. Decyzja oznaczała koniec marzeń o podróży pociągiem do Zagórza Śląskiego. We wtorek jednak zarząd województwa podjął uchwałę o możliwości przejęcia trzech odcinków linii kolejowej, w tym również tą do Zagórza Śląskiego.
Jednym z głównych celów projektu było kształcenie umiejętności posługiwania się językiem angielskim w praktyce. Uczniowie, którzy wzięli udział w projekcie wzorowo zdali egzamin gimnazjalny z języka angielskiego zarówno na poziomie podstawowym jak i rozszerzonym, osiągając wyniki powyżej średniej wojewódzkiej i tym samym zostawiając daleko w tyle sąsiednie gimnazja. Podczas podsumowania projektu uczniowie opowiadali o tym jak powstała jego idea, przedstawili swoje osiągnięcia oraz omawiali wizyty projektowe w Anglii i na Słowacji. Oprócz prezentacji multimedialnej, zaproszeni goście mogli obejrzeć filmy video z ważniejszych wydarzeń oraz z każdej wizyty partnerskiej. Dokonano również analizy ankiety podsumowującej dwuletnią pracę w projekcie. Ponadto, przedstawiono bogatą kronikę działań uczniów, w której udokumentowano zrealizowane zadania miesiąc po miesiącu.
czytaj więcejOśrodek Enterprise Europe Network przy Dolnośląskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A., wspólnie z Partnerami: Enterprise Europe Network przy Wrocławskim Centrum Transferu Technologii, Agencją Rozwoju Regionalnego ARLEG S.A., Krajowym Punktem Kontaktowym ds. Instrumentów Finansowych Programów Unii Europejskiej w Związku Banków Polskich zaprasza do udziału w konferencji pt. "Wsparcie biznesu z programów UE. Dziś i jutro", odbywającej się w ramach Dolnośląskich spotkań biznesowych.
Konferencja organizowana jest dla przedsiębiorców z województwa dolnośląskiego.
Na konferencji przedsiębiorcy otrzymają informację m.in. na temat:
- dostępnego wsparcia unijnego dla przedsiębiorców
- jedynych bezpłatnych gwarancji inwestycyjnych dla firm
- wsparcia z nowych programów Unii Europejskiej
Dziękujemy Państwu za wszystkie zgłoszenia, które przesłaliście i przynieśliście osobiście do naszej redakcji na kolejną edycję Kryształów i Kamieni. Bardzo cenne były również Państwa wskazówki i uwagi dotyczące poszczególnych nominacji. Faktycznie część z nich ma uzasadnienie.
czytaj więcejSołtysem wsi Niedźwiedzica jest od 15 lat. W lutym 2011r. wybrany został na czwartą kadencję, uzyskując 98% poparcia Zebrania Wiejskiego w wyborach.
czytaj więcej