Na czterdzieści tysięcy dzieci wychowujących się poza rodziną biologiczną w Polsce, aż tysiąc pochodzi z powiatu wałbrzyskiego. O tym jak zmienić te fatalne statystyki posłanka Izabela Katarzyna Mrzygłocka rozmawiała z przedstawicielami samorządu, policji, sądu i pomocy społecznej. Robocze spotkanie w sprawie dzieci z domów dziecka oraz ofiar przemocy w rodzinie zorganizowała Iwona Siemińska, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Wałbrzychu. - W wałbrzyskich domach dziecka przebywa ponad trzysta dzieci na dwieście miejsc. Niestety, nic nie wskazuje, że w najbliższym czasie ta bardzo smutna statystyka się poprawi. Dlatego niezbędne jest szybkie współdziałanie wszystkich instytucji działających na rzecz rodzin i dzieci - tłumaczyła uczestnikom Iwona Siemińska. Jednym z poważniejszych problemów jest fakt, że w przypadku stwierdzenia przemocy w rodzinie, dziecko trafia do placówki wychowawczej, a matka do ośrodka interwencji kryzysowej.
Tymczasem sprawca krzywdy wyrządzonej rodzinie pozostaje w mieszkaniu i nic nie można mu zrobić. Aktualnie rząd pracuje nad zmianą przepisów, która pozwoli na lepszą ochronę ofiar przemocy w rodzinie. Dlatego podczas spotkania padła propozycja, aby samorząd Wałbrzycha zastanowił się nad utworzeniem placówki, do której trafialiby sprawcy domowej przemocy. - Wniosków było oczywiście dużo więcej, między innymi taki, aby gminy powiatu wałbrzyskiego ponosiły koszty umieszczania dzieci w placówkach. Być może wtedy bardziej opłacałoby się wspomóc rodzinę, zamiast ją rozdzielać, co jeszcze bardziej odbija się na krzywdzonych dzieciach i matkach - mówi posłanka Izabela Katarzyna Mrzygłocka. - Wszystkie wnioski i propozycje przedstawię podczas procedowania nowych przepisów w parlamencie. Jestem przekonana, że projekt trafi do Sejmu jeszcze w tym roku - dodaje wałbrzyska parlamentarzystka.
Źródło: (RAD) / 30minut
PKP SA kilka dni temu ogłosiło przetarg na rozebranie linii kolejowej Świdnica Kraszowice – Jedlina-Zdrój. Decyzja oznaczała koniec marzeń o podróży pociągiem do Zagórza Śląskiego. We wtorek jednak zarząd województwa podjął uchwałę o możliwości przejęcia trzech odcinków linii kolejowej, w tym również tą do Zagórza Śląskiego.
Jednym z głównych celów projektu było kształcenie umiejętności posługiwania się językiem angielskim w praktyce. Uczniowie, którzy wzięli udział w projekcie wzorowo zdali egzamin gimnazjalny z języka angielskiego zarówno na poziomie podstawowym jak i rozszerzonym, osiągając wyniki powyżej średniej wojewódzkiej i tym samym zostawiając daleko w tyle sąsiednie gimnazja. Podczas podsumowania projektu uczniowie opowiadali o tym jak powstała jego idea, przedstawili swoje osiągnięcia oraz omawiali wizyty projektowe w Anglii i na Słowacji. Oprócz prezentacji multimedialnej, zaproszeni goście mogli obejrzeć filmy video z ważniejszych wydarzeń oraz z każdej wizyty partnerskiej. Dokonano również analizy ankiety podsumowującej dwuletnią pracę w projekcie. Ponadto, przedstawiono bogatą kronikę działań uczniów, w której udokumentowano zrealizowane zadania miesiąc po miesiącu.
czytaj więcejOśrodek Enterprise Europe Network przy Dolnośląskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A., wspólnie z Partnerami: Enterprise Europe Network przy Wrocławskim Centrum Transferu Technologii, Agencją Rozwoju Regionalnego ARLEG S.A., Krajowym Punktem Kontaktowym ds. Instrumentów Finansowych Programów Unii Europejskiej w Związku Banków Polskich zaprasza do udziału w konferencji pt. "Wsparcie biznesu z programów UE. Dziś i jutro", odbywającej się w ramach Dolnośląskich spotkań biznesowych.
Konferencja organizowana jest dla przedsiębiorców z województwa dolnośląskiego.
Na konferencji przedsiębiorcy otrzymają informację m.in. na temat:
- dostępnego wsparcia unijnego dla przedsiębiorców
- jedynych bezpłatnych gwarancji inwestycyjnych dla firm
- wsparcia z nowych programów Unii Europejskiej
Dziękujemy Państwu za wszystkie zgłoszenia, które przesłaliście i przynieśliście osobiście do naszej redakcji na kolejną edycję Kryształów i Kamieni. Bardzo cenne były również Państwa wskazówki i uwagi dotyczące poszczególnych nominacji. Faktycznie część z nich ma uzasadnienie.
czytaj więcejSołtysem wsi Niedźwiedzica jest od 15 lat. W lutym 2011r. wybrany został na czwartą kadencję, uzyskując 98% poparcia Zebrania Wiejskiego w wyborach.
czytaj więcej