Wschodnia czy zachodnia obwodnica w Wałbrzychu? To pytanie dotyczy oczywiście o obwodnicę Wałbrzycha, która po raz kolejny stała się przedmiotem ożywionej dyskusji. Tym razem pojawiło się ono przy okazji konsultacji społecznych. Mieszkańcy mieli powiedzieć, którą nitkę wolą - wschodnią czy zachodnią, a Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych - podjąć ostateczną decyzję. Wiele znaków na ziemi i niebie wskazuje, że będzie to odcinek zachodni. Zwłaszcza, że gotowe są założenia projektowe. Na spotkaniu z mieszkańcami nikt o odcinku wschodnim nie wspominał, natomiast projektant Piotr Szymański przedstawił dość szczegółowy plan przebiegu nowej drogi od strony zachodniej. Jej długość wynosiłaby prawie 13 km, szerokość od 6 do 14 metrów, większość trasy miałaby po dwie trzypasmowe jezdnie z bezkolizyjnymi skrzyżowaniami, rondami i sygnalizacją świetlną. Obwodnica zaczynałaby się za rondem przy Tesco, biegłaby estakadami nad częścią Szczawna Zdroju, przechodziła wzgórzem Gedymina do ul. Żeromskiego, do węzła przy ul. 1 Maja i dalej do ronda przy ul. Niepodległości. Budowa trwałaby trzy lata, a szacunkowy koszt inwestycji to 330 mln zł. - To, że Wałbrzych potrzebuje obwodnicy, nie budzi niczyich wątpliwości. Musimy tylko określić, który z dwóch wariantów ma większa szanse na realizację.
Po analizie natężenia ruchu widzimy, że zapotrzebowanie na odcinek zachodni jest uzasadnione. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych proponuje odcinek wschodni. Ostateczna decyzja musi zapaść jeszcze w tym miesiącu, najpóźniej do końca roku. Zdanie mieszkańców musi być wzięte pod uwagę, bo przecież ta droga jest budowana dla nich – mówi Robert Radoń z wrocławskiego oddziału GDDKiA. Inwestorzy przewidują, że rok 2009 będzie poświęcony pracom projektowym i kompletowaniu dokumentacji. Jeśli wszystko pójdzie gładko, w 2010 mogłaby się rozpocząć budowa. Finansowanie spoczywa po stronie inwestora, Wałbrzych wnosi aportem grunty, po których będzie przebiegać droga. Trudnym zagadnieniem mogą się okazać sprawy własnościowe domów i mieszkań. Obliczono, że około 140 rodzin trzeba będzie wykwaterować z zajmowanych dotychczas lokali. To oznacza konieczność znalezienia takiej, lub większej liczby nowych (innych) mieszkań. Czy znajdzie się tyle w Wałbrzychu? (Szela)
PKP SA kilka dni temu ogłosiło przetarg na rozebranie linii kolejowej Świdnica Kraszowice – Jedlina-Zdrój. Decyzja oznaczała koniec marzeń o podróży pociągiem do Zagórza Śląskiego. We wtorek jednak zarząd województwa podjął uchwałę o możliwości przejęcia trzech odcinków linii kolejowej, w tym również tą do Zagórza Śląskiego.
Jednym z głównych celów projektu było kształcenie umiejętności posługiwania się językiem angielskim w praktyce. Uczniowie, którzy wzięli udział w projekcie wzorowo zdali egzamin gimnazjalny z języka angielskiego zarówno na poziomie podstawowym jak i rozszerzonym, osiągając wyniki powyżej średniej wojewódzkiej i tym samym zostawiając daleko w tyle sąsiednie gimnazja. Podczas podsumowania projektu uczniowie opowiadali o tym jak powstała jego idea, przedstawili swoje osiągnięcia oraz omawiali wizyty projektowe w Anglii i na Słowacji. Oprócz prezentacji multimedialnej, zaproszeni goście mogli obejrzeć filmy video z ważniejszych wydarzeń oraz z każdej wizyty partnerskiej. Dokonano również analizy ankiety podsumowującej dwuletnią pracę w projekcie. Ponadto, przedstawiono bogatą kronikę działań uczniów, w której udokumentowano zrealizowane zadania miesiąc po miesiącu.
czytaj więcejOśrodek Enterprise Europe Network przy Dolnośląskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A., wspólnie z Partnerami: Enterprise Europe Network przy Wrocławskim Centrum Transferu Technologii, Agencją Rozwoju Regionalnego ARLEG S.A., Krajowym Punktem Kontaktowym ds. Instrumentów Finansowych Programów Unii Europejskiej w Związku Banków Polskich zaprasza do udziału w konferencji pt. "Wsparcie biznesu z programów UE. Dziś i jutro", odbywającej się w ramach Dolnośląskich spotkań biznesowych.
Konferencja organizowana jest dla przedsiębiorców z województwa dolnośląskiego.
Na konferencji przedsiębiorcy otrzymają informację m.in. na temat:
- dostępnego wsparcia unijnego dla przedsiębiorców
- jedynych bezpłatnych gwarancji inwestycyjnych dla firm
- wsparcia z nowych programów Unii Europejskiej
Dziękujemy Państwu za wszystkie zgłoszenia, które przesłaliście i przynieśliście osobiście do naszej redakcji na kolejną edycję Kryształów i Kamieni. Bardzo cenne były również Państwa wskazówki i uwagi dotyczące poszczególnych nominacji. Faktycznie część z nich ma uzasadnienie.
czytaj więcejSołtysem wsi Niedźwiedzica jest od 15 lat. W lutym 2011r. wybrany został na czwartą kadencję, uzyskując 98% poparcia Zebrania Wiejskiego w wyborach.
czytaj więcej