Archiwum X – tak, z gorzką ironią, mieszkańcy ul. Strzegomskiej 2, nazywają opasłą teczkę kore-spondencji z administracją budynków komunalnych. Mimo epistolarnej aktywności, przez 20 lat nie doczekali się załatwienia spraw fundamentalnych: remontu dachu i odwodnienia budynku. Sami stają na głowie, by przynajmniej klatki schodowe wyglądały schludnie i czysto, malują ściany, sprzątają, zamiatają, tynkują, wstawiają okna. Robią to wszystko na własny koszt.
- Problemy zaczęły się w 1995 roku – mówi Halina Mlostek. To wtedy lokatorzy zaczęli domagać się remontu dachu, bo woda zalewała strych, a zimą tworzyły się tam zaspy śniegowe. Woda pojawiała się też w piwnicach, zwłaszcza po opadach. W jednej z klatek schodowych ściana na półpiętrze jest kompletnie zagrzybiona, bo nie ma okna. W drugiej klatce lokatorzy na własną rękę wybili i oszklili niewielkie okienko, dzięki czemu ściana podeschła i wygląda o niebo lepiej. – Któregoś roku, już po wielu monitach, wymienili nam rynny, ale co z tego, skoro woda z nich leje się na podwórko i zalewa budynek – mówi Halina Mlostek. Mirosława Prus mieszka w tym budynku od prawie 60 lat. – Pamiętam, że kiedyś wymienili instalację elektryczną i dwa razy była malowana klatka schodowa. To wychodzi raz na 30 lat – mówi lokatorka. Jej sąsiadka dodaje, że kiedyś ADM wymienił kilkadziesiąt dachówek. Na strychu czysto, posprzątane, nie zalegają żadne stare meble, ale szpary między dachówkami widoczne gołym okiem. A gdzie się da – poutykana folia i styropian. No i wielka balia do łapania wody. – Tak się ratujemy, żeby nam do mieszkań nie ciekło – mówią lokatorzy.- Pozostawienie rynien tuż nad ziemią, bez odprowadzenia wody, to partactwo – przyznaje prezes Miejskiego Zarządu Budynków, Marek Małecki. Razem z kierownikiem ADM-u, obejrzał posesję przy Strzegomskiej 2. Nie miał też wątpliwości, że dach wymaga interwencji. - Teraz, przed zimą, w ciągu najbliższych dni, uszczelnimy pokrycie, tak, aby mieszkańcy nie musieli odśnieżać strychu. Jednocześnie wpiszemy ten dach do planu remontów na przyszły rok. To powinno być gwarancją, że wkrótce problemy mieszkańców z przeciekającym poszyciem się skończą. Zajmiemy się także odpływem z niedokończonych rynien – obiecuje. Dodaje też, że zdecydowana większość budynków mieszkalnych w Wałbrzychu powstała przed wojną, a po jej zakończeniu, przez dziesięciolecia domy nie był remontowane. - Teraz miliarda złotych byłoby mało, aby nadrobić wszystkie zaniedbania. Ale to nie oznacza, że będziemy siedzieć z założonymi rękami – podkreśla prezes. Zarządcy posesji wpiszą też do planu remontów odwodnienie i osuszenie budynku, choć to wydatek kilkudziesięciu tysięcy złotych. - Widać, że mieszkańcy tego domu bardzo dbają o otoczenie, toteż nie szkoda tych pieniędzy na naprawę usterek – mówi Marek Małecki.
źródło: 30minut
PKP SA kilka dni temu ogłosiło przetarg na rozebranie linii kolejowej Świdnica Kraszowice – Jedlina-Zdrój. Decyzja oznaczała koniec marzeń o podróży pociągiem do Zagórza Śląskiego. We wtorek jednak zarząd województwa podjął uchwałę o możliwości przejęcia trzech odcinków linii kolejowej, w tym również tą do Zagórza Śląskiego.
Jednym z głównych celów projektu było kształcenie umiejętności posługiwania się językiem angielskim w praktyce. Uczniowie, którzy wzięli udział w projekcie wzorowo zdali egzamin gimnazjalny z języka angielskiego zarówno na poziomie podstawowym jak i rozszerzonym, osiągając wyniki powyżej średniej wojewódzkiej i tym samym zostawiając daleko w tyle sąsiednie gimnazja. Podczas podsumowania projektu uczniowie opowiadali o tym jak powstała jego idea, przedstawili swoje osiągnięcia oraz omawiali wizyty projektowe w Anglii i na Słowacji. Oprócz prezentacji multimedialnej, zaproszeni goście mogli obejrzeć filmy video z ważniejszych wydarzeń oraz z każdej wizyty partnerskiej. Dokonano również analizy ankiety podsumowującej dwuletnią pracę w projekcie. Ponadto, przedstawiono bogatą kronikę działań uczniów, w której udokumentowano zrealizowane zadania miesiąc po miesiącu.
czytaj więcejOśrodek Enterprise Europe Network przy Dolnośląskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A., wspólnie z Partnerami: Enterprise Europe Network przy Wrocławskim Centrum Transferu Technologii, Agencją Rozwoju Regionalnego ARLEG S.A., Krajowym Punktem Kontaktowym ds. Instrumentów Finansowych Programów Unii Europejskiej w Związku Banków Polskich zaprasza do udziału w konferencji pt. "Wsparcie biznesu z programów UE. Dziś i jutro", odbywającej się w ramach Dolnośląskich spotkań biznesowych.
Konferencja organizowana jest dla przedsiębiorców z województwa dolnośląskiego.
Na konferencji przedsiębiorcy otrzymają informację m.in. na temat:
- dostępnego wsparcia unijnego dla przedsiębiorców
- jedynych bezpłatnych gwarancji inwestycyjnych dla firm
- wsparcia z nowych programów Unii Europejskiej
Dziękujemy Państwu za wszystkie zgłoszenia, które przesłaliście i przynieśliście osobiście do naszej redakcji na kolejną edycję Kryształów i Kamieni. Bardzo cenne były również Państwa wskazówki i uwagi dotyczące poszczególnych nominacji. Faktycznie część z nich ma uzasadnienie.
czytaj więcejSołtysem wsi Niedźwiedzica jest od 15 lat. W lutym 2011r. wybrany został na czwartą kadencję, uzyskując 98% poparcia Zebrania Wiejskiego w wyborach.
czytaj więcej