Kurs handlowca z prawem jazdy kat. B cieszył się największym zainteresowaniem wśród bezrobotnych, którzy zgłosili się do programu „Nie stój w miejscu bądź aktywny” realizowanego przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Świdnicy. Zgodnie z założeniami projekt skierowany był do osób bezrobotnych, niepełnosprawnych i nieaktywnych zawodowo, miał wzmocnić i nauczyć beneficjentów poruszania się na runku pracy. W tym roku, jeszcze bardziej niż w poprzednim, wzbudził zainteresowanie uczestników. Spośród 42 chętnych do uczestnictwa w projekcie wybranych zostało 12 osób: 3 mężczyzn i 9 kobiet, w tym 2 niepełnosprawne. Uczestnicy byli dobrze zorientowani w zasadach obowiązujących podczas realizacji projektu oraz wiedzieli, w jakich kursach i szkoleniach wziąć udział, aby zwiększyć swoje możliwości na rynku pracy. Zdobyte informacje od uczestników projektu z roku 2010 wzmocniły ich wiarę w to, że można zrobić coś dla siebie samych, że można wyjść z domu i pokonać strach w kontaktach z pracodawcami. - Bardzo odpowiedzialnie podeszli do szkoleń i kursów, co potwierdziły zdobyte certyfikaty i zaświadczenia – mówi kierownik GOPS Ewa Burdek. Zainteresowani odbyli ponad 600 godzin praktycznych zajęć, których efektem są konkretne kwalifikacje, zwiększające ich atrakcyjność na rynku pracy. Wszyscy uczestniczy objęci zostali specjalistycznym wsparciem doradcy zawodowego w zakresie wsparcia indywidualnego i grupowego oraz treningiem przygotowania do wejścia i poruszania się na rynku pracy. Największym zainteresowaniem cieszył się kurs handlowca z prawem jazdy kat. B, w którym udział wzięło 5 osób. Następnie kurs opiekuna osoby starszej/lub niepełnosprawnej z nauką j. niemieckiego – 2 osoby, Opiekunki do dziecka – 1 osoba, pierwszej pomocy przedmedycznej - 1 osoba, magazyniera logistyka – 1 osoba, Elementy wizażu, makijażu z podstawami komunikacji z klientem – 2 osoby. Założeniem w organizowaniu kursów i szkoleń było zwiększenie świadomości uczestników, że praca jest cennym dobrem, w szczególności w obliczu trudnych warunków na rynku pracy, a głównym i nadrzędnym celem projektu było zwiększenie integracji społecznej, poprzez przywrócenie zdolności lub możliwości zatrudnienia. Koszt projektu wyniósł w 2011 148.562 złotych (w tym wkład własny gminy 15.599 zł). W roku ubiegłym na realizację projektu wydatkowano ponad 200 tysięcy złotych.
źródło: 30minut
PKP SA kilka dni temu ogłosiło przetarg na rozebranie linii kolejowej Świdnica Kraszowice – Jedlina-Zdrój. Decyzja oznaczała koniec marzeń o podróży pociągiem do Zagórza Śląskiego. We wtorek jednak zarząd województwa podjął uchwałę o możliwości przejęcia trzech odcinków linii kolejowej, w tym również tą do Zagórza Śląskiego.
Jednym z głównych celów projektu było kształcenie umiejętności posługiwania się językiem angielskim w praktyce. Uczniowie, którzy wzięli udział w projekcie wzorowo zdali egzamin gimnazjalny z języka angielskiego zarówno na poziomie podstawowym jak i rozszerzonym, osiągając wyniki powyżej średniej wojewódzkiej i tym samym zostawiając daleko w tyle sąsiednie gimnazja. Podczas podsumowania projektu uczniowie opowiadali o tym jak powstała jego idea, przedstawili swoje osiągnięcia oraz omawiali wizyty projektowe w Anglii i na Słowacji. Oprócz prezentacji multimedialnej, zaproszeni goście mogli obejrzeć filmy video z ważniejszych wydarzeń oraz z każdej wizyty partnerskiej. Dokonano również analizy ankiety podsumowującej dwuletnią pracę w projekcie. Ponadto, przedstawiono bogatą kronikę działań uczniów, w której udokumentowano zrealizowane zadania miesiąc po miesiącu.
czytaj więcejOśrodek Enterprise Europe Network przy Dolnośląskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A., wspólnie z Partnerami: Enterprise Europe Network przy Wrocławskim Centrum Transferu Technologii, Agencją Rozwoju Regionalnego ARLEG S.A., Krajowym Punktem Kontaktowym ds. Instrumentów Finansowych Programów Unii Europejskiej w Związku Banków Polskich zaprasza do udziału w konferencji pt. "Wsparcie biznesu z programów UE. Dziś i jutro", odbywającej się w ramach Dolnośląskich spotkań biznesowych.
Konferencja organizowana jest dla przedsiębiorców z województwa dolnośląskiego.
Na konferencji przedsiębiorcy otrzymają informację m.in. na temat:
- dostępnego wsparcia unijnego dla przedsiębiorców
- jedynych bezpłatnych gwarancji inwestycyjnych dla firm
- wsparcia z nowych programów Unii Europejskiej
Dziękujemy Państwu za wszystkie zgłoszenia, które przesłaliście i przynieśliście osobiście do naszej redakcji na kolejną edycję Kryształów i Kamieni. Bardzo cenne były również Państwa wskazówki i uwagi dotyczące poszczególnych nominacji. Faktycznie część z nich ma uzasadnienie.
czytaj więcejSołtysem wsi Niedźwiedzica jest od 15 lat. W lutym 2011r. wybrany został na czwartą kadencję, uzyskując 98% poparcia Zebrania Wiejskiego w wyborach.
czytaj więcej