Służby ratunkowe nie znalazły nikogo pod gruzami hali, która zawaliła się w Świebodzicach. Świadkowie twierdzili, że mogły znajdować się cztery osoby. Akcja trwała kilka godzin. Do zdarzenia doszło w ubiegły piątek. Tuż po godzinie 13 rozpoczęto poszukiwanie osób, które mogły znajdować się pod 4-metrowym rumowiskiem. Zawaleniu uległa hala dawnego zakładu „Silena” produkującego len i płótno. Najprawdopodobniej stało się tak w wyniku działania osób trzecich. Teren ten odwiedzany jest przez bezdomnych oraz poszukujących złomu. Ruiny fabryki są systematycznie podpalane oraz rabowane. -Wszystko tutaj rozbierają. Wyciągają zarówno złom, jak i drewno na opał – mówił nam na miejscu jeden z mieszkańców. W fabryce wielokrotnie dochodziło do wypadków. W maju ubiegłego roku pod gruzami zginęła jedna osoba Kolejna doznała poważnych obrażeń.
- Człowiek będzie kaleką do końca życia. Ten drugi nie miał nawet tyle szczęścia. Został przecięty na pół - wspomina Marian Dziewit, dawny pracownik fabryki. Tym razem na miejsce akcji natychmiast dotarły trzy zastępy straży pożarnej. Po chwili dołączyła do nich grupa ratownicza z Wałbrzycha, uzbrojona w kamerę termowizyjną. Poszukiwanie nie przyniosło jednak rezultatów. Zbyt gruba warstwa gruzu uniemożliwiała poprawny odczyt z urządzenia. Po około godzinie do poszukiwań przystąpili strażacy z Lubina. Za pomocą geofonu próbowano odnaleźć cztery osoby, które miały znajdować się po gruzowiskiem .- To bardzo czułe urządzenie. Musimy co prawda przestawiać jego sensory metr po metrze i niezbędna jest prawie całkowita cisza. Geofon pozwala jednak wykryć osoby, które znajdują się na dużej głębokości – tłumaczy starszy kapitan Piotr Sułek, dowódca akcji poszukiwawczej. Badanie geofonem nie przyniosło jednak rezultatów. Na miejsce ściągnięto również dwa zespoły z psami poszukiwawczymi, które przyjechały aż z Poznania. Odnaleziono również dwóch świadków, którzy zbiegli z hali w momencie jej zawalenia. Według ich zeznań, działali sami i w fabryce nie znajdował się wtedy nikt inny. Dalsze poszukiwania nie przyniosły również żadnych rezultatów. Akcja zakończyła się około godziny 19. Problem z ruinami, znajdującymi się w centrum Świebodzic nadal jednak istnieje. -Sytuacja jest jednym wielkim dramatem. To co miało pomagać, czyli prawo własności, stało się zarzewiem tego chaosu. – mówi Bogdan Kożuchowicz, burmistrz Świebodzic . Ostatnim właścicielem fabryki, była firma Eurolen, która około 2008 roku po prostu zniknęła. Czesko – polskiej spółce odebrano prawa do własności. Pojawiły się wtedy tablice ostrzegawcze. Jak widać jednak, nie są one dostatecznym zabezpieczeniem. Gmina na własny koszt wyceniła teren. Chce pozbyć się również części, która należy do miasta. Nikt nie jest jednak zainteresowany ofertą. - Prawda jest taka, że te budynki nie mają żadnej wartości. Trzeba ubłagać kogoś, by kupił teren za 1 złoty i 23 grosze, a potem zrobił z tym porządek – tłumaczy włodarz miasta. Wydaje się, że dopóki fabryka nie zostanie w całości sprzedana i zburzona, a teren dostatecznie zabezpieczony, takie sytuacje będą się powtarzać. Kto jednak weźmie odpowiedzialność, za osoby które mogą zginąć pod jej gruzami?. Red.
źródło: 30minut
PKP SA kilka dni temu ogłosiło przetarg na rozebranie linii kolejowej Świdnica Kraszowice – Jedlina-Zdrój. Decyzja oznaczała koniec marzeń o podróży pociągiem do Zagórza Śląskiego. We wtorek jednak zarząd województwa podjął uchwałę o możliwości przejęcia trzech odcinków linii kolejowej, w tym również tą do Zagórza Śląskiego.
Jednym z głównych celów projektu było kształcenie umiejętności posługiwania się językiem angielskim w praktyce. Uczniowie, którzy wzięli udział w projekcie wzorowo zdali egzamin gimnazjalny z języka angielskiego zarówno na poziomie podstawowym jak i rozszerzonym, osiągając wyniki powyżej średniej wojewódzkiej i tym samym zostawiając daleko w tyle sąsiednie gimnazja. Podczas podsumowania projektu uczniowie opowiadali o tym jak powstała jego idea, przedstawili swoje osiągnięcia oraz omawiali wizyty projektowe w Anglii i na Słowacji. Oprócz prezentacji multimedialnej, zaproszeni goście mogli obejrzeć filmy video z ważniejszych wydarzeń oraz z każdej wizyty partnerskiej. Dokonano również analizy ankiety podsumowującej dwuletnią pracę w projekcie. Ponadto, przedstawiono bogatą kronikę działań uczniów, w której udokumentowano zrealizowane zadania miesiąc po miesiącu.
czytaj więcejOśrodek Enterprise Europe Network przy Dolnośląskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A., wspólnie z Partnerami: Enterprise Europe Network przy Wrocławskim Centrum Transferu Technologii, Agencją Rozwoju Regionalnego ARLEG S.A., Krajowym Punktem Kontaktowym ds. Instrumentów Finansowych Programów Unii Europejskiej w Związku Banków Polskich zaprasza do udziału w konferencji pt. "Wsparcie biznesu z programów UE. Dziś i jutro", odbywającej się w ramach Dolnośląskich spotkań biznesowych.
Konferencja organizowana jest dla przedsiębiorców z województwa dolnośląskiego.
Na konferencji przedsiębiorcy otrzymają informację m.in. na temat:
- dostępnego wsparcia unijnego dla przedsiębiorców
- jedynych bezpłatnych gwarancji inwestycyjnych dla firm
- wsparcia z nowych programów Unii Europejskiej
Dziękujemy Państwu za wszystkie zgłoszenia, które przesłaliście i przynieśliście osobiście do naszej redakcji na kolejną edycję Kryształów i Kamieni. Bardzo cenne były również Państwa wskazówki i uwagi dotyczące poszczególnych nominacji. Faktycznie część z nich ma uzasadnienie.
czytaj więcejSołtysem wsi Niedźwiedzica jest od 15 lat. W lutym 2011r. wybrany został na czwartą kadencję, uzyskując 98% poparcia Zebrania Wiejskiego w wyborach.
czytaj więcej