Wałbrzyska Galeria Sztuki BWA Zamek Książ zaprasza na wernisaż profesora Stanisława Rodzińskiego. Prace artysty będzie można oglądać w zamkowych komnatach od 28 listopada. Stanisław Rodziński (ur. 1940 r.) jest artystą – \ malarzem. Ukończył ASP w Krakowie (1963), gdzie studiował pod kierunkiem E.Krchy. W latach 1972-1981 prowadził pracownię malarstwa i rysunku w PWSSP we Wrocławiu. Od 1981 r. jest zawodowo związany z ASP w Krakowie. Od 1989 r. posiada tytuł profesora, a od 1992 r. tytuł profesora zwyczajnego. W latach 1991-1992 był członkiem Rady Kultury przy premierze RP. Poza tym był dziekanem Wydziału Malarstwa krakowskiej ASP w latach 1993-1996, a od 1996 do \ 2002 r. jej rektor. Jest członkiem PAU oraz Rady Programowej Instytutu Dziedzictwa Narodowego (od 2001). Brał udział w licznych wystawach zbiorowych, miał kilkanaście wystaw indywidualnych. Jest laureatem wielu nagród (m.in. Fundacji Jurzykowskiego) i został odznaczony Medalem Komisji Edukacji Narodowej (1993) oraz Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (1998), także uhonorowany doktoratem honoris causa Uniwersytetu Wrocławskiego (2002). Stanisław Rodziński to także autor esejów zebranych w tomach Sztuka na co dzień i od święta (1999) i Obrazy czasu (2001).
- Maluje głównie cyklami. Nie ma problemów z podejmowaniem tematu, co mnie zadziwia. Na początku kolor w jego obrazach był wyciszony, monochromatyczny. Posługiwał się głównie bielą, czernią i ziemiami. Patrzącemu mogło się wydawać, że autor tych obrazów jest daltonistą, który nie zdoła się przełamać i dotrzeć do sedna koloru. Tymczasem okazało się, że po latach kolor w obrazach Rodzińskiego jest może nie dominujący, ale istotny i bogaty. Malarz nie obawia się czerwieni, żółci, błękitów, i zieleni, niekiedy ostro, odważnie acz trafnie ze sobą zestawionych. Obok koloru czy formy, także tematu, istotną w tym malarstwie jest faktura. Rodziński z pasją stosuje różne rodzaje faktur. Nie jest łatwo odczytać,a jeszcze trudniej opisać tę twórczość, która na przestrzeni lat przeobraziła się (mam odwagę tak to określić) z prozy w poezję…Tę wartościową, taką, z którą można obcować, nie odczuwając znużenia. Owszem, ciągle odczytując ją od nowa - napisała o artyście i jego dziełach Irena Popiołek.
Źródło: (RAD) / 30minut
PKP SA kilka dni temu ogłosiło przetarg na rozebranie linii kolejowej Świdnica Kraszowice – Jedlina-Zdrój. Decyzja oznaczała koniec marzeń o podróży pociągiem do Zagórza Śląskiego. We wtorek jednak zarząd województwa podjął uchwałę o możliwości przejęcia trzech odcinków linii kolejowej, w tym również tą do Zagórza Śląskiego.
Jednym z głównych celów projektu było kształcenie umiejętności posługiwania się językiem angielskim w praktyce. Uczniowie, którzy wzięli udział w projekcie wzorowo zdali egzamin gimnazjalny z języka angielskiego zarówno na poziomie podstawowym jak i rozszerzonym, osiągając wyniki powyżej średniej wojewódzkiej i tym samym zostawiając daleko w tyle sąsiednie gimnazja. Podczas podsumowania projektu uczniowie opowiadali o tym jak powstała jego idea, przedstawili swoje osiągnięcia oraz omawiali wizyty projektowe w Anglii i na Słowacji. Oprócz prezentacji multimedialnej, zaproszeni goście mogli obejrzeć filmy video z ważniejszych wydarzeń oraz z każdej wizyty partnerskiej. Dokonano również analizy ankiety podsumowującej dwuletnią pracę w projekcie. Ponadto, przedstawiono bogatą kronikę działań uczniów, w której udokumentowano zrealizowane zadania miesiąc po miesiącu.
czytaj więcejOśrodek Enterprise Europe Network przy Dolnośląskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A., wspólnie z Partnerami: Enterprise Europe Network przy Wrocławskim Centrum Transferu Technologii, Agencją Rozwoju Regionalnego ARLEG S.A., Krajowym Punktem Kontaktowym ds. Instrumentów Finansowych Programów Unii Europejskiej w Związku Banków Polskich zaprasza do udziału w konferencji pt. "Wsparcie biznesu z programów UE. Dziś i jutro", odbywającej się w ramach Dolnośląskich spotkań biznesowych.
Konferencja organizowana jest dla przedsiębiorców z województwa dolnośląskiego.
Na konferencji przedsiębiorcy otrzymają informację m.in. na temat:
- dostępnego wsparcia unijnego dla przedsiębiorców
- jedynych bezpłatnych gwarancji inwestycyjnych dla firm
- wsparcia z nowych programów Unii Europejskiej
Dziękujemy Państwu za wszystkie zgłoszenia, które przesłaliście i przynieśliście osobiście do naszej redakcji na kolejną edycję Kryształów i Kamieni. Bardzo cenne były również Państwa wskazówki i uwagi dotyczące poszczególnych nominacji. Faktycznie część z nich ma uzasadnienie.
czytaj więcejSołtysem wsi Niedźwiedzica jest od 15 lat. W lutym 2011r. wybrany został na czwartą kadencję, uzyskując 98% poparcia Zebrania Wiejskiego w wyborach.
czytaj więcej