Około 50 sekund i 500 metrów potrzebuje średnio mieszkaniec naszego miasta, aby zjeść jednego hamburgera lub cheeseburgera. Wyliczyliśmy to na podstawie pustych pudełek i opakowań, w których dostaje się jedzenie kupując w okienku dla „zmotoryzowanych klientów”.
Śmieci w postaci papierowych torebek wyrzucanych za okna samochodu po konsumpcji. To co można zobaczyć w rowie pomiędzy ulicą Mazowiecką a Reja aż kuje w oczy. Kilkadziesiąt papierowych torebek, opakowań po zestawach czy małych kubków po kawie jednej z pobliskich restauracji jest dowodem na to, że część mieszkańców naszego miasta to brudasy. Świadomie piszę wałbrzyszan, bo nie jest to główna ulica miasta. To boczna ścieżka prowadząca z ulicy Mazowieckiej na ulicę Reja i Biały Kamień. Odcinek, który pracownicy naszej redakcji pokonują każdego dnia i zgodnie potwierdzają, że widok auta na innych niż wałbrzyskie tablice rejestracyjne, jest rzadkim zjawiskiem. To również nie kierowcy TiR-ów jadący do urzędu celnego. Dla nich ta droga jest bowiem za wąska. Ale wracając do tematu... Rekordziści, a może głodomorzy, potrafią chyba zjeść hamburgera czy cheeseburgera w niespełna 30 sekund. Pierwsze śmieci widać już bowiem na drugim zakręcie za przejazdem kolejowym (chyba, że czekali przy opuszczonych rogatkach to czas będzie inny- red). Tu najwięcej papierowych opakowań wyrzucanych jest z prawej strony samochodów, co pozwala sądzić, że pasażer szybciej konsumuje hamburgera czy cheeseburgera niż kierowca. Kulminacja następuje po kolejnych stu metrach. W rowie po lewej stronie drogi znajduje się już znacznie więcej śmieci. Od papierowych torebek, po pudełka od zestawów i kubki po kawie włącznie. Dobrze, że to nie główny ciąg komunikacyjny miasta, bo wówczas powinniśmy się wstydzić przed gośćmi i turystami, którzy do nas przyjeżdżają. A tak wstydzimy się tylko za część wałbrzyszan. Brudasów, którzy nie szanują środowiska i czują się bezkarni. Rafał Pawłowski
źródło: 30minut
PKP SA kilka dni temu ogłosiło przetarg na rozebranie linii kolejowej Świdnica Kraszowice – Jedlina-Zdrój. Decyzja oznaczała koniec marzeń o podróży pociągiem do Zagórza Śląskiego. We wtorek jednak zarząd województwa podjął uchwałę o możliwości przejęcia trzech odcinków linii kolejowej, w tym również tą do Zagórza Śląskiego.
Jednym z głównych celów projektu było kształcenie umiejętności posługiwania się językiem angielskim w praktyce. Uczniowie, którzy wzięli udział w projekcie wzorowo zdali egzamin gimnazjalny z języka angielskiego zarówno na poziomie podstawowym jak i rozszerzonym, osiągając wyniki powyżej średniej wojewódzkiej i tym samym zostawiając daleko w tyle sąsiednie gimnazja. Podczas podsumowania projektu uczniowie opowiadali o tym jak powstała jego idea, przedstawili swoje osiągnięcia oraz omawiali wizyty projektowe w Anglii i na Słowacji. Oprócz prezentacji multimedialnej, zaproszeni goście mogli obejrzeć filmy video z ważniejszych wydarzeń oraz z każdej wizyty partnerskiej. Dokonano również analizy ankiety podsumowującej dwuletnią pracę w projekcie. Ponadto, przedstawiono bogatą kronikę działań uczniów, w której udokumentowano zrealizowane zadania miesiąc po miesiącu.
czytaj więcejOśrodek Enterprise Europe Network przy Dolnośląskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A., wspólnie z Partnerami: Enterprise Europe Network przy Wrocławskim Centrum Transferu Technologii, Agencją Rozwoju Regionalnego ARLEG S.A., Krajowym Punktem Kontaktowym ds. Instrumentów Finansowych Programów Unii Europejskiej w Związku Banków Polskich zaprasza do udziału w konferencji pt. "Wsparcie biznesu z programów UE. Dziś i jutro", odbywającej się w ramach Dolnośląskich spotkań biznesowych.
Konferencja organizowana jest dla przedsiębiorców z województwa dolnośląskiego.
Na konferencji przedsiębiorcy otrzymają informację m.in. na temat:
- dostępnego wsparcia unijnego dla przedsiębiorców
- jedynych bezpłatnych gwarancji inwestycyjnych dla firm
- wsparcia z nowych programów Unii Europejskiej
Dziękujemy Państwu za wszystkie zgłoszenia, które przesłaliście i przynieśliście osobiście do naszej redakcji na kolejną edycję Kryształów i Kamieni. Bardzo cenne były również Państwa wskazówki i uwagi dotyczące poszczególnych nominacji. Faktycznie część z nich ma uzasadnienie.
czytaj więcejSołtysem wsi Niedźwiedzica jest od 15 lat. W lutym 2011r. wybrany został na czwartą kadencję, uzyskując 98% poparcia Zebrania Wiejskiego w wyborach.
czytaj więcej