Wielobranżowa Spółdzielnia Socjalna Ogrody Samków jest pierwszą spółdzielnią socjalną w regionie wałbrzyskim. Działalność rozpoczęła pod koniec 2006 roku i do dziś realizuje swoje statutowe cele. Członkami – założycielami Wielobranżowej Spółdzielni Socjalnej Ogrody Smaków są mieszkańcy powiatu wałbrzyskiego: Andrzej Ślipko, Danuta Kasprzak, Aleksandra Ziędalska, Zofia Żukiewicz, Jolanta Kaim, Anna Mileszko, Dorota Pacek i Krystyna Muszyńska. 29 grudnia 2006 roku podpisali umowy z Powiatowym Urzędem Pracy w Wałbrzychu, który udzielił im wsparcia (przeznaczonego na wkłady członkowskie do spół- dzielni) w wysokości 58254,84 zł (czyli 7281,81 zł na osobę). Do spółdzielni dołączyli później kolejni członkowie, między innymi obecny prezes Rafał Sys. - Pomysł powołania tej spółdzielni powstał podczas pracy w projekcie EQUAL w ramach Partnerstwa MUFLON. Razem z trenerami i doradcami projektu wypracowywaliśmy koncepcję przyszłej spółdzielni, najbardziej optymalnej dla naszej grupy osób -wspominają założyciele Ogrodów Smaków. - Początkowo były dwa pomysły na dwie odrębne spółdzielnie socjalne. Pierwsza spółdzielnia miała nazywać się "Zielonym do góry" i miała zajmować się usługami związanymi z pielęgnacją terenów zielonych (w ramach projektu członkowie tej grupy zostali wysłania na specjalistyczne szkolenie z zakresu opieki nad terenami zielonymi i projektowania ogrodów – dop. red.).
Druga spółdzielnia miała zajmować się gastronomią (grupa została wysłana na specjalistyczne szkolenie z zakresu gastronomii - dop. red.). Po połączeniu obu tych grup założycielskich powstała jedna duża grupa, która nazwała się "Ogrody smaków" Termin ogrody od grupy "Zielonym do góry", termin smaków od grupy gastronomicznej. Pomysłodawcą tej nazwy była Marta Sys koordynator projektu EQUAL – dodają spółdzielcy z Ogrodów Smaków. Spółdzielnia Ogrody Smaków zajmuje się przede wszystkim cateringiem zewnętrznym (między innymi dowóz do obiadów do klienta "na telefon"), organizowaniem różnego rodzaju imprez okolicznościowych od styp, chrzcin, urodzin, po bale i zabawy. Warto dodać, że Ogrody Smaków w pierwszym roku swojej działalności obsługiwały między innymi: wystawy w Galerii BWA Zamek Książ, Telewizję Polską S.A. oddział Wrocław, przygotowywały catering na 50 - lecie Zespołu Szkół Mechanicznych, Dzień Nauczyciela w popularnym "mechaniku", podsumowanie roku PZM w Ratuszu Wałbrzyskim. Poza tym spółdzielcy z Ogrodów Smaków współorganizowali różne bale i imprezy okolicznościowe, jak np. bal przebierańców organizowany na Poniatowie dla grupy "Gulaczówka". Wielkim sukcesem okazał się także udział w Dolnośląskim Festiwalu Zupy w Jedlinie Zdroju, w którym Ogrody Smaków zdobyły I miejsce.
Źródło: (RAD) / 30minut
PKP SA kilka dni temu ogłosiło przetarg na rozebranie linii kolejowej Świdnica Kraszowice – Jedlina-Zdrój. Decyzja oznaczała koniec marzeń o podróży pociągiem do Zagórza Śląskiego. We wtorek jednak zarząd województwa podjął uchwałę o możliwości przejęcia trzech odcinków linii kolejowej, w tym również tą do Zagórza Śląskiego.
Jednym z głównych celów projektu było kształcenie umiejętności posługiwania się językiem angielskim w praktyce. Uczniowie, którzy wzięli udział w projekcie wzorowo zdali egzamin gimnazjalny z języka angielskiego zarówno na poziomie podstawowym jak i rozszerzonym, osiągając wyniki powyżej średniej wojewódzkiej i tym samym zostawiając daleko w tyle sąsiednie gimnazja. Podczas podsumowania projektu uczniowie opowiadali o tym jak powstała jego idea, przedstawili swoje osiągnięcia oraz omawiali wizyty projektowe w Anglii i na Słowacji. Oprócz prezentacji multimedialnej, zaproszeni goście mogli obejrzeć filmy video z ważniejszych wydarzeń oraz z każdej wizyty partnerskiej. Dokonano również analizy ankiety podsumowującej dwuletnią pracę w projekcie. Ponadto, przedstawiono bogatą kronikę działań uczniów, w której udokumentowano zrealizowane zadania miesiąc po miesiącu.
czytaj więcejOśrodek Enterprise Europe Network przy Dolnośląskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A., wspólnie z Partnerami: Enterprise Europe Network przy Wrocławskim Centrum Transferu Technologii, Agencją Rozwoju Regionalnego ARLEG S.A., Krajowym Punktem Kontaktowym ds. Instrumentów Finansowych Programów Unii Europejskiej w Związku Banków Polskich zaprasza do udziału w konferencji pt. "Wsparcie biznesu z programów UE. Dziś i jutro", odbywającej się w ramach Dolnośląskich spotkań biznesowych.
Konferencja organizowana jest dla przedsiębiorców z województwa dolnośląskiego.
Na konferencji przedsiębiorcy otrzymają informację m.in. na temat:
- dostępnego wsparcia unijnego dla przedsiębiorców
- jedynych bezpłatnych gwarancji inwestycyjnych dla firm
- wsparcia z nowych programów Unii Europejskiej
Dziękujemy Państwu za wszystkie zgłoszenia, które przesłaliście i przynieśliście osobiście do naszej redakcji na kolejną edycję Kryształów i Kamieni. Bardzo cenne były również Państwa wskazówki i uwagi dotyczące poszczególnych nominacji. Faktycznie część z nich ma uzasadnienie.
czytaj więcejSołtysem wsi Niedźwiedzica jest od 15 lat. W lutym 2011r. wybrany został na czwartą kadencję, uzyskując 98% poparcia Zebrania Wiejskiego w wyborach.
czytaj więcej