Działają już 10 miesięcy i są doceniani przez swoich klientów. Członkowie Spółdzielni Socjalnej Mona Lisa stawiają bowiem na jakość produkowanej przez siebie pizzy i na szybkość dostarczenia jej do klienta pod wskazany adres. Spółdzielnia Socjalna Mona Lisa powstała 21 grudnia ubiegłego roku. Pięć osób, które postanowiły założyć tę spółdzielnię, otrzymało po 7933,02 zł wsparcia z Powiatowego Urzędu Pracy w Wałbrzychu. Pieniądze zostały przeznaczone na wkłady członkowskie do spółdzielni. W ten sposób pomysłodawca Mona Lisy - Janusz Czyż - postanowił wykorzystać swoje wieloletnie doświadczenie w pracy menedżera pizzerii i wraz z krewnymi oraz znajomymi postanowił założyć spółdzielnię socjalną zajmującą się produkcją i dowozem pizzy do domów klientów. - Wszyscy byliśmy osobami bezrobotnymi, ale postanowiliśmy nie czekać dłużej na to, aż ktoś doceni nasze kwalifikacje i da nam pracę. Dzięki pomocy Regionalnego Ośrodka Wspierania Przedsiębiorczości Społecznej poznaliśmy nowe rozwiązanie dla osób bezrobotnych, które były takiej sytuacji jak my, czyli spółdzielnie socjalne. Pracownicy ROWPS-u przedstawili nam procedury związane z powołaniem do życia spółdzielni socjalnej i pomogli w wielu sprawach związanych z przygotowaniem tego przedsięwzięcia, a Powiatowy Urząd Pracy wsparł nas finansowo. Dzięki temu mogliśmy po świętach Bożego Narodzenia rozpocząć działalność gospodarczą – relacjonuje Janusz Czyż, który dziś jest nie tylko pomysłodawcą tego przedsięwzięcia, ale też prezesem Spółdzielni Socjalnej Mona Lisa.
Członkami – założycielami Spółdzielni Socjalnej Mona Lisa są, obok Janusza Czyża: Bartosz Czyż, Paulina Czyż, Hanna Rzepka i Roman Dobrychłop. Każdy z nich jest współwłaścicielem spółdzielni i podczas podejmowania decyzji wszyscy mają głos, ale… - W codziennej pracy każdy z nas ma do wykonania konkretne zadania i nie ma znaczenia, że jeden jest prezesem, a drugi kierowcą - mówią zgodnie założyciele spółdzielni Mona Lisa. Janusz Czyż jest mózgiem całego przedsięwzięcia i to on kieruje całą grupą z racji swojej wiedzy i zdobytego doświadczenia w tej branży. - Pracując w tradycyjnej pizzerii jako menadżer wnikliwie analizowałem wszystko, co miało wpływ na jej działalność. I doszedłem do wniosku, że ludzie głodnieją w tym samym czasie. W przypadku pizzerii, która ma salę konsumpcyjna i usługę dowozu pizzy do klienta, w pewnych godzinach robiło się bardzo nerwowo. Z jednej strony trzeba było szybko obsługiwać klinów na sali, a z drugiej realizować zamówienia składane przez telefon. Wiadomo, że żaden klient nie chce długo czekać na posiłek, dlatego postanowiłem, że nasza spółdzielnia socjalna rezygnuje z sali konsumpcyjnej i skupi się na jak najszybszym dowożeniu pizzy do klientów pod wskazany adres. I pierwsze miesiące pokazały, że to było dobre rozwiązanie - wyjaśnia pan Janusz. Członkowie spółdzielni Mona Lisa wydzierżawili od gminy Wałbrzych lokal przy ul. Gagarina 11, gdzie produkują 38 rodzajów pizzy według specjalnie dobranych receptur. Klienci dzwonią pod numer 840 11 22 i składają zamówienie, które - według ustaleń spółdzielców musi być zrealizowane jak najszybciej. - Wiemy, że trudno będzie nam cenowo konkurować z potentatami na wałbrzyskim rynku. Postanowiliśmy zatem walczyć o klientów jak najlepszą jakością naszych produktów. Poza tym przyjęliśmy zasadę, że na Podzamcze i Piaskową Górę dostarczamy pizzę do 20 minut, natomiast do najodleglejszych zakątków Wałbrzycha w 40 minut. Jest to możliwe dlatego, że Bartek pełni rolę dyspozytora, który kierowcy układa optymalną trasę przejazdu. Natomiast Roman przez wiele lat był taksówkarzem i doskonale zna topografię miasta, co ułatwia mu szybkie dotarcie do klientów z gorącą pizzą. Efekty przeszły nasze oczekiwania, bowiem klienci szybko się przekonali, że można na nas polegać. Zamówienia przyjmujemy od godziny 10.00 do godziny 22.00 i nie narzekamy na brak zleceń – mówi z dumą Janusz Czyż.
Źródło: (RAD) / 30minut
PKP SA kilka dni temu ogłosiło przetarg na rozebranie linii kolejowej Świdnica Kraszowice – Jedlina-Zdrój. Decyzja oznaczała koniec marzeń o podróży pociągiem do Zagórza Śląskiego. We wtorek jednak zarząd województwa podjął uchwałę o możliwości przejęcia trzech odcinków linii kolejowej, w tym również tą do Zagórza Śląskiego.
Jednym z głównych celów projektu było kształcenie umiejętności posługiwania się językiem angielskim w praktyce. Uczniowie, którzy wzięli udział w projekcie wzorowo zdali egzamin gimnazjalny z języka angielskiego zarówno na poziomie podstawowym jak i rozszerzonym, osiągając wyniki powyżej średniej wojewódzkiej i tym samym zostawiając daleko w tyle sąsiednie gimnazja. Podczas podsumowania projektu uczniowie opowiadali o tym jak powstała jego idea, przedstawili swoje osiągnięcia oraz omawiali wizyty projektowe w Anglii i na Słowacji. Oprócz prezentacji multimedialnej, zaproszeni goście mogli obejrzeć filmy video z ważniejszych wydarzeń oraz z każdej wizyty partnerskiej. Dokonano również analizy ankiety podsumowującej dwuletnią pracę w projekcie. Ponadto, przedstawiono bogatą kronikę działań uczniów, w której udokumentowano zrealizowane zadania miesiąc po miesiącu.
czytaj więcejOśrodek Enterprise Europe Network przy Dolnośląskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A., wspólnie z Partnerami: Enterprise Europe Network przy Wrocławskim Centrum Transferu Technologii, Agencją Rozwoju Regionalnego ARLEG S.A., Krajowym Punktem Kontaktowym ds. Instrumentów Finansowych Programów Unii Europejskiej w Związku Banków Polskich zaprasza do udziału w konferencji pt. "Wsparcie biznesu z programów UE. Dziś i jutro", odbywającej się w ramach Dolnośląskich spotkań biznesowych.
Konferencja organizowana jest dla przedsiębiorców z województwa dolnośląskiego.
Na konferencji przedsiębiorcy otrzymają informację m.in. na temat:
- dostępnego wsparcia unijnego dla przedsiębiorców
- jedynych bezpłatnych gwarancji inwestycyjnych dla firm
- wsparcia z nowych programów Unii Europejskiej
Dziękujemy Państwu za wszystkie zgłoszenia, które przesłaliście i przynieśliście osobiście do naszej redakcji na kolejną edycję Kryształów i Kamieni. Bardzo cenne były również Państwa wskazówki i uwagi dotyczące poszczególnych nominacji. Faktycznie część z nich ma uzasadnienie.
czytaj więcejSołtysem wsi Niedźwiedzica jest od 15 lat. W lutym 2011r. wybrany został na czwartą kadencję, uzyskując 98% poparcia Zebrania Wiejskiego w wyborach.
czytaj więcej