Założyciele spółdzielni socjalnej Austeria Krokus chcą rozwijać działalność i zatrudniają kolejne osoby. Bezrobotni mieszkańcy gminy Walim założyli spółdzielnię socjalną, która zajmuje się prowadzeniem gospodarstwa agroturystycznego. Grzegorz i Barbara Szwaja, powołując do życia Spółdzielnię Socjalną Austeria Krokus, dali zatrudnienie nie tylko sobie, ale także kilku innym bezrobotnym mieszkańcom gminy Walim. Spółdzielnia Socjalna Austeria Krokus została zarejestrowana przed Bożym Narodzeniem, 21 grudnia ubiegłego roku. Grzegorz Szwaja, pomysłodawca i mózg całego przedsięwzięcia, namówił do współdziałania nie tylko swoją żonę, ale jeszcze trzech innych bezrobotnych mieszkańców okolic Walimia. Do utworzenia spółdzielni socjalnej potrzeba minimum pięciu osób. - Nie miałem jednak problemu ze znalezieniem trzech brakujących osób – wspomina Grzegorz Szwaja. - Szybko doszliśmy do porozumienia z Grzegorzem Mutznerem, Szymonem Rzepką i Krzysztofem Gierczakiem, którzy zobaczyli dla siebie szansę na wyjście z bezrobocia. Dzięki wielkiej pomocy Regionalnego Ośrodka Wspierania Przedsiębiorczości Socjalnej w Wałbrzychu i jego koordynatora Krzysztofa Gajewskiego, udało się nam przebrnąć przez biurokratyczną machinę i rozpocząć działalność przed okresem świąteczno – noworocznym - relacjonuje Grzegorz Szwaja. Kierowana przez niego spółdzielnia socjalna zajmuje się nie tylko udostępnianiem kwater i organizacją wypoczynku dla gości.
W tej chwili swoim gościom oferuje 12 pokoi 2 i 3 osobowych o wysokim standardzie na terenie dzierżawionego gospodarstwa agroturystycznego w Rzeczce. - Naszym gościom oferujemy nie tylko noclegi i wyżywienie, ale również pomoc w zorganizowaniu wypoczynku. Zajmujemy się także cateringiem i kompleksową obsługą imprez. Mamy odpowiedni sprzęt do tego, by w każdym miejscu Dolnego Śląska zorganizować imprezę od podstaw, bowiem dysponujemy specjalnymi namiotami, sprzętem gastronomicznym i nagłośnieniowym - wylicza Barbara Szwaja. Członkowie Spółdzielni Socjalnej Austeria Krokus liczyli na wsparcie walimskiego samorządu, który jest sygnatariuszem Miejsko - Gminnego Programu Wspierania Przedsiębiorczości Społecznej. - Chcielibyśmy stworzyć warunki do zatrudnienia kolejnym osobom bezrobotnym z naszej gminy. Mamy wiele pomysłów i liczymy na wsparcie wójta Adama Hausmana – dodaje Grzegorz Szwaja. I to spodziewane wsparcie otrzymali. W Walimskim Ośrodku Kultury została niedawno otwarta galeria sztuki miejscowych twórców, która jest prowadzona przez spółdzielców z Austerii Krokus. Ale to nie jest jedyne zadanie, jakie władze gminy zaplanowały we współpracy z pierwszą na swoim terenie spółdzielnią socjalną. Najbliższe plany zakładają uatrakcyjnienie oferty turystycznej. Goście przyjeżdżający zwiedzać słynne walimskie sztolnie w cenie biletu dostaną obiad przygotowany przez Spółdzielnię Socjalną Austeria Krokus i obejrzą interesujący film dokumentalny na temat zwiedzanego miejsca. Po kilku miesiącach działania w ramach spółdzielni socjalnej członkowie Austerii Krokus mają wciąż nowe pomysły, którymi chcą "zarażać" nie tylko samorządowców, ale przede wszystkim mieszkańców tej biednej gminy. Rozwój działalności gospodarczej już zaowocował zwiększeniem zatrudnienia w tej spółdzielni, a powodzenie kolejnych przedsięwzięć wygeneruje kolejne posady, co dla pogrążonej w bezrobociu gminy jest niezwykle cenne. W ten sposób Spółdzielnia Socjalna Austeria Krokus ma szansę zasłynąć w Polsce jako animator przedsiębiorczości społecznej i życia społecznego w swojej małej ojczyźnie.
Źródło: (RAD) / 30minut
benk 2009.03.12 11:25:50 IP: 87.105.206.115 | Tak trzymać! |
PKP SA kilka dni temu ogłosiło przetarg na rozebranie linii kolejowej Świdnica Kraszowice – Jedlina-Zdrój. Decyzja oznaczała koniec marzeń o podróży pociągiem do Zagórza Śląskiego. We wtorek jednak zarząd województwa podjął uchwałę o możliwości przejęcia trzech odcinków linii kolejowej, w tym również tą do Zagórza Śląskiego.
Jednym z głównych celów projektu było kształcenie umiejętności posługiwania się językiem angielskim w praktyce. Uczniowie, którzy wzięli udział w projekcie wzorowo zdali egzamin gimnazjalny z języka angielskiego zarówno na poziomie podstawowym jak i rozszerzonym, osiągając wyniki powyżej średniej wojewódzkiej i tym samym zostawiając daleko w tyle sąsiednie gimnazja. Podczas podsumowania projektu uczniowie opowiadali o tym jak powstała jego idea, przedstawili swoje osiągnięcia oraz omawiali wizyty projektowe w Anglii i na Słowacji. Oprócz prezentacji multimedialnej, zaproszeni goście mogli obejrzeć filmy video z ważniejszych wydarzeń oraz z każdej wizyty partnerskiej. Dokonano również analizy ankiety podsumowującej dwuletnią pracę w projekcie. Ponadto, przedstawiono bogatą kronikę działań uczniów, w której udokumentowano zrealizowane zadania miesiąc po miesiącu.
czytaj więcejOśrodek Enterprise Europe Network przy Dolnośląskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A., wspólnie z Partnerami: Enterprise Europe Network przy Wrocławskim Centrum Transferu Technologii, Agencją Rozwoju Regionalnego ARLEG S.A., Krajowym Punktem Kontaktowym ds. Instrumentów Finansowych Programów Unii Europejskiej w Związku Banków Polskich zaprasza do udziału w konferencji pt. "Wsparcie biznesu z programów UE. Dziś i jutro", odbywającej się w ramach Dolnośląskich spotkań biznesowych.
Konferencja organizowana jest dla przedsiębiorców z województwa dolnośląskiego.
Na konferencji przedsiębiorcy otrzymają informację m.in. na temat:
- dostępnego wsparcia unijnego dla przedsiębiorców
- jedynych bezpłatnych gwarancji inwestycyjnych dla firm
- wsparcia z nowych programów Unii Europejskiej
Dziękujemy Państwu za wszystkie zgłoszenia, które przesłaliście i przynieśliście osobiście do naszej redakcji na kolejną edycję Kryształów i Kamieni. Bardzo cenne były również Państwa wskazówki i uwagi dotyczące poszczególnych nominacji. Faktycznie część z nich ma uzasadnienie.
czytaj więcejSołtysem wsi Niedźwiedzica jest od 15 lat. W lutym 2011r. wybrany został na czwartą kadencję, uzyskując 98% poparcia Zebrania Wiejskiego w wyborach.
czytaj więcej