Około 3000 osób odwiedziło wałbrzyską giełdę pracy i edukacji, na której prezentowały się zakłady produkcyjne z regionu, spółki miejskie, jednostki pośredniczące oraz szkoły i uczelnie wyższe. Była to okazja dla wielu mieszkańców, na znalezienie zatrudnienia, uzyskanie informacji o możliwościach podnoszenia kwalifikacji oraz wymaganiach jakie stawiają pracodawcy. Według danych Powiatowego Urzędu Pracy w Wałbrzychu, w marcu tego roku w placówce zarejestrowanych było prawie 13 tysięcy osób. Stopa bezrobocia sięga zatem nieco ponad 20%, natomiast w całym województwie bez legalnej pracy pozostaje 13,6% jego mieszkańców. Urząd pracy posiada jednak oferty zatrudnienia między innymi w takich branżach jak hotelarstwo i gastronomia, budowlana, handlowa oraz dla pracowników biurowych. Dostępna jest również praca za granicą przy pakowaniu i zbiorach owoców oraz na taśmach produkcyjnych.
- Jeżeli chodzi o oferty krajowe, preferowane jest wykształcenie zawodowe i techniczne, choć pracodawcy szukają również osób po studiach, na stanowiska menadżerskie. – tłumaczy Katarzyna Wojtanowska z Powiatowy Urząd Pracy w Wałbrzychu - W wyjazdach za granicę, wykształcenie w zasadzie nie gra roli. Ważna jest jednak dobra znajomość języka obcego. – podkreśla pośredniczka pracy. Podczas targów najbardziej oblegane były stanowiska firm rozlokowanych na Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej w Wałbrzychu. Dużym zainteresowaniem cieszyły się przedsiębiorstwa, które otwierają nowe fabryki i zakłady produkcyjne, czyli powiększające swoje zasoby kadrowe. - Szukamy pracowników do działu utrzymania ruchu. Muszą być to osoby z doświadczeniem w tej dziedzinie i z wykształceniem kierunkowym. Jeżeli chodzi o zatrudnienie w dziale produkcji, liczy się przede wszystkim chęć do pracy. Oferujemy tutaj pełne przeszkolenie. - mówi Jędrzej Krzystyniak z firma „Ronal”. Podczas targów mogły zaprezentować się również szkoły zawodowe i techniczne z powiatu wałbrzyskiego oraz uczelnie wyższe, działające w tym regionie. Często to właśnie od przystosowania kierunków kształcenia do rynku pracy, zależy przyszłość ich absolwentów. - Taka jest właśnie idea szkół zawodowych. Uczelnie takie zostały stworzone by szybko reagować na potrzeby lokalnego rynku. Dowodem na to, może być nasz nowy kierunek, jakim będą studia inżynierskie z gospodarki przestrzennej. - tłumaczy Edward Szewczak z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Wałbrzychu. Z powodu dużego zainteresowania giełdą pracy, urząd miejski zapowiedział, że takie inicjatywy będą odbywały się w Wałbrzychu cyklicznie. Red
Źródło: 30minut
PKP SA kilka dni temu ogłosiło przetarg na rozebranie linii kolejowej Świdnica Kraszowice – Jedlina-Zdrój. Decyzja oznaczała koniec marzeń o podróży pociągiem do Zagórza Śląskiego. We wtorek jednak zarząd województwa podjął uchwałę o możliwości przejęcia trzech odcinków linii kolejowej, w tym również tą do Zagórza Śląskiego.
Jednym z głównych celów projektu było kształcenie umiejętności posługiwania się językiem angielskim w praktyce. Uczniowie, którzy wzięli udział w projekcie wzorowo zdali egzamin gimnazjalny z języka angielskiego zarówno na poziomie podstawowym jak i rozszerzonym, osiągając wyniki powyżej średniej wojewódzkiej i tym samym zostawiając daleko w tyle sąsiednie gimnazja. Podczas podsumowania projektu uczniowie opowiadali o tym jak powstała jego idea, przedstawili swoje osiągnięcia oraz omawiali wizyty projektowe w Anglii i na Słowacji. Oprócz prezentacji multimedialnej, zaproszeni goście mogli obejrzeć filmy video z ważniejszych wydarzeń oraz z każdej wizyty partnerskiej. Dokonano również analizy ankiety podsumowującej dwuletnią pracę w projekcie. Ponadto, przedstawiono bogatą kronikę działań uczniów, w której udokumentowano zrealizowane zadania miesiąc po miesiącu.
czytaj więcejOśrodek Enterprise Europe Network przy Dolnośląskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A., wspólnie z Partnerami: Enterprise Europe Network przy Wrocławskim Centrum Transferu Technologii, Agencją Rozwoju Regionalnego ARLEG S.A., Krajowym Punktem Kontaktowym ds. Instrumentów Finansowych Programów Unii Europejskiej w Związku Banków Polskich zaprasza do udziału w konferencji pt. "Wsparcie biznesu z programów UE. Dziś i jutro", odbywającej się w ramach Dolnośląskich spotkań biznesowych.
Konferencja organizowana jest dla przedsiębiorców z województwa dolnośląskiego.
Na konferencji przedsiębiorcy otrzymają informację m.in. na temat:
- dostępnego wsparcia unijnego dla przedsiębiorców
- jedynych bezpłatnych gwarancji inwestycyjnych dla firm
- wsparcia z nowych programów Unii Europejskiej
Dziękujemy Państwu za wszystkie zgłoszenia, które przesłaliście i przynieśliście osobiście do naszej redakcji na kolejną edycję Kryształów i Kamieni. Bardzo cenne były również Państwa wskazówki i uwagi dotyczące poszczególnych nominacji. Faktycznie część z nich ma uzasadnienie.
czytaj więcejSołtysem wsi Niedźwiedzica jest od 15 lat. W lutym 2011r. wybrany został na czwartą kadencję, uzyskując 98% poparcia Zebrania Wiejskiego w wyborach.
czytaj więcej