Ziemia strzegomska jest bogata w następujące surowce naturalne: granit i gliny ogniotrwałe. Eksploatacja granitu na skalę przemysłową rozpoczęła się w końcu XIX w. W masywie Strzegom - Sobótka granit wydobywany jest z kilkunastu kamieniołomów, z których największe znajdują się w Strzegomiu, Rogoźnicy i Strzeblowie k. Sobótki. Produkuje się z nich głównie kostkę granitową, kostkę brukową, krawężniki i płyty granitowe oraz płyty kamienne. Jak podaje Magdalena Hennig (Strzegom. Historia i współczesność, Warszawa 1992), bogactwo tych złóż jest tak wielkie, iż można by nimi wybrukować w Polsce wszystkie drogi i ulice. Ze strzegomskiego kamieniołomu pochodzi obecna kolumna Zygmunta w Warszawie, a strzegomskie granity mają także swój udział w powstaniu warszawskiego Pomnika Bohaterów Getta, Pomnika Obrońców Westerplatte czy Pomnika Tiergarten w Berlinie. Wydobycie i obróbka granitu pozostają do dzisiaj najważniejszą gałęzią strzegomskiego przemysłu w 2003 r. zarejestrowanych było ponad 330 podmiotów gospodarczych tej branży.
W rejonie Strzegomia występują wśród utworów trzeciorzędowych iły i gliny ogniotrwałe, stosowane do produkcji materiałów ceramicznych i ogniotrwałych materiałów szamotowych dla przemysłu wapienniczego i cementowego. Z masywu Strzegom-Sobótka pozyskiwany jest kaolin granitowy. Choć miąższość jego złóż sięga miejscami
Na omawianym terenie znajdują się też niewielkie zasoby węgla brunatnego. Miąższość tej kopaliny, zalegającej na głębokości
Europejską sławę przyniosło jednak Strzegomiowi inne bogactwo naturalne życiodajna glinka, znana jako medykament już w starożytności pod nazwą terra sigillata. Jej duże zasoby na Górze Świętojerskiej odkrył w drugiej połowie XVI w. wybitny cesarski medyk rodem ze Strzegomia Jan Montanus i przypisał jej nadzwyczajne właściwości. W opublikowanej w 1583 r. niewielkiej książeczce pod tytułem Terra sigillata opisał i spopularyzował właściwości tego miejscowego specyfiku. Ostatnia urzędowa wzmianka o uzdrawiającej glince wyszła z pruskiej królewskiej kamery 26 kwietnia 1765 r. Podano tam, iż jako lekarstwo „wychodzi już z mody", a jej zasoby gwałtownie się kurczą. Zapewne jednak wśród społeczności śląskiej wiara w leczniczą moc strzegomskiej glinki przetrwała przynajmniej do końca XVIII stulecia.
Źródło: strzegom.pl
PKP SA kilka dni temu ogłosiło przetarg na rozebranie linii kolejowej Świdnica Kraszowice – Jedlina-Zdrój. Decyzja oznaczała koniec marzeń o podróży pociągiem do Zagórza Śląskiego. We wtorek jednak zarząd województwa podjął uchwałę o możliwości przejęcia trzech odcinków linii kolejowej, w tym również tą do Zagórza Śląskiego.
Jednym z głównych celów projektu było kształcenie umiejętności posługiwania się językiem angielskim w praktyce. Uczniowie, którzy wzięli udział w projekcie wzorowo zdali egzamin gimnazjalny z języka angielskiego zarówno na poziomie podstawowym jak i rozszerzonym, osiągając wyniki powyżej średniej wojewódzkiej i tym samym zostawiając daleko w tyle sąsiednie gimnazja. Podczas podsumowania projektu uczniowie opowiadali o tym jak powstała jego idea, przedstawili swoje osiągnięcia oraz omawiali wizyty projektowe w Anglii i na Słowacji. Oprócz prezentacji multimedialnej, zaproszeni goście mogli obejrzeć filmy video z ważniejszych wydarzeń oraz z każdej wizyty partnerskiej. Dokonano również analizy ankiety podsumowującej dwuletnią pracę w projekcie. Ponadto, przedstawiono bogatą kronikę działań uczniów, w której udokumentowano zrealizowane zadania miesiąc po miesiącu.
czytaj więcejOśrodek Enterprise Europe Network przy Dolnośląskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A., wspólnie z Partnerami: Enterprise Europe Network przy Wrocławskim Centrum Transferu Technologii, Agencją Rozwoju Regionalnego ARLEG S.A., Krajowym Punktem Kontaktowym ds. Instrumentów Finansowych Programów Unii Europejskiej w Związku Banków Polskich zaprasza do udziału w konferencji pt. "Wsparcie biznesu z programów UE. Dziś i jutro", odbywającej się w ramach Dolnośląskich spotkań biznesowych.
Konferencja organizowana jest dla przedsiębiorców z województwa dolnośląskiego.
Na konferencji przedsiębiorcy otrzymają informację m.in. na temat:
- dostępnego wsparcia unijnego dla przedsiębiorców
- jedynych bezpłatnych gwarancji inwestycyjnych dla firm
- wsparcia z nowych programów Unii Europejskiej
Dziękujemy Państwu za wszystkie zgłoszenia, które przesłaliście i przynieśliście osobiście do naszej redakcji na kolejną edycję Kryształów i Kamieni. Bardzo cenne były również Państwa wskazówki i uwagi dotyczące poszczególnych nominacji. Faktycznie część z nich ma uzasadnienie.
czytaj więcejSołtysem wsi Niedźwiedzica jest od 15 lat. W lutym 2011r. wybrany został na czwartą kadencję, uzyskując 98% poparcia Zebrania Wiejskiego w wyborach.
czytaj więcej