W poniedziałek 1 lipca, zakończył się termin składania wniosków o abolicję. Na Dolnym Śląsku ubiegało się o nią 205 cudzoziemców. Od początku roku w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim z możliwości zalegalizowania swojego pobytu w Polsce skorzystało 205 cudzoziemców. Wśród nich najliczniejszą grupę stanowili obywatele Ukrainy (ponad 40%), obywatele Pakistanu (blisko 20%) i obywatele Indii (blisko 15%). O abolicję ubiegały się osoby z 20 państw świata. Funkcjonariusze Straży Granicznej przez pół roku pracowali w DUW i tam, podczas składania wniosków, pobierali odciski linii papilarnych. W myśl zapisów ustawy procedura przyjęcia wniosku wiązała się z zamieszczeniem w paszporcie cudzoziemca stempla (potwierdzającego uznanie jego pobytu na terytorium Polski za legalny, od dnia złożenia wniosku do dnia w którym decyzja w sprawie zezwolenia stanie się ostateczna) oraz pobraniem jego odcisków linii papilarnych.
Ponadto, w związku z wejściem ustawy w życie, do zadań Straży Granicznej należało m.in. przekazywanie informacji, czy wjazd i pobyt cudzoziemca na terytorium RP stanowił zagrożenie dla obronności lub bezpieczeństwa państwa albo ochrony bezpieczeństwa porządku publicznego, informowanie wojewodów o opuszczeniu przez cudzoziemca terytorium RP czy o przekraczaniu granicy przez wnioskodawcę w celu ustalenia nieprzerwanego pobytu cudzoziemca na terytorium RP. Na podstawie ustawy z dnia 28 lipca 2011 roku o zalegalizowaniu pobytu niektórych cudzoziemców na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, która zaczęła obowiązywać 1 stycznia 2012, cudzoziemcy którzy przebywali na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nielegalnie mogli się ubiegać o zezwolenie na zamieszkanie na czas oznaczony na okres 2 lat, poprzez złożenie wniosku przed wojewodą właściwym ze względu na pobyt cudzoziemca. Red
źródło: 30minut
PKP SA kilka dni temu ogłosiło przetarg na rozebranie linii kolejowej Świdnica Kraszowice – Jedlina-Zdrój. Decyzja oznaczała koniec marzeń o podróży pociągiem do Zagórza Śląskiego. We wtorek jednak zarząd województwa podjął uchwałę o możliwości przejęcia trzech odcinków linii kolejowej, w tym również tą do Zagórza Śląskiego.
Jednym z głównych celów projektu było kształcenie umiejętności posługiwania się językiem angielskim w praktyce. Uczniowie, którzy wzięli udział w projekcie wzorowo zdali egzamin gimnazjalny z języka angielskiego zarówno na poziomie podstawowym jak i rozszerzonym, osiągając wyniki powyżej średniej wojewódzkiej i tym samym zostawiając daleko w tyle sąsiednie gimnazja. Podczas podsumowania projektu uczniowie opowiadali o tym jak powstała jego idea, przedstawili swoje osiągnięcia oraz omawiali wizyty projektowe w Anglii i na Słowacji. Oprócz prezentacji multimedialnej, zaproszeni goście mogli obejrzeć filmy video z ważniejszych wydarzeń oraz z każdej wizyty partnerskiej. Dokonano również analizy ankiety podsumowującej dwuletnią pracę w projekcie. Ponadto, przedstawiono bogatą kronikę działań uczniów, w której udokumentowano zrealizowane zadania miesiąc po miesiącu.
czytaj więcejOśrodek Enterprise Europe Network przy Dolnośląskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A., wspólnie z Partnerami: Enterprise Europe Network przy Wrocławskim Centrum Transferu Technologii, Agencją Rozwoju Regionalnego ARLEG S.A., Krajowym Punktem Kontaktowym ds. Instrumentów Finansowych Programów Unii Europejskiej w Związku Banków Polskich zaprasza do udziału w konferencji pt. "Wsparcie biznesu z programów UE. Dziś i jutro", odbywającej się w ramach Dolnośląskich spotkań biznesowych.
Konferencja organizowana jest dla przedsiębiorców z województwa dolnośląskiego.
Na konferencji przedsiębiorcy otrzymają informację m.in. na temat:
- dostępnego wsparcia unijnego dla przedsiębiorców
- jedynych bezpłatnych gwarancji inwestycyjnych dla firm
- wsparcia z nowych programów Unii Europejskiej
Dziękujemy Państwu za wszystkie zgłoszenia, które przesłaliście i przynieśliście osobiście do naszej redakcji na kolejną edycję Kryształów i Kamieni. Bardzo cenne były również Państwa wskazówki i uwagi dotyczące poszczególnych nominacji. Faktycznie część z nich ma uzasadnienie.
czytaj więcejSołtysem wsi Niedźwiedzica jest od 15 lat. W lutym 2011r. wybrany został na czwartą kadencję, uzyskując 98% poparcia Zebrania Wiejskiego w wyborach.
czytaj więcej