Tysiące ludzi z całej Europy, ponad 30 zespołów, setki fotoreporterów i tylko jeden zamek w Bolkowie. Castle Party to największa impreza w Europie Środkowo- Wschodniej zrzeszająca fanów gotyckiego rocka, industrial i elektro. Na cztery dni Bolków staje się najbardziej obleganym miastem w naszym regionie. W każdym miejscu można spotkać cyber gotha, ghotic lolitę i metali, zarówno kilkuletnich jak i dorosłych. Tysiące fanów z całej Europy przyjechało by uczestniczyć w czterodniowych imprezach zorganizowanych na zamku w Bolkowie. Wydarzenie od osiemnastu lat ściąga do zamku fanów mocnej muzyki, którzy przez okres Castle Party zajmują niemal całe miasteczko. W każdej części tej niewielkiej miejscowości można spotkać uczestników imprezy, którzy wiele serca, pracy i z pewnością pieniędzy włożyli w swoje stroje i charakteryzacje. Sporo osób nie rozumie idei samej zabawy, zaś uczestników umalowanych i ubranych na czarno po prostu się obawia. Tymczasem w przeciwieństwie do innych imprez masowych ciężko trafić na agresywne osoby, które zakłóciłyby spokój i porządek. Nie brakowało także dzieci z rodzicami, które podobnie jak dorośli zadbały o swój wygląd komponujący się w klimat Castle Party. - Castle Party jest dość specyficznym wydarzeniem. Nie chodzi o samą muzykę, ale także o ludzi którzy przyjeżdżają. Tutaj nikt się nie patrzy w dziwny sposób na osoby chodzące w glanach, poubieranych na czarno, w strojach z dawnych epok, a choćby i nawet w dresach.
Całkowita tolerancja wszystkich subkultur. Podczas tych kilku dni można poznać niesamowitych ludzi z różnych zakątków Polski i Europy. Wbrew pozorom wszyscy są przyjaźnie nastawieni. Ale tę atmosferę trzeba poczuć na własnej skórze i przyjechać choćby na jeden dzień. – mówi jeden z uczestników zabawy. – Jestem tutaj co roku. Wszyscy są tu dla siebie rodziną, bo łączy nas wspólny celdobra zabawa, bez niepotrzebnych spięć i agresji. Jesteśmy sobą, nikt nas nie ocenia- dodaje cyber goth, u boku którego stoi mroczna dama dworu.- Wracam na Castle Patry z kilku powodów. Są świetni ludzie, w strojach, które warto zobaczyć, gra dobra muzyka, zaś niektóre kapele, można usłyszeć tylko tutaj. Jeśli ktoś tego nie rozumie to jego sprawa, ale nim skrytykuje nas i to co tutaj robimy, powinien sam przyjechać i sprawdzić. Jestem pewien, że za rok tutaj wróci- dodają inni. Nie trzeba lubić ten gatunek muzyki by móc się dobrze bawić. Koncerty odbywają się na dziedzińcu, który nie pozwala na roznoszenie dźwięku. W innych częściach kompleksu można oglądać stragany z biżuterią, teatralnymi strojami, maskami i płytami zespołów. Można również kupić obrazy, zdjęcia z poprzednich edycji oraz zrobić sobie klimatyczny makijaż. Pierwsze koncerty odbyły się osiemnaście lat temu na zamku Grodziec. W tej pierwszej imprezie udział wzięło zaledwie 300 osób. Z czasem liczba zainteresowanych znacznie wzrosła. Z tego powodu impreza została przeniesiona do znacznie większego Bolkowa. Ewolucje przechodzi również muzyka, która z każdym rokiem przechodzi z gotyckiego rocka i gothic metalu na bardziej industrialny i electro. Koncerty, które trwają do wczesnych godzin porannych słuchać można nie tylko na samym zamku, ale także w klubach, które co roku czekają na przyjazd wyjątkowych gości. Jak twierdzą uczestnicy, najlepszym sposobem na zrozumienie idei Castel Party jest po prostu wzięcie udziału we wspólnej zabawie. Izabela Patro/Rafał Pawłowski
źródło: 30minut
PKP SA kilka dni temu ogłosiło przetarg na rozebranie linii kolejowej Świdnica Kraszowice – Jedlina-Zdrój. Decyzja oznaczała koniec marzeń o podróży pociągiem do Zagórza Śląskiego. We wtorek jednak zarząd województwa podjął uchwałę o możliwości przejęcia trzech odcinków linii kolejowej, w tym również tą do Zagórza Śląskiego.
Jednym z głównych celów projektu było kształcenie umiejętności posługiwania się językiem angielskim w praktyce. Uczniowie, którzy wzięli udział w projekcie wzorowo zdali egzamin gimnazjalny z języka angielskiego zarówno na poziomie podstawowym jak i rozszerzonym, osiągając wyniki powyżej średniej wojewódzkiej i tym samym zostawiając daleko w tyle sąsiednie gimnazja. Podczas podsumowania projektu uczniowie opowiadali o tym jak powstała jego idea, przedstawili swoje osiągnięcia oraz omawiali wizyty projektowe w Anglii i na Słowacji. Oprócz prezentacji multimedialnej, zaproszeni goście mogli obejrzeć filmy video z ważniejszych wydarzeń oraz z każdej wizyty partnerskiej. Dokonano również analizy ankiety podsumowującej dwuletnią pracę w projekcie. Ponadto, przedstawiono bogatą kronikę działań uczniów, w której udokumentowano zrealizowane zadania miesiąc po miesiącu.
czytaj więcejOśrodek Enterprise Europe Network przy Dolnośląskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A., wspólnie z Partnerami: Enterprise Europe Network przy Wrocławskim Centrum Transferu Technologii, Agencją Rozwoju Regionalnego ARLEG S.A., Krajowym Punktem Kontaktowym ds. Instrumentów Finansowych Programów Unii Europejskiej w Związku Banków Polskich zaprasza do udziału w konferencji pt. "Wsparcie biznesu z programów UE. Dziś i jutro", odbywającej się w ramach Dolnośląskich spotkań biznesowych.
Konferencja organizowana jest dla przedsiębiorców z województwa dolnośląskiego.
Na konferencji przedsiębiorcy otrzymają informację m.in. na temat:
- dostępnego wsparcia unijnego dla przedsiębiorców
- jedynych bezpłatnych gwarancji inwestycyjnych dla firm
- wsparcia z nowych programów Unii Europejskiej
Dziękujemy Państwu za wszystkie zgłoszenia, które przesłaliście i przynieśliście osobiście do naszej redakcji na kolejną edycję Kryształów i Kamieni. Bardzo cenne były również Państwa wskazówki i uwagi dotyczące poszczególnych nominacji. Faktycznie część z nich ma uzasadnienie.
czytaj więcejSołtysem wsi Niedźwiedzica jest od 15 lat. W lutym 2011r. wybrany został na czwartą kadencję, uzyskując 98% poparcia Zebrania Wiejskiego w wyborach.
czytaj więcej