Blisko 200 strażaków z 7 krajów świata: Polski, Niemiec, USA, Francji, Słowenii, Anglii oraz Litwy weźmie udział w drugiej edycji Szczecin Firefighter Combat Challenge. W ciągu dwóch dni zawodów 11-12 sierpnia najtwardsi strażacy zmierzą się w 5 ekstremalnych konkurencjach. Zawody Szczecin Firefighter Combat Challenge to druga edycja dwudniowego widowiska z udziałem najtwardszych strażaków z Polski i zagranicy, która zyskuje coraz więcej sympatyków. Tegoroczna edycja przyciągnie blisko 200 strażaków z Polski oraz 6 innych krajów świata. Wystartują oni w 5 ekstremalnie trudnych konkurencjach, w trakcie których będą ubrani w sprzęt ochrony osobistej (czyli: specjalne spodnie, kurtkę, rękawice, hełm, nieprzemakalne buty oraz aparaty ochrony dróg oddechowych wraz z maską).
Dodatkowo strażak musi ukończyć wszystkie konkurencje zanim skończy mu się powietrze w butli. Cieszymy się, że Husqvarna kolejny raz wspiera międzynarodowe zawody strażaków. Trud i wysiłek, jaki wkładają strażacy nie tylko podczas zawodów, ale także podczas codziennej pracy, powinien zostać doceniony. Mamy nadzieję, że zawody Firefighter Combat Challenge będą rosły w siłę i przyciągały z roku na rok coraz większą rzeszę zawodników i widzów, jak miało to miejsce podczas ostatnich najtrudniejszych na świecie zawodów strażaków TFA Husqvarna Poland 2012 w Toruniu – powiedział Maciej Konieczny, Sales Manager Dealer – Husqvarna Poland. Organizatorem zawodów 2nd Szczecin Firefighter Combat Challenge 2012 jest Komenda Wojewódzka i Miejska PSP w Szczecinie, Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Pożarnictwa, a także Dom Kultury Słowian. Patronat honorowy nad zawodami objął Komendant Główny PSP gen. Brygadier Wiesław Leśniakiewicz oraz Prezydent Miasta Szczecina – Piotr Krzystek. Nagrodę dla zwycięzcy sponsoruje firma Husqvarna. Ciekawostką jest udział najmłodszego uczestnika tegorocznego Szczecin FCC, który ma dopiero 19 lat. Strażacy będą m.i. uczestniczyć w sztafetach liczących od 3 do 5 zawodników oraz w tandemach. Wszyscy do pokonania będą mieli 5 wyczerpujących konkurencji, umundurowani w hełmy, buty i rękawice, które spełniają rygorystyczną europejską normę EN 465. Ponadto, obowiązkowym ekwipunkiem podczas wykonywania zadań są aparaty powietrzne. Zadania jakie czekają strażaków to: wnoszenie 19-kilogramowego węża na szczyt 12-metrowej wieży, wciągnięcie 19-kilogramowego węża zawiniętego w krąg przy użyciu liny, przesunięcie 72 kg metalowej sztaby na odległość 1,4 metra uderzając w nią ciężkim młotem, slalom na dystansie 40 metrów, bieg z wężem i podawanie wody oraz przeciągnięcie 79 kg manekina tyłem na odległość 30 metrów. Limit czasowy do wykonania wszystkich konkurencji to zaledwie 5 minut. (red)
źródło: 30minut
PKP SA kilka dni temu ogłosiło przetarg na rozebranie linii kolejowej Świdnica Kraszowice – Jedlina-Zdrój. Decyzja oznaczała koniec marzeń o podróży pociągiem do Zagórza Śląskiego. We wtorek jednak zarząd województwa podjął uchwałę o możliwości przejęcia trzech odcinków linii kolejowej, w tym również tą do Zagórza Śląskiego.
Jednym z głównych celów projektu było kształcenie umiejętności posługiwania się językiem angielskim w praktyce. Uczniowie, którzy wzięli udział w projekcie wzorowo zdali egzamin gimnazjalny z języka angielskiego zarówno na poziomie podstawowym jak i rozszerzonym, osiągając wyniki powyżej średniej wojewódzkiej i tym samym zostawiając daleko w tyle sąsiednie gimnazja. Podczas podsumowania projektu uczniowie opowiadali o tym jak powstała jego idea, przedstawili swoje osiągnięcia oraz omawiali wizyty projektowe w Anglii i na Słowacji. Oprócz prezentacji multimedialnej, zaproszeni goście mogli obejrzeć filmy video z ważniejszych wydarzeń oraz z każdej wizyty partnerskiej. Dokonano również analizy ankiety podsumowującej dwuletnią pracę w projekcie. Ponadto, przedstawiono bogatą kronikę działań uczniów, w której udokumentowano zrealizowane zadania miesiąc po miesiącu.
czytaj więcejOśrodek Enterprise Europe Network przy Dolnośląskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A., wspólnie z Partnerami: Enterprise Europe Network przy Wrocławskim Centrum Transferu Technologii, Agencją Rozwoju Regionalnego ARLEG S.A., Krajowym Punktem Kontaktowym ds. Instrumentów Finansowych Programów Unii Europejskiej w Związku Banków Polskich zaprasza do udziału w konferencji pt. "Wsparcie biznesu z programów UE. Dziś i jutro", odbywającej się w ramach Dolnośląskich spotkań biznesowych.
Konferencja organizowana jest dla przedsiębiorców z województwa dolnośląskiego.
Na konferencji przedsiębiorcy otrzymają informację m.in. na temat:
- dostępnego wsparcia unijnego dla przedsiębiorców
- jedynych bezpłatnych gwarancji inwestycyjnych dla firm
- wsparcia z nowych programów Unii Europejskiej
Dziękujemy Państwu za wszystkie zgłoszenia, które przesłaliście i przynieśliście osobiście do naszej redakcji na kolejną edycję Kryształów i Kamieni. Bardzo cenne były również Państwa wskazówki i uwagi dotyczące poszczególnych nominacji. Faktycznie część z nich ma uzasadnienie.
czytaj więcejSołtysem wsi Niedźwiedzica jest od 15 lat. W lutym 2011r. wybrany został na czwartą kadencję, uzyskując 98% poparcia Zebrania Wiejskiego w wyborach.
czytaj więcej