Żółty, biały czy wędzony – kto je ser ten będzie zdrowy – krzyczeli uczestnicy VI edycji Festiwalu Sera w Dziećmorowicach, który odbył się w środę. Pogoda, kilkutysięczna frekwencja i dobra zabawa. Różne rodzaje sera, miodów i pierogów. Tak powinna wyglądać każda impreza. Tej w gminie Walim nie popsuł nawet gość, który za długo siedział na słońcu bez czapki i próbował wyrzucić wojewodzie Markowi Skorupie swoje żale związane z brakiem obwodnicy. To, co godne jest szczególnej uwagi to występy zespołów. Nie gwiazd wielkiego formatu, ale grup grających muzykę disco polo. Po raz kolejny przekonałem się, że wiele osób się do niej nie przyznaje, ale gdy zapomni, buja na boki i śpiewa pod nosem bez problemu powtarzając kolejne słowa poszczególnych utworów. Była „Moja mała blondyneczka” i „Halina”, przy której tańczyło kilkanaście par. Zabrakło „Pszczółki Mai”.
Nie tej Zbigniewa Wodeckiego, na której się wychowywałem oglądając Maję i Gucia. Tej, która „sobie lata, zbiera nektar gdzieś na kwiatach, a tam Gucio w tulipanie czeka sobie na śniadanie”. Myślę, że jeśli Państwo tego nie znają wcześniej czy później usłyszą na jakimś weselu czy festynie. Wracając do oryginalnej Mai. Zbigniew Wodecki, który był gwiazdą Letniej Serenady udowodnił, że artystów wielkiej klasy, jest w Polsce niewielu. Fantastyczny kontakt z publicznością oraz duże poczucie humory to tego dowody. W przeciwieństwie do tych zmanierowanych „gwiazd” chętnie pozował do zdjęć, rozdawał autografy i odpowiadał na kolejne pytania dziennikarzy. Tu w przeciwieństwie do Sera obowiązywał inny strój. Kto nie miał marynarki i butów a’la lakierki stał w dalszych rzędach, aby nie wyróżniać się zbytnio z tłumu. A na Festiwalu można było być w sandałach i krótkich spodenkach. Z koszuli i krawatu zrezygnował nawet sam wojewoda, który niczym turysta w koszulce polo przyjechał do Dziećmorowic razem z rodziną. Każda z imprez rządzi się swoimi prawami. Ta, która miała odbyć się w najbliższą sobotę w Świdnicy również. (Niestety z powodu niewielkiego zainteresowania przedsprzedażą biletów Świdnicki Ośrodek Kultury zmuszony był odwołać imprezę Jazda na Bas*n). Tutaj na terenie Świdnickiego OSiRu, gdzie mieli zaprezentować się Polscy oraz zagraniczni wykonawcy z nurtów hip-hop, reggae i elektroniki zobaczylibyśmy zapewne publiczność w czapeczkach i spodniach, w których krok zaczyna się na wysokości kolan. Nie ważne jak kto się jednak ubiera, ale to jak się w tym czuje, że jest sobą, a nie gra kogoś zupełnie innego. Rafał Pawłowski
źródło: 30minut
PKP SA kilka dni temu ogłosiło przetarg na rozebranie linii kolejowej Świdnica Kraszowice – Jedlina-Zdrój. Decyzja oznaczała koniec marzeń o podróży pociągiem do Zagórza Śląskiego. We wtorek jednak zarząd województwa podjął uchwałę o możliwości przejęcia trzech odcinków linii kolejowej, w tym również tą do Zagórza Śląskiego.
Jednym z głównych celów projektu było kształcenie umiejętności posługiwania się językiem angielskim w praktyce. Uczniowie, którzy wzięli udział w projekcie wzorowo zdali egzamin gimnazjalny z języka angielskiego zarówno na poziomie podstawowym jak i rozszerzonym, osiągając wyniki powyżej średniej wojewódzkiej i tym samym zostawiając daleko w tyle sąsiednie gimnazja. Podczas podsumowania projektu uczniowie opowiadali o tym jak powstała jego idea, przedstawili swoje osiągnięcia oraz omawiali wizyty projektowe w Anglii i na Słowacji. Oprócz prezentacji multimedialnej, zaproszeni goście mogli obejrzeć filmy video z ważniejszych wydarzeń oraz z każdej wizyty partnerskiej. Dokonano również analizy ankiety podsumowującej dwuletnią pracę w projekcie. Ponadto, przedstawiono bogatą kronikę działań uczniów, w której udokumentowano zrealizowane zadania miesiąc po miesiącu.
czytaj więcejOśrodek Enterprise Europe Network przy Dolnośląskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A., wspólnie z Partnerami: Enterprise Europe Network przy Wrocławskim Centrum Transferu Technologii, Agencją Rozwoju Regionalnego ARLEG S.A., Krajowym Punktem Kontaktowym ds. Instrumentów Finansowych Programów Unii Europejskiej w Związku Banków Polskich zaprasza do udziału w konferencji pt. "Wsparcie biznesu z programów UE. Dziś i jutro", odbywającej się w ramach Dolnośląskich spotkań biznesowych.
Konferencja organizowana jest dla przedsiębiorców z województwa dolnośląskiego.
Na konferencji przedsiębiorcy otrzymają informację m.in. na temat:
- dostępnego wsparcia unijnego dla przedsiębiorców
- jedynych bezpłatnych gwarancji inwestycyjnych dla firm
- wsparcia z nowych programów Unii Europejskiej
Dziękujemy Państwu za wszystkie zgłoszenia, które przesłaliście i przynieśliście osobiście do naszej redakcji na kolejną edycję Kryształów i Kamieni. Bardzo cenne były również Państwa wskazówki i uwagi dotyczące poszczególnych nominacji. Faktycznie część z nich ma uzasadnienie.
czytaj więcejSołtysem wsi Niedźwiedzica jest od 15 lat. W lutym 2011r. wybrany został na czwartą kadencję, uzyskując 98% poparcia Zebrania Wiejskiego w wyborach.
czytaj więcej