Około dwóch tysięcy fanów fantastyki w swoim żywiole, spotkania z poczytnymi pisarzami, projekcje filmowe, spektakle teatralne, rozgrywki karciane i planszowe, prawie 600 godzin wykładów i prelekcji oraz wystąpienie wielkiego mistrza teorii spiskowych, Ericha von Danikena tak w paru słowach można opisać największy w Polsce zjazd miłośników Fantasy i Science Fiction. „Polkon 2012”, który po raz pierwszy odbył się we Wrocławiu przeszedł już do historii… a jest ona naprawdę ciekawa. Pomimo tego, że grono wielbiciele fantastyki wydaje się dość hermetyczne, grupa ta dzieli się na fanów różnych jej odmian. Wśród ponad dwóch tysięcy osób, które na cztery dni zjechały do Wrocławskiego Uniwersytetu Przyrodniczego, można wyróżnić zatem miłośników filmu, komiksu, literatury, gier oraz wielu odmian tych dziedzin.
Pewne jest to, że na „Polkonie” każdy mógł wybrać coś dla siebie, a jedynym problemem było przebywanie w paru miejscach na raz. Wprost oblegani byli pisarze, jak twórca słynnego Geralta z Rivii Andrzej Sapkowski, popularyzator nauki i techniki Marek Oramus, czy krytyk i redaktor Maciej Parowski. Z wielkim entuzjazmem został przyjęty również szwajcarski mistrz teorii (czy na pewno?) spiskowych Erich von Daniken. Jego wykłady poświecone były zarówno tajemni-czej historii starożytnych Egipcjan, jak i cywilizacji Majów oraz możliwościom podróży międzygwiezdnych. Furorę robiły również gry karciane oraz planszowe umieszczone w nierealnych światach. O Jasnej i Ciemnej stronie Mocy dyskutowali miłośnicy Gwiezdnych Wojen, wielbiciele Tolkiena przypominali sobie skomplikowane losy Śródziemia, natomiast o mrocznych bytach, toczyli debaty fani prozy Lovecrafta. Konwent był również okazją do określenia roli fantastyki w dzisiejszym świecie, która dla jednych jest odskocznią od rutyny dnia, dla innych natomiast próbą wyjaśnienia skomplikowanej natury ludzkiej. Wycieczki do Wrocławia nie pożałowali także Ci, dla których książki historyczne są bliższe fikcji, niż prawdzie. Swoją wersję Drugiej Wojny Światowej przedstawiał pochodzący z Głuszycy Dariusz Kwiecień oraz Igor Witkowski i Mirosław Figiel. O ingerencji istot pozaziemskich opowiadał z kolei czołowy polski Ufolog Janusz Zagórski. Nie zabrakło również projekcji filmów naukowych, dokumentalnych oraz fabularnych. Po korytarzach Uniwersytety Przyrodniczego szwendali się super-bohaterowie, a zza rogu wyłaniała się co chwila mroczna maska Darth Vadera. W głównym holu budynku stanął dwu i pół metrowy posąg obcego, który wpatrywał się w swojego odwiecznego wroga Predatora. Podczas konwentu przyznano również najważniejszą w Polsce nagrodę w dziedzinie literatury Science – Fiction imienia Janusza Zajdla. W kategorii powieść wyróżniono „Grillbar Galaktyka” Mai Lidii Kossakowskiej. Nagrodę za najlepsze opowiadanie zdobył z kolei tekst„Bajka o trybach i powrotach” Jakuba Ćwieka z antologii „Księga wojny”. Sgt. Pepper
Źródło: 30minut
PKP SA kilka dni temu ogłosiło przetarg na rozebranie linii kolejowej Świdnica Kraszowice – Jedlina-Zdrój. Decyzja oznaczała koniec marzeń o podróży pociągiem do Zagórza Śląskiego. We wtorek jednak zarząd województwa podjął uchwałę o możliwości przejęcia trzech odcinków linii kolejowej, w tym również tą do Zagórza Śląskiego.
Jednym z głównych celów projektu było kształcenie umiejętności posługiwania się językiem angielskim w praktyce. Uczniowie, którzy wzięli udział w projekcie wzorowo zdali egzamin gimnazjalny z języka angielskiego zarówno na poziomie podstawowym jak i rozszerzonym, osiągając wyniki powyżej średniej wojewódzkiej i tym samym zostawiając daleko w tyle sąsiednie gimnazja. Podczas podsumowania projektu uczniowie opowiadali o tym jak powstała jego idea, przedstawili swoje osiągnięcia oraz omawiali wizyty projektowe w Anglii i na Słowacji. Oprócz prezentacji multimedialnej, zaproszeni goście mogli obejrzeć filmy video z ważniejszych wydarzeń oraz z każdej wizyty partnerskiej. Dokonano również analizy ankiety podsumowującej dwuletnią pracę w projekcie. Ponadto, przedstawiono bogatą kronikę działań uczniów, w której udokumentowano zrealizowane zadania miesiąc po miesiącu.
czytaj więcejOśrodek Enterprise Europe Network przy Dolnośląskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A., wspólnie z Partnerami: Enterprise Europe Network przy Wrocławskim Centrum Transferu Technologii, Agencją Rozwoju Regionalnego ARLEG S.A., Krajowym Punktem Kontaktowym ds. Instrumentów Finansowych Programów Unii Europejskiej w Związku Banków Polskich zaprasza do udziału w konferencji pt. "Wsparcie biznesu z programów UE. Dziś i jutro", odbywającej się w ramach Dolnośląskich spotkań biznesowych.
Konferencja organizowana jest dla przedsiębiorców z województwa dolnośląskiego.
Na konferencji przedsiębiorcy otrzymają informację m.in. na temat:
- dostępnego wsparcia unijnego dla przedsiębiorców
- jedynych bezpłatnych gwarancji inwestycyjnych dla firm
- wsparcia z nowych programów Unii Europejskiej
Dziękujemy Państwu za wszystkie zgłoszenia, które przesłaliście i przynieśliście osobiście do naszej redakcji na kolejną edycję Kryształów i Kamieni. Bardzo cenne były również Państwa wskazówki i uwagi dotyczące poszczególnych nominacji. Faktycznie część z nich ma uzasadnienie.
czytaj więcejSołtysem wsi Niedźwiedzica jest od 15 lat. W lutym 2011r. wybrany został na czwartą kadencję, uzyskując 98% poparcia Zebrania Wiejskiego w wyborach.
czytaj więcej