Niemal dwieście miliardów litrów przepompowanej wody, ponad sto lat ciężkiej pracy i prawie sześć pokoleń mieszkańców Świdnicy. Stary Zakład Uzdatniania Wody zakończył swoją pracę, a zastąpiła go stacja z nowoczesną technologią. Koszt inwestycji to ponad 13 milionów złotych. Nowy Zakład Uzdatniania Wody przy ulicy Bokserskiej, zastąpił ponad stuletnią stację, która od początku swojego istnienia przepompowała prawie dwieście miliardów litrów wody. Niestety technologia stała się przestarzała i nie nadążała za potrzebami rozbudowującego się miasta. Przestarzałe rozwiązania technologiczne starej stacji nie spełniały swoich zadań w zakresie uzdatniania wody, a dotychczasowe budynki, instalacje oraz urządzenia po ponad wiekowej eksploatacji musiały zostać zastąpione nowymi. - Ten obiekt wymagał ciągłych inwestycji i konieczne było zastąpienie go nowym.
Świdniczanie potrzebują wody bardzo dobrej jakości, dlatego wybudowaliśmy nowy zakład – mówi Jacek Sochacki, prezes Świdnickiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji.– To ważny i konieczny krok, choć inwestycja nie jest tak widoczna gołym okiem. Za oczywistość przyjmujemy, że woda jest i dopiero jak jej brakuje zaczynamy dostrzegać jak bardzo jest nam potrzebna. Chcemy, by świdniczanie mieli zapewnioną dostawę wody jak najlepszej jakości. To kwestia bezpieczeństwa i stąd strategiczna decyzja naszej spółki – dodaje Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy. Koszt inwestycji to ponad 13 milionów złotych, z czego część udało się uzyskać jako dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. Izabela Patro
źródło: 30minut.pl
PKP SA kilka dni temu ogłosiło przetarg na rozebranie linii kolejowej Świdnica Kraszowice – Jedlina-Zdrój. Decyzja oznaczała koniec marzeń o podróży pociągiem do Zagórza Śląskiego. We wtorek jednak zarząd województwa podjął uchwałę o możliwości przejęcia trzech odcinków linii kolejowej, w tym również tą do Zagórza Śląskiego.
Jednym z głównych celów projektu było kształcenie umiejętności posługiwania się językiem angielskim w praktyce. Uczniowie, którzy wzięli udział w projekcie wzorowo zdali egzamin gimnazjalny z języka angielskiego zarówno na poziomie podstawowym jak i rozszerzonym, osiągając wyniki powyżej średniej wojewódzkiej i tym samym zostawiając daleko w tyle sąsiednie gimnazja. Podczas podsumowania projektu uczniowie opowiadali o tym jak powstała jego idea, przedstawili swoje osiągnięcia oraz omawiali wizyty projektowe w Anglii i na Słowacji. Oprócz prezentacji multimedialnej, zaproszeni goście mogli obejrzeć filmy video z ważniejszych wydarzeń oraz z każdej wizyty partnerskiej. Dokonano również analizy ankiety podsumowującej dwuletnią pracę w projekcie. Ponadto, przedstawiono bogatą kronikę działań uczniów, w której udokumentowano zrealizowane zadania miesiąc po miesiącu.
czytaj więcejOśrodek Enterprise Europe Network przy Dolnośląskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A., wspólnie z Partnerami: Enterprise Europe Network przy Wrocławskim Centrum Transferu Technologii, Agencją Rozwoju Regionalnego ARLEG S.A., Krajowym Punktem Kontaktowym ds. Instrumentów Finansowych Programów Unii Europejskiej w Związku Banków Polskich zaprasza do udziału w konferencji pt. "Wsparcie biznesu z programów UE. Dziś i jutro", odbywającej się w ramach Dolnośląskich spotkań biznesowych.
Konferencja organizowana jest dla przedsiębiorców z województwa dolnośląskiego.
Na konferencji przedsiębiorcy otrzymają informację m.in. na temat:
- dostępnego wsparcia unijnego dla przedsiębiorców
- jedynych bezpłatnych gwarancji inwestycyjnych dla firm
- wsparcia z nowych programów Unii Europejskiej
Dziękujemy Państwu za wszystkie zgłoszenia, które przesłaliście i przynieśliście osobiście do naszej redakcji na kolejną edycję Kryształów i Kamieni. Bardzo cenne były również Państwa wskazówki i uwagi dotyczące poszczególnych nominacji. Faktycznie część z nich ma uzasadnienie.
czytaj więcejSołtysem wsi Niedźwiedzica jest od 15 lat. W lutym 2011r. wybrany został na czwartą kadencję, uzyskując 98% poparcia Zebrania Wiejskiego w wyborach.
czytaj więcej