Włącz szybko TVN 24. Znów jest o Wałbrzychu – usłyszałem, gdy odebrałem wczoraj telefon, który mnie obudził. - Co się stało? - zapytałem jeszcze zaspany. - Włącz i zobacz – padło w krótkiej odpowiedzi. Pierwsza myśl jaka przebiegła mi przez głowę, to że znów doszło do jakiejś tragedii. Ku mojemu zdziwieniu na ekranie nie ujrzałem policji, straży pożarnej czy pogotowia ratunkowego, a planszę, która była obrazkiem do toczącej się w studiu dyskusji. Nie z Piotrem Kruczkowskim, byłym prezydentem Wałbrzycha, któremu prokuratura postawiła zarzut. Też nie o zmianie na stanowisku prezesa w Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomiczniej, a konkretniej w Invest – Parku, który nią zarządza. Temat dotyczył dzieci pozamałżeńskich w wybranych miastach. Na ekranie wykres obrazujący procent ogółu urodzeń. I tak: Białystok 12,9 %, Rzeszów 13,7 %, Rybnik 15,5 %, Bytom 35,3 %, Gorzów Wielkopolski 39,2 % oraz Wałbrzych 47,3 %. Czy byłem zaskoczony? Nie potrafię jednoznacznie odpowiedzieć. Czy się spodziewałem, że będziemy prowadzić w rankingu?
Raczej nie. Podobnie jak Piotr Kruczkowski (w oświadczeniu przesłanym do mediów zezwolił na używanie pełnych danych osobowych), który chyba jednak nie spodziewał się, że usłyszy prokuratorski zarzut. Wątpię czy spodziewał się, że usłyszy, iż grozi mu do 10 lat więzienia za przekroczenie uprawnień. Sprawa ma dotyczyć powołania czterech osób do pełnienia funkcji członków rad nadzorczych spółek komunalnych: Aqua--Zdrój sp. z o.o. oraz Miejski Zakład Usług Komunalnych sp. z o.o., które w chwili powołania pozostawały za wynagrodzeniem członkami rad nadzorczych innych spółek komunalnych gminy Wałbrzych, a które przed powołaniem nie złożyły wymaganych oświadczeń o braku przeszkód prawnych do pełnienia powierzonych funkcji. Ale, aby nie było, że nic mnie nie zaskoczyło to spieszę Państwa poinformować, że jednak coś było. Konkretnie oświadczenie byłego prezydenta, a konkretniej jego treść, w którym przeczytałem m.in., że decyzje o powołaniu i składzie rad nadzorczych były: „podejmowane w oparciu o opinie Biura Prawnego i Biura Strategii i Analiz Urzędu Miejskiego, które zgodnie z Regulaminem Organizacyjnym miały obowiązek kontroli spółek miejskich, prowadzenia spraw kadrowych władz spółek, weryfikacji i sprawdzenia możliwości objęcia przez poszczególnych kandydatów stanowiska w radzie nadzorczej. Nadzór nad Biurem sprawował wiceprezydent miasta. Ani miasto ani spółki nie poniosły szkody finansowej gdyż gdyby powołano do rad nadzorczych inne osoby, diety i tak musiałyby być wypłacone.” Bycie prezydentem to również ponoszenie pełnej odpowiedzialności. Od początku do końca. Natomiast tłumaczenie, że gdyby powołano do rad nadzorczych inne osoby, diety i tak musiałyby być wypłacone nie potrafię jednak zrozumieć. Trzeba było więc powołać inne i nie być „bohaterem” mediów w tym tygodniu.
Źródło:30minut
PKP SA kilka dni temu ogłosiło przetarg na rozebranie linii kolejowej Świdnica Kraszowice – Jedlina-Zdrój. Decyzja oznaczała koniec marzeń o podróży pociągiem do Zagórza Śląskiego. We wtorek jednak zarząd województwa podjął uchwałę o możliwości przejęcia trzech odcinków linii kolejowej, w tym również tą do Zagórza Śląskiego.
Jednym z głównych celów projektu było kształcenie umiejętności posługiwania się językiem angielskim w praktyce. Uczniowie, którzy wzięli udział w projekcie wzorowo zdali egzamin gimnazjalny z języka angielskiego zarówno na poziomie podstawowym jak i rozszerzonym, osiągając wyniki powyżej średniej wojewódzkiej i tym samym zostawiając daleko w tyle sąsiednie gimnazja. Podczas podsumowania projektu uczniowie opowiadali o tym jak powstała jego idea, przedstawili swoje osiągnięcia oraz omawiali wizyty projektowe w Anglii i na Słowacji. Oprócz prezentacji multimedialnej, zaproszeni goście mogli obejrzeć filmy video z ważniejszych wydarzeń oraz z każdej wizyty partnerskiej. Dokonano również analizy ankiety podsumowującej dwuletnią pracę w projekcie. Ponadto, przedstawiono bogatą kronikę działań uczniów, w której udokumentowano zrealizowane zadania miesiąc po miesiącu.
czytaj więcejOśrodek Enterprise Europe Network przy Dolnośląskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A., wspólnie z Partnerami: Enterprise Europe Network przy Wrocławskim Centrum Transferu Technologii, Agencją Rozwoju Regionalnego ARLEG S.A., Krajowym Punktem Kontaktowym ds. Instrumentów Finansowych Programów Unii Europejskiej w Związku Banków Polskich zaprasza do udziału w konferencji pt. "Wsparcie biznesu z programów UE. Dziś i jutro", odbywającej się w ramach Dolnośląskich spotkań biznesowych.
Konferencja organizowana jest dla przedsiębiorców z województwa dolnośląskiego.
Na konferencji przedsiębiorcy otrzymają informację m.in. na temat:
- dostępnego wsparcia unijnego dla przedsiębiorców
- jedynych bezpłatnych gwarancji inwestycyjnych dla firm
- wsparcia z nowych programów Unii Europejskiej
Dziękujemy Państwu za wszystkie zgłoszenia, które przesłaliście i przynieśliście osobiście do naszej redakcji na kolejną edycję Kryształów i Kamieni. Bardzo cenne były również Państwa wskazówki i uwagi dotyczące poszczególnych nominacji. Faktycznie część z nich ma uzasadnienie.
czytaj więcejSołtysem wsi Niedźwiedzica jest od 15 lat. W lutym 2011r. wybrany został na czwartą kadencję, uzyskując 98% poparcia Zebrania Wiejskiego w wyborach.
czytaj więcej