Dolnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. zakończyła realizację dwóch subprojektów realizowanych w ramach projektu District +.
Projekt District+ (Disseminating Innovative Strategies for Capitalization of Targeted Good Practices), realizowany jest w ramach programu Interreg IV C (Priorytet 1 - Innowacje i gospodarka oparta na wiedzy). Celem projektu DISTRICT + jest wsparcie transformacji regionów o tradycyjnej formie gospodarki w kierunku nowego modelu rozwoju, którego podstawą jest budowanie gospodarki opartej na wiedzy.
W ramach projektu przewidziano realizację subprojektów, których podstawą było międzyregionalne partnerstwo nawiązane pomiędzy różnymi instytucjami wspierającymi rozwój innowacji w danym regionie.
W dniu 28 kwietnia 2011 obradujący we Florencji komitet sterujący projektu District+ rozstrzygnął ogłoszony w grudniu 2010 konkurs na realizację subprojektów. Wśród 6 zwycięskich aplikacji znalazł się dwa subprojekty przygotowane przez partnerstwa, w skład, których weszła Dolnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A.:
• Science Park Without Walls (SPWW),
• Enhancing Knowledge Collaboration in Eco-Innovation (KNOW-ECO)
Funkcjonujący w priorytecie Inkubatory oraz Parki Technologiczne, subprojekt Science Park Without Walls (SPWW) realizowany był w okresie od maja 2011 do kwietnia 2013 roku w partnerstwie, w skład, którego weszli:
- Dolnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. (Polska)
- Birmingham City Council (Wielka Brytania)
- Encubator AB (Szwecja)
- Gothia Science Park (Szwecja)
- Landeshauptstadt Magdeburg (Niemcy)
- Dolnośląski Park Innowacji i Nauki S.A. (Polska)
Subrojekt SPWW łączył wysiłki sektora prywatnego i publicznego w celu wspierania rozwoju i tworzenia nowych produktów, procesów i usług. W szczególności, projekt skupiał się na wspieraniu rozwoju przedsiębiorców nowej generacji, zamierzających rozwijać swoje firmy. Przedsiębiorcy nowej generacji potrzebują nowego rodzaju usług wsparcia i internacjonalizacji, w tym także w postaci nowych form finansowania.
Jednym z efektów subprojektu jest studium wykonalności zatytułowane: „Budowa i wdrożenie cyfrowej platformy współpracy parków technologicznych, parków naukowo-technologicznych oraz inkubatorów przedsiębiorczości z inwestorami typu Private Equity z wykorzystaniem narzędzi informatycznych".
Główne cele raportu obejmują udokumentowanie dobrych praktyk stosowanych w celu wspierania kontaktu między parkami naukowo-technologicznymi i inkubatorami przedsiębiorczości, a inwestorami typu Private Equity, a także przedstawienie najlepszego modelu systemu oraz planu wdrożenia tego typu platformy technologicznej i/lub narzędzi IT, które będą mogły zostać wykorzystane w przyszłości przez Dolnośląską Agencję Rozwoju Regionalnego.
Więcej informacji na: www.darr.pl
PKP SA kilka dni temu ogłosiło przetarg na rozebranie linii kolejowej Świdnica Kraszowice – Jedlina-Zdrój. Decyzja oznaczała koniec marzeń o podróży pociągiem do Zagórza Śląskiego. We wtorek jednak zarząd województwa podjął uchwałę o możliwości przejęcia trzech odcinków linii kolejowej, w tym również tą do Zagórza Śląskiego.
Jednym z głównych celów projektu było kształcenie umiejętności posługiwania się językiem angielskim w praktyce. Uczniowie, którzy wzięli udział w projekcie wzorowo zdali egzamin gimnazjalny z języka angielskiego zarówno na poziomie podstawowym jak i rozszerzonym, osiągając wyniki powyżej średniej wojewódzkiej i tym samym zostawiając daleko w tyle sąsiednie gimnazja. Podczas podsumowania projektu uczniowie opowiadali o tym jak powstała jego idea, przedstawili swoje osiągnięcia oraz omawiali wizyty projektowe w Anglii i na Słowacji. Oprócz prezentacji multimedialnej, zaproszeni goście mogli obejrzeć filmy video z ważniejszych wydarzeń oraz z każdej wizyty partnerskiej. Dokonano również analizy ankiety podsumowującej dwuletnią pracę w projekcie. Ponadto, przedstawiono bogatą kronikę działań uczniów, w której udokumentowano zrealizowane zadania miesiąc po miesiącu.
czytaj więcejOśrodek Enterprise Europe Network przy Dolnośląskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A., wspólnie z Partnerami: Enterprise Europe Network przy Wrocławskim Centrum Transferu Technologii, Agencją Rozwoju Regionalnego ARLEG S.A., Krajowym Punktem Kontaktowym ds. Instrumentów Finansowych Programów Unii Europejskiej w Związku Banków Polskich zaprasza do udziału w konferencji pt. "Wsparcie biznesu z programów UE. Dziś i jutro", odbywającej się w ramach Dolnośląskich spotkań biznesowych.
Konferencja organizowana jest dla przedsiębiorców z województwa dolnośląskiego.
Na konferencji przedsiębiorcy otrzymają informację m.in. na temat:
- dostępnego wsparcia unijnego dla przedsiębiorców
- jedynych bezpłatnych gwarancji inwestycyjnych dla firm
- wsparcia z nowych programów Unii Europejskiej
Dziękujemy Państwu za wszystkie zgłoszenia, które przesłaliście i przynieśliście osobiście do naszej redakcji na kolejną edycję Kryształów i Kamieni. Bardzo cenne były również Państwa wskazówki i uwagi dotyczące poszczególnych nominacji. Faktycznie część z nich ma uzasadnienie.
czytaj więcejSołtysem wsi Niedźwiedzica jest od 15 lat. W lutym 2011r. wybrany został na czwartą kadencję, uzyskując 98% poparcia Zebrania Wiejskiego w wyborach.
czytaj więcej