Stworzenie placów zabaw, ścieżek zdrowia oraz parkingu dla samochodów, renowacja boisk sportowych, rozszerzenie bezpłatnego dostępu do sieci internetowej, czy rozbudowa hospicjum stacjonarnego – to tylko niektóre projekty wałbrzyskiego budżetu partycypacyjnego, które zostaną zrealizowane. Frekwencja podczas wyborów wyniosła nieco ponad 22 %.
Do rozdysponowania w Wałbrzyskim Budżecie Partycypacyjnym, były aż 4 miliony złotych. Działanie podzielne zostało na projekty lokalne oraz ogólno miejskie. Łącznie do ratusza wpłynęło aż 121 pomysłów, z których do kolejnego etapu zakwalifikowało się 71. Głosować mogli wszyscy mieszkańcy miasta, którzy ukończyli 16 lat, a weryfikacja odbywała się za pośrednictwem numeru pesel. Do ratusza drogą tradycyjną oraz poprzez Internet wpłynęło 21 660 głosów. - To nie zdarza się w każdym mieście. Jest to bardzo duży sukces. Wałbrzyszanie pokazali, że chcą angażować się w życie swojego miasta – podkreśla prezydent Roman Szełemej.
W projektach lokalnych do rozdysponowania była kwota 2,2 miliona złotych. Wałbrzyszanie zdecydowali, że w okręgu Śródmieście oraz Gaj powstanie zielone i bezpieczne podwórko, plac zabaw oraz stworzona zostanie sieć bezpłatnego dostępu do Internetu. W dzielnicy Nowe Miasto zrealizowany zostanie Eko-ogród oraz darmowa pracowania komputerowa. Stary Zdrój zyska parking dla samochodów osobowych oraz plenerową siłownię. Z kolei w okręgu: Podgórze, Stary i Nowy Glinik zmodernizowany zostanie obiekt klubu piłkarskiego oraz powstanie nowe boisko.
- Boisko powstało tam w latach 30-tych XX wieku. Położone jest na skarpie, część pokrywa trawa, a na połowie są jedynie kamienie i piach. Jest to zatem bardzo niebezpieczne dla dzieci. Naszym marzeniem jest zatem obiekt z prawdziwego zdarzenia - mówią Łukasz Prugar i Marek Świder, inicjatorzy projektu budowy boiska na Podgórzu.
Mieszkańcy zdecydowali również, że w okręgu Biały Kamień, Konradów, zagospodarowane zostaną tereny zielone oraz powstanie boisko i plac zabaw. Na Sobięcinie zbudowana ma zostać ścieżka zdrowia. W dzielnicy Szczawienko zwyciężył projekt „Międzypokoleniowa integracja przez sport”, a na Poniatowie odnowione mają zostać schody. Dzielnica Rusinowa zyska plac rekreacyjny oraz doposażony zostanie lokalny RWS. Na Piaskowej Górze zrealizowany zostanie projekt Ogródka Jordanowskiego, z kolei na Podzamczu powstanie Sportowy Park Malucha. Olbrzymie emocje towarzyszyły rozstrzygnięciu projektów ogólno miejskich. Blisko 4 tysiące głosów otrzymała rozbudowa wałbrzyskiego hospicjum, która kosztować będzie około 1,5 miliona złotych. Na drugim miejscu, z wynikiem nieco ponad 3 tysięcy głosów uplasował się projekt „Motopark Wałbrzych”. Nie oznacza to jednak, że nie ma szans na jego realizację.
- Jeśli będą oszczędności, to postaramy się zrealizować projekty, które uplasowały się na dalszych miejscach. Przed nami również budżet partycypacyjny na następny rok. Jestem przekonany, że wałbrzyszanie znowu zdadzą egzamin na „szóstkę” – podkreśla Roman Szełemej.
Rozstrzygnięcie Wałbrzyskiego Budżetu Partycypacyjnego uczczono tortem przygotowanym specjalne na tę okazję. Podzielenie tego wypieku okazało się również nie lada wyzwaniem.
Sgt.Pepper
Źródło: 30minut.pl
PKP SA kilka dni temu ogłosiło przetarg na rozebranie linii kolejowej Świdnica Kraszowice – Jedlina-Zdrój. Decyzja oznaczała koniec marzeń o podróży pociągiem do Zagórza Śląskiego. We wtorek jednak zarząd województwa podjął uchwałę o możliwości przejęcia trzech odcinków linii kolejowej, w tym również tą do Zagórza Śląskiego.
Jednym z głównych celów projektu było kształcenie umiejętności posługiwania się językiem angielskim w praktyce. Uczniowie, którzy wzięli udział w projekcie wzorowo zdali egzamin gimnazjalny z języka angielskiego zarówno na poziomie podstawowym jak i rozszerzonym, osiągając wyniki powyżej średniej wojewódzkiej i tym samym zostawiając daleko w tyle sąsiednie gimnazja. Podczas podsumowania projektu uczniowie opowiadali o tym jak powstała jego idea, przedstawili swoje osiągnięcia oraz omawiali wizyty projektowe w Anglii i na Słowacji. Oprócz prezentacji multimedialnej, zaproszeni goście mogli obejrzeć filmy video z ważniejszych wydarzeń oraz z każdej wizyty partnerskiej. Dokonano również analizy ankiety podsumowującej dwuletnią pracę w projekcie. Ponadto, przedstawiono bogatą kronikę działań uczniów, w której udokumentowano zrealizowane zadania miesiąc po miesiącu.
czytaj więcejOśrodek Enterprise Europe Network przy Dolnośląskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A., wspólnie z Partnerami: Enterprise Europe Network przy Wrocławskim Centrum Transferu Technologii, Agencją Rozwoju Regionalnego ARLEG S.A., Krajowym Punktem Kontaktowym ds. Instrumentów Finansowych Programów Unii Europejskiej w Związku Banków Polskich zaprasza do udziału w konferencji pt. "Wsparcie biznesu z programów UE. Dziś i jutro", odbywającej się w ramach Dolnośląskich spotkań biznesowych.
Konferencja organizowana jest dla przedsiębiorców z województwa dolnośląskiego.
Na konferencji przedsiębiorcy otrzymają informację m.in. na temat:
- dostępnego wsparcia unijnego dla przedsiębiorców
- jedynych bezpłatnych gwarancji inwestycyjnych dla firm
- wsparcia z nowych programów Unii Europejskiej
Dziękujemy Państwu za wszystkie zgłoszenia, które przesłaliście i przynieśliście osobiście do naszej redakcji na kolejną edycję Kryształów i Kamieni. Bardzo cenne były również Państwa wskazówki i uwagi dotyczące poszczególnych nominacji. Faktycznie część z nich ma uzasadnienie.
czytaj więcejSołtysem wsi Niedźwiedzica jest od 15 lat. W lutym 2011r. wybrany został na czwartą kadencję, uzyskując 98% poparcia Zebrania Wiejskiego w wyborach.
czytaj więcej