Na obszarze Dolnego Śląska znajduje się wiele obiektów, które w czasie drugiej wojny powstawały dla potrzeb przemysłu zbrojeniowego III Rzeszy. W okolicach Wałbrzycha znaleźć można kilka takich podziemnych budowli. Jedną z nich jest kompleks sztolni Riese. O tych tajemniczych obiektach krąży wiele legend i informacji zawierających czystą fantazję i świadczących o wybujałej wyobraźni piszących. Niewiele jest publikacji opartych na faktach. Niedawno ukazała się książka wałbrzyskiego miłośnika historii, Romualda Owczarka, napisana na podstawie dokumentacji i dowodów historycznych na działania w rejonie Gór Sowich i okolicy. Książka nosi tytuł „U bram Riese” ale niekoniecznie dotyczy tylko tego kompleksu podziemnych sztolni. W całości mówi o działalności niemieckich koncernów zbrojeniowych w tym rejonie.
Napisanie książki poprzedziły wieloletnie poszukiwania dokumentacji i zdjęć. Autor dotarł do nieznanych dotąd dokumentów w niemieckich i polskich archiwach. Konsultował się również z miejscowymi badaczami tych zagadnień historycznych oraz z niemieckimi użytkownikami forów historycznych. Książka ma około czterystu stron, zawiera dokumentację, zdjęcia i plany zakładów zbrojeniowych w okolicach Gór Sowich. Zawiera też informacje o obiektach zbrojeniowych w Świebodzicach, Kłodzku, Ludwikowicach Kłodzkich, Bielawie, Świdnicy, Pieszycach, Dzierżoniowie i Ścinawce Średniej. Autor stworzył dokument historyczny w którym znajdziemy weryfikację fałszywych informacji nie tylko na temat kompleksu Riese, ale niektórych jeszcze obiektów tego typu. Książka „U bram Riese” daje odpowiedź na wiele nurtujących pytań, jakie zadawali sobie od dawna badacze tych podziemnych budowli. Ta książka obala też kilka mitów , między innymi o produkcji w tym rejonie rakiet V1 i V2. Temat podziemnych kompleksów nurtuje historyków już od ponad siedemdziesięciu lat i wreszcie część prawdziwych faktów ujrzało światło dzienne.
PKP SA kilka dni temu ogłosiło przetarg na rozebranie linii kolejowej Świdnica Kraszowice – Jedlina-Zdrój. Decyzja oznaczała koniec marzeń o podróży pociągiem do Zagórza Śląskiego. We wtorek jednak zarząd województwa podjął uchwałę o możliwości przejęcia trzech odcinków linii kolejowej, w tym również tą do Zagórza Śląskiego.
Jednym z głównych celów projektu było kształcenie umiejętności posługiwania się językiem angielskim w praktyce. Uczniowie, którzy wzięli udział w projekcie wzorowo zdali egzamin gimnazjalny z języka angielskiego zarówno na poziomie podstawowym jak i rozszerzonym, osiągając wyniki powyżej średniej wojewódzkiej i tym samym zostawiając daleko w tyle sąsiednie gimnazja. Podczas podsumowania projektu uczniowie opowiadali o tym jak powstała jego idea, przedstawili swoje osiągnięcia oraz omawiali wizyty projektowe w Anglii i na Słowacji. Oprócz prezentacji multimedialnej, zaproszeni goście mogli obejrzeć filmy video z ważniejszych wydarzeń oraz z każdej wizyty partnerskiej. Dokonano również analizy ankiety podsumowującej dwuletnią pracę w projekcie. Ponadto, przedstawiono bogatą kronikę działań uczniów, w której udokumentowano zrealizowane zadania miesiąc po miesiącu.
czytaj więcejOśrodek Enterprise Europe Network przy Dolnośląskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A., wspólnie z Partnerami: Enterprise Europe Network przy Wrocławskim Centrum Transferu Technologii, Agencją Rozwoju Regionalnego ARLEG S.A., Krajowym Punktem Kontaktowym ds. Instrumentów Finansowych Programów Unii Europejskiej w Związku Banków Polskich zaprasza do udziału w konferencji pt. "Wsparcie biznesu z programów UE. Dziś i jutro", odbywającej się w ramach Dolnośląskich spotkań biznesowych.
Konferencja organizowana jest dla przedsiębiorców z województwa dolnośląskiego.
Na konferencji przedsiębiorcy otrzymają informację m.in. na temat:
- dostępnego wsparcia unijnego dla przedsiębiorców
- jedynych bezpłatnych gwarancji inwestycyjnych dla firm
- wsparcia z nowych programów Unii Europejskiej
Dziękujemy Państwu za wszystkie zgłoszenia, które przesłaliście i przynieśliście osobiście do naszej redakcji na kolejną edycję Kryształów i Kamieni. Bardzo cenne były również Państwa wskazówki i uwagi dotyczące poszczególnych nominacji. Faktycznie część z nich ma uzasadnienie.
czytaj więcejSołtysem wsi Niedźwiedzica jest od 15 lat. W lutym 2011r. wybrany został na czwartą kadencję, uzyskując 98% poparcia Zebrania Wiejskiego w wyborach.
czytaj więcej