To były niezapomniane dni, ostatnie dni majowe i pierwszy dzień czerwca, dni niegasnącego słońca, ciepłe, lśniące świeżą barwą zieleni, radosne. Tym razem wszystko potoczyło się zgodnie z misternie sporządzonym planem. Udało się znakomicie połączyć uroczystość otwarcia nowo zbudowanej przystani turystycznej w Łomnicy z wizytą czeskich gości z zaprzyjaźnionych gmin Starkow i Police nad Metui oraz tradycyjnymi obchodami Dnia Dziecka. Czesi uczynili tę imprezę szczególnie atrakcyjną, bo przywieźli ze sobą 45-osobową orkiestrę Big Band ze Szkoły Artystycznej w Policach, która uświetniła początek imprezy godzinnym koncertem w Parku Jordanowskim, urządzili też w głównej sali Centrum Kultury piękną wystawę malarską prac uczniowskich tej szkoły p.t. „Maski”, no i wreszcie tak jak to odbywa się od paru lat, uraczyli polskich uczestników Dni Kultury Czeskiej czeskimi knedliczkami , a także opatowskim, złotym napojem chmielowym. To wszystko miało miejsce w piątkowy wieczór. Na zaproszenie Burmistrza Miasta Głuszyca, Wojciecha Duraka, obok gości z Czech przybyli lokalni działacze i samorządowcy z Wałbrzycha i sąsiednich gmin, no i oczywiście z Głuszycy. W Centrum Kultury miało miejsce oficjalne otwarcie Dni. Uświetnił je sam Karol Chruby, Czech polskiego pochodzenia, współtwórca czesko-polskich partnerskich kontaktów, m. in. pomiędzy Starkowem i Głuszycą. Był także starosta Starkowa, Rudolf Pernica, patronujący tej współpracy od samego początku , czyli od 1993 roku. Czesi zwiedzili wcześniej „podziemne miasto” pod Osówką, obejrzeli też z podziwem nowy obiekt turystyczny tam postawiony, a po koncercie udali się do Łomnicy. Zarówno jedno jak i drugie miejsce zrobiły na nich duże wrażenie. Mówili o tym z uznaniem dla władz miejskich Głuszycy, którym udało się z pożytkiem dla gminy wykorzystać środki unijne.
W sobotę i w niedzielę po południu kursowały „nyski” z centrum miasta do Łomnicy, można więc było dojechać bez przeszkód pod sam wyciąg narciarski, nie brakowało amatorów pieszych spacerów, zwłaszcza że pogoda zachęcała do wyjścia na „łono przyrody”. Toteż na obszernym parkingu obok „Łomnickiej Chaty” było rojno i gwarno, a wystawione tam stoły i ławy pod parasolami cieszyły się wzięciem. Puszczano czeskie i polskie przeboje, były występy grup wokalno-muzycznych z Głuszycy i Starkowa, były knedliczki po 6 złotych danie obiadowe i tanie czeskie piwo. Niedzielny program artystyczny ustawiony był pod katem Dnia Dziecka, miały miejsce konkursy i zabawy.
Sam obiekt był głównie miejscem do zwiedzania i bardzo się do tego nadaje, bo jest to trzykondygnacyjna budowla drewniana o dość niezwykłej architekturze. Wewnątrz na dwóch poziomach znajdują się drewniane stoły i ławy dla biesiadników, elegancki barek z nowoczesnym zapleczem kuchennym, palenisko do grillowania, wysoki kominek, wszystko estetycznie przystrojone, przyjazne i miłe. Na parterze toalety, których nie trzeba się wstydzić, pomieszczenia gospodarcze i dodatkowa brama wejściowa. Będzie tam można gromadzić sprzęt narciarski zimą w czasie funkcjonowania wyciągu.
„Ojcem duchowym” tej inwestycji jest jak wszystkim wiadomo wiceburmistrz, Tomasz Gromala. On też wspólnie z dyrektorem Centrum Kultury, Jackiem Świderskim patronować będą planom dalszego wykorzystania i rozwoju tego miejsca w Łomnicy. Budynek będzie ogólnie dostępny przez cały rok. Czynna będzie kuchnia z atrakcyjnymi potrawami. Będzie tam można odpocząć po trudach pieszych wycieczek w góry lub przybywać na relaks, zwłaszcza w weekend, by nacieszyć oczy pięknymi widokami i skorzystać z dobrej kuchni. Odbywać się będą różnego rodzaju imprezy, festyny, koncerty. Jest wiele pomysłów, wiele możliwości. Najważniejszym jest to, że budowa „Łomnickiej chaty”, to dopiero I etap realizacyjny szerszego planu modernizacji i rozbudowy wyciągu narciarskiego, który w niedalekiej przyszłości uczyni z tego miejsca w Łomnicy renomowany ośrodek sportów zimowych i letniego wypoczynku.
Stanisław Michalik, Głos Głuszycy.
PKP SA kilka dni temu ogłosiło przetarg na rozebranie linii kolejowej Świdnica Kraszowice – Jedlina-Zdrój. Decyzja oznaczała koniec marzeń o podróży pociągiem do Zagórza Śląskiego. We wtorek jednak zarząd województwa podjął uchwałę o możliwości przejęcia trzech odcinków linii kolejowej, w tym również tą do Zagórza Śląskiego.
Jednym z głównych celów projektu było kształcenie umiejętności posługiwania się językiem angielskim w praktyce. Uczniowie, którzy wzięli udział w projekcie wzorowo zdali egzamin gimnazjalny z języka angielskiego zarówno na poziomie podstawowym jak i rozszerzonym, osiągając wyniki powyżej średniej wojewódzkiej i tym samym zostawiając daleko w tyle sąsiednie gimnazja. Podczas podsumowania projektu uczniowie opowiadali o tym jak powstała jego idea, przedstawili swoje osiągnięcia oraz omawiali wizyty projektowe w Anglii i na Słowacji. Oprócz prezentacji multimedialnej, zaproszeni goście mogli obejrzeć filmy video z ważniejszych wydarzeń oraz z każdej wizyty partnerskiej. Dokonano również analizy ankiety podsumowującej dwuletnią pracę w projekcie. Ponadto, przedstawiono bogatą kronikę działań uczniów, w której udokumentowano zrealizowane zadania miesiąc po miesiącu.
czytaj więcejOśrodek Enterprise Europe Network przy Dolnośląskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A., wspólnie z Partnerami: Enterprise Europe Network przy Wrocławskim Centrum Transferu Technologii, Agencją Rozwoju Regionalnego ARLEG S.A., Krajowym Punktem Kontaktowym ds. Instrumentów Finansowych Programów Unii Europejskiej w Związku Banków Polskich zaprasza do udziału w konferencji pt. "Wsparcie biznesu z programów UE. Dziś i jutro", odbywającej się w ramach Dolnośląskich spotkań biznesowych.
Konferencja organizowana jest dla przedsiębiorców z województwa dolnośląskiego.
Na konferencji przedsiębiorcy otrzymają informację m.in. na temat:
- dostępnego wsparcia unijnego dla przedsiębiorców
- jedynych bezpłatnych gwarancji inwestycyjnych dla firm
- wsparcia z nowych programów Unii Europejskiej
Dziękujemy Państwu za wszystkie zgłoszenia, które przesłaliście i przynieśliście osobiście do naszej redakcji na kolejną edycję Kryształów i Kamieni. Bardzo cenne były również Państwa wskazówki i uwagi dotyczące poszczególnych nominacji. Faktycznie część z nich ma uzasadnienie.
czytaj więcejSołtysem wsi Niedźwiedzica jest od 15 lat. W lutym 2011r. wybrany został na czwartą kadencję, uzyskując 98% poparcia Zebrania Wiejskiego w wyborach.
czytaj więcej