Blisko 300 tysięcy złotych kosztować będzie budowa szkolnego obserwatorium astronomicznego z zapleczem dydaktycznym przy Prywatnym Liceum Sióstr Niepokalanek w Wałbrzychu. Jego otwarcie przewidziane jest pod koniec czerwca tego roku.
Obserwatorium zaprojektowano tak, by umożliwiało przeprowadzanie obserwacji, pokazów astronomicznych oraz prowadzenie wykładów, spotkań i lekcji w pomieszczeniu pod obserwatorium. Pomysłodawczynią projektu jest siostra Dorotea, dyrektor szkoły. - Zawsze fascynowało mnie patrzenie w niebo. Jako nauczycielka fizyki zauważyłam, że niektóre tematy z astronomii poruszane podczas zajęć cieszą się dużym zainteresowaniem. Uczniowie mają mnóstwo pytań, są bardzo dociekliwi. Pytają dlaczego i skąd coś się bierze? Jak to działa? Stąd pomysł na obserwatorium. Ma tu powstać model układu słonecznego, wykonany w skali tak, żeby móc sobie wyobrazić z jakimi wielkościami mamy do czynienia w kosmosie. Będziemy mogli zobaczyć czym, tak naprawdę jest ziemia przy słońcu – mówi siostra Dorotea. Projekt ma na celu zapewnienie uczniom wszystkich szkół powiatu wałbrzyskiego i powiatów ościennych dostępu do nowoczesnej placówki astronomicznej, a przez to wzbogacenie form kształcenia zwłaszcza fizyki i astronomii. Zapewnienie merytorycznej pomocy wszystkim uczniom z dowolnych szkół biorącym udział w olimpiadach i konkursach z fizyki lub astronomii. Kształtowanie i rozwijanie zainteresowań, uzdolnień dzieci i młodzieży w zakresie astronomii, astronautyki, nauk ścisłych i przyrodniczych, technik informatycznych i multimedialnych. Rozszerzanie i pogłębianie wiedzy w atrakcyjnej formie, wykraczającej poza programy szkolne. Organizowanie zajęć dydaktycznych okazjonalnych, okresowych i stałych, wystaw i konkursów. Promowanie postaw proekologicznych oraz prozdrowotnych. W obserwatorium będą organizowane wykłady połączone z praktyczną obserwacją nieba. Zajęcia będą prowadzone przez różne osoby (opiekun obserwatorium, wyróżniający się uczniowie, zapraszani naukowcy). Otwarcie planowane jest pod koniec czerwca 2017r. - Wszystkie formalności trwają dłużej niż sama budowa. Jesteśmy już na końcówce. Myślę, że pod koniec kwietnia ruszy budowa, która nie potrwa długo. W budynku będzie się mieściła jedna sala wykładowa z zapleczem dydaktycznym. Sercem obserwatorium będą teleskopy. Mamy nadzieję, że pod koniec czerwca zakończy się budowa- mówi dyrektor szkoły. Obserwatorium będzie dostępne dla dzieci i młodzieży oraz dla wszystkich osób ciekawych otaczającego nas świata z Wałbrzycha i okolic. W trakcie budowy jest strona internetowa obserwatorium, która będzie zawierała ofertę edukacyjną obserwatorium. Istnieje możliwość zgłaszania interesujących, własnych tematów do zrealizowania w obserwatorium. Koszt inwestycji to kwota 300 tysięcy złotych. Część środków siostry planują pozyskać od darczyńców. - Sponsor teleskopu, a będzie ich osiem będzie mógł nazwać ten teleskop swoim imieniem lub nazwą firmy. Zostanie na nim umieszczona specjalna naklejka – zachęca siostra Dorotea.
PKP SA kilka dni temu ogłosiło przetarg na rozebranie linii kolejowej Świdnica Kraszowice – Jedlina-Zdrój. Decyzja oznaczała koniec marzeń o podróży pociągiem do Zagórza Śląskiego. We wtorek jednak zarząd województwa podjął uchwałę o możliwości przejęcia trzech odcinków linii kolejowej, w tym również tą do Zagórza Śląskiego.
Jednym z głównych celów projektu było kształcenie umiejętności posługiwania się językiem angielskim w praktyce. Uczniowie, którzy wzięli udział w projekcie wzorowo zdali egzamin gimnazjalny z języka angielskiego zarówno na poziomie podstawowym jak i rozszerzonym, osiągając wyniki powyżej średniej wojewódzkiej i tym samym zostawiając daleko w tyle sąsiednie gimnazja. Podczas podsumowania projektu uczniowie opowiadali o tym jak powstała jego idea, przedstawili swoje osiągnięcia oraz omawiali wizyty projektowe w Anglii i na Słowacji. Oprócz prezentacji multimedialnej, zaproszeni goście mogli obejrzeć filmy video z ważniejszych wydarzeń oraz z każdej wizyty partnerskiej. Dokonano również analizy ankiety podsumowującej dwuletnią pracę w projekcie. Ponadto, przedstawiono bogatą kronikę działań uczniów, w której udokumentowano zrealizowane zadania miesiąc po miesiącu.
czytaj więcejOśrodek Enterprise Europe Network przy Dolnośląskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A., wspólnie z Partnerami: Enterprise Europe Network przy Wrocławskim Centrum Transferu Technologii, Agencją Rozwoju Regionalnego ARLEG S.A., Krajowym Punktem Kontaktowym ds. Instrumentów Finansowych Programów Unii Europejskiej w Związku Banków Polskich zaprasza do udziału w konferencji pt. "Wsparcie biznesu z programów UE. Dziś i jutro", odbywającej się w ramach Dolnośląskich spotkań biznesowych.
Konferencja organizowana jest dla przedsiębiorców z województwa dolnośląskiego.
Na konferencji przedsiębiorcy otrzymają informację m.in. na temat:
- dostępnego wsparcia unijnego dla przedsiębiorców
- jedynych bezpłatnych gwarancji inwestycyjnych dla firm
- wsparcia z nowych programów Unii Europejskiej
Dziękujemy Państwu za wszystkie zgłoszenia, które przesłaliście i przynieśliście osobiście do naszej redakcji na kolejną edycję Kryształów i Kamieni. Bardzo cenne były również Państwa wskazówki i uwagi dotyczące poszczególnych nominacji. Faktycznie część z nich ma uzasadnienie.
czytaj więcejSołtysem wsi Niedźwiedzica jest od 15 lat. W lutym 2011r. wybrany został na czwartą kadencję, uzyskując 98% poparcia Zebrania Wiejskiego w wyborach.
czytaj więcej