Jest nie tylko pierwszą świdniczanką, ale także jednym z pierwszych obywateli naszego kraju, który przyszedł na świat kilkadziesiąt minut po północy, pierwszego dnia nowego 2017 roku. Mowa o maleńkiej Julii Wojkowskiej, którą wraz z rodzicami Anną i Kamilem, odwiedziła prezydent Beata Moskal-Słaniewska.
Julia przyszła na świat na oddziale ginekologiczno-położniczym szpitala „Latawiec” w Świdnicy dokładnie o godzinie 0:45. Dziewczynka ważyła 2950 gram i mierzyła 54 cm. Jest pierwszym dzieckiem rodziny Państwa Wojkowskich, którzy nie kryli dumy i radości z jego narodzin. Prezydent Świdnicy, Beata Moskal-Słaniewska osobiście pogratulowała rodzicom przyjścia na świat pierwszej świdniczanki w 2017 roku i życzyła przede wszystkim zdrowia, wszelkiej pomyślności i spełnienia marzeń. Prezydent wręczyła także drobne upominki, przydatne w pierwszych miesiącach życia noworodka. - Gratuluję rodzicom z całego serca. To wielka radość, gdy rodzina się powiększa i wkracza w kolejny etap życia. Widok szczęśliwej rodziny ze Świdnicy napawa optymizmem oraz pokazuje, że nasze miasto to miejsce po prostu dobre do życia. Mam nadzieję, że w tym roku więcej świdnickich par zdecyduje się na powiększenie swojej rodziny. Julcia to niezwykłe dziecko bystre, ciekawe świata i bardzo grzeczne – podkreśla prezydent Świdnicy, Beata Moskal-Słaniewska. W minionym, 2016 roku Urząd Stanu Cywilnego w Świdnicy zarejestrował 670 urodzeń dziewczynek i 698 urodzeń chłopców. Najpopularniejszymi imionami żeńskimi były: Lena, Maja, Zuzanna, Julia, Zofia, natomiast wśród męskich królował: Jakub, Antoni, Filip oraz Szymon.
PKP SA kilka dni temu ogłosiło przetarg na rozebranie linii kolejowej Świdnica Kraszowice – Jedlina-Zdrój. Decyzja oznaczała koniec marzeń o podróży pociągiem do Zagórza Śląskiego. We wtorek jednak zarząd województwa podjął uchwałę o możliwości przejęcia trzech odcinków linii kolejowej, w tym również tą do Zagórza Śląskiego.
Jednym z głównych celów projektu było kształcenie umiejętności posługiwania się językiem angielskim w praktyce. Uczniowie, którzy wzięli udział w projekcie wzorowo zdali egzamin gimnazjalny z języka angielskiego zarówno na poziomie podstawowym jak i rozszerzonym, osiągając wyniki powyżej średniej wojewódzkiej i tym samym zostawiając daleko w tyle sąsiednie gimnazja. Podczas podsumowania projektu uczniowie opowiadali o tym jak powstała jego idea, przedstawili swoje osiągnięcia oraz omawiali wizyty projektowe w Anglii i na Słowacji. Oprócz prezentacji multimedialnej, zaproszeni goście mogli obejrzeć filmy video z ważniejszych wydarzeń oraz z każdej wizyty partnerskiej. Dokonano również analizy ankiety podsumowującej dwuletnią pracę w projekcie. Ponadto, przedstawiono bogatą kronikę działań uczniów, w której udokumentowano zrealizowane zadania miesiąc po miesiącu.
czytaj więcejOśrodek Enterprise Europe Network przy Dolnośląskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A., wspólnie z Partnerami: Enterprise Europe Network przy Wrocławskim Centrum Transferu Technologii, Agencją Rozwoju Regionalnego ARLEG S.A., Krajowym Punktem Kontaktowym ds. Instrumentów Finansowych Programów Unii Europejskiej w Związku Banków Polskich zaprasza do udziału w konferencji pt. "Wsparcie biznesu z programów UE. Dziś i jutro", odbywającej się w ramach Dolnośląskich spotkań biznesowych.
Konferencja organizowana jest dla przedsiębiorców z województwa dolnośląskiego.
Na konferencji przedsiębiorcy otrzymają informację m.in. na temat:
- dostępnego wsparcia unijnego dla przedsiębiorców
- jedynych bezpłatnych gwarancji inwestycyjnych dla firm
- wsparcia z nowych programów Unii Europejskiej
Dziękujemy Państwu za wszystkie zgłoszenia, które przesłaliście i przynieśliście osobiście do naszej redakcji na kolejną edycję Kryształów i Kamieni. Bardzo cenne były również Państwa wskazówki i uwagi dotyczące poszczególnych nominacji. Faktycznie część z nich ma uzasadnienie.
czytaj więcejSołtysem wsi Niedźwiedzica jest od 15 lat. W lutym 2011r. wybrany został na czwartą kadencję, uzyskując 98% poparcia Zebrania Wiejskiego w wyborach.
czytaj więcej