Jak samorządy powinny współpracować z rządem, światem nauki, biznesu oraz organizacjami, które mogą pomóc w ich sprawniejszym funkcjonowaniu?
W Krakowie, w dniach od 27 do 28 marca odbywał się III Europejski Kongres Samorządów - jedna z największych konferencji międzynarodowych, poświęcona polityce regionalnej, której hasłem było: „Samorządy w obliczu wyzwań XXI wieku”. Brało w niej udział blisko 1800 osób - liderów samorządowych, przedstawicieli administracji państwowej, świata nauki, biznesu, kultury oraz NGO z ponad 40 krajów. Świdnicę reprezentowała prezydent miasta, Beata Mokal-Słaniewska, która uczestniczyła w dwóch panelach dyskusyjnych jako prelegent. Podczas panelu "Sukces na obcasach" wspólnie z Elżbietą Anną Polak - marszałek województwa lubuskiego, Dorotą Bąbiak-Kowalską - zastępcą redaktora naczelnego Municipium, Kamilą Gasiuk-Pihowicz – posłanką na Sejm RP, Beatą Superson-Polowiec - radcą prawnym, Eszter Szabó – profesorem, członkiem Rady Programowej Forum Ekonomicznego Budapest Business School dyskutowano o roli kobiet w życiu społecznym, politycznym, naukowym i gospodarczym. Coraz więcej kobiet zajmuje kierownicze stanowiska, które kiedyś zarezerwowane były dla mężczyzn. Aktywność kobiet widoczna jest również w sferze polityki i biznesu. Jednym z powodów tej zmiany jest prowadzenie skutecznej i spójnej polityki zmierzającej do zapewnienia równomiernej reprezentacji obu płci w każdej ze stref życia społecznego, przy jednoczesnym zagwarantowaniu kobietom równych szans rozwoju zawodowego.
Natomiast podczas panelu „Lewicy sposób na samorząd” razem z Tadeuszem Krzakowskim - prezydentem Legnicy, Rafałem Kuklą - burmistrzem Gorlic oraz Krzysztofem Gawkowskim - wiceprzewodniczącym Sojuszu Lewicy Demokratycznej pochylono się nad tematem dialogu społecznego z mieszkańcami miast, ich aktywizacji oraz metod współpracy. Rozmowy dotyczyły także nowoczesnej polityki mieszkaniowej, pomocy socjalnej, a także promowaniu równości i tolerancji.
Program kongresu obejmował ponad 80 wydarzeń (bloki programowe, raporty, panele, warsztaty, wykłady oraz prezentacje) i został realizowany w ścieżkach: Finanse, Środowisko, Gospodarka, Społeczeństwo, Innowacje, Biznes i Miasto. Obrady Kongresu relacjonowało blisko 100 dziennikarzy.
PKP SA kilka dni temu ogłosiło przetarg na rozebranie linii kolejowej Świdnica Kraszowice – Jedlina-Zdrój. Decyzja oznaczała koniec marzeń o podróży pociągiem do Zagórza Śląskiego. We wtorek jednak zarząd województwa podjął uchwałę o możliwości przejęcia trzech odcinków linii kolejowej, w tym również tą do Zagórza Śląskiego.
Jednym z głównych celów projektu było kształcenie umiejętności posługiwania się językiem angielskim w praktyce. Uczniowie, którzy wzięli udział w projekcie wzorowo zdali egzamin gimnazjalny z języka angielskiego zarówno na poziomie podstawowym jak i rozszerzonym, osiągając wyniki powyżej średniej wojewódzkiej i tym samym zostawiając daleko w tyle sąsiednie gimnazja. Podczas podsumowania projektu uczniowie opowiadali o tym jak powstała jego idea, przedstawili swoje osiągnięcia oraz omawiali wizyty projektowe w Anglii i na Słowacji. Oprócz prezentacji multimedialnej, zaproszeni goście mogli obejrzeć filmy video z ważniejszych wydarzeń oraz z każdej wizyty partnerskiej. Dokonano również analizy ankiety podsumowującej dwuletnią pracę w projekcie. Ponadto, przedstawiono bogatą kronikę działań uczniów, w której udokumentowano zrealizowane zadania miesiąc po miesiącu.
czytaj więcejOśrodek Enterprise Europe Network przy Dolnośląskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A., wspólnie z Partnerami: Enterprise Europe Network przy Wrocławskim Centrum Transferu Technologii, Agencją Rozwoju Regionalnego ARLEG S.A., Krajowym Punktem Kontaktowym ds. Instrumentów Finansowych Programów Unii Europejskiej w Związku Banków Polskich zaprasza do udziału w konferencji pt. "Wsparcie biznesu z programów UE. Dziś i jutro", odbywającej się w ramach Dolnośląskich spotkań biznesowych.
Konferencja organizowana jest dla przedsiębiorców z województwa dolnośląskiego.
Na konferencji przedsiębiorcy otrzymają informację m.in. na temat:
- dostępnego wsparcia unijnego dla przedsiębiorców
- jedynych bezpłatnych gwarancji inwestycyjnych dla firm
- wsparcia z nowych programów Unii Europejskiej
Dziękujemy Państwu za wszystkie zgłoszenia, które przesłaliście i przynieśliście osobiście do naszej redakcji na kolejną edycję Kryształów i Kamieni. Bardzo cenne były również Państwa wskazówki i uwagi dotyczące poszczególnych nominacji. Faktycznie część z nich ma uzasadnienie.
czytaj więcejSołtysem wsi Niedźwiedzica jest od 15 lat. W lutym 2011r. wybrany został na czwartą kadencję, uzyskując 98% poparcia Zebrania Wiejskiego w wyborach.
czytaj więcej