Zachęcanie do czynnego udziału w działaniach na rzecz ochrony środowiska, uczulenie na potrzebę troski o środowisko, przybliżenie znaczenia alternatywnych źródeł energii, nauka ekologicznego sposobu życia we własnym domu to główne cele działań, w których uczestniczyli głuszyccy uczniowie w Światowym Dniu Ziemi.
W Szkole Podstawowej nr 2 w obchodach Dnia Ziemi uczestniczyła także 40-osobowa grupa uczniów z czeskiego miasta partnerskiego Rokytnice. Polacy i Czesi w mieszanych grupach tworzyli dowolną techniką plakat zawierający polskie i czeskie hasła nakłaniające do postaw proekologicznych. Kolejnym zadaniem było wykonanie postaci z odpadów podlegających segregacji. Wszystkie prace zostały wyeksponowane na zewnątrz, aby odwiedzającym szkołę przypomnieć o konieczności ochrony środowiska. Dorośli z zainteresowaniem podziwiali inwencję twórczą uczniów, a pobyt czeskich przyjaciół w Głuszycy uatrakcyjniło zwiedzanie Podziemnego Miasta Osówka. W Szkole Podstawowej nr 3 odbyły się szkolne potyczki ekologiczne. Program Szkolnego Dnia Ziemi obfitował w wiele atrakcji. Uczniowie klas młodszych przygotowali przedstawienie „Przybysze z kosmosu” i obejrzeli film „Była sobie Ziemia - źródła energii”. Uczniowie klas IV-VI brali udział w wielu konkurencjach, w wyniku których powstały klasowe emblematy przyrodnicze, plakaty o tematyce „Czyste powietrze wokół nas”, eko-zwierzaki z materiałów wtórnych, barwne transparenty z hasłami ekologicznymi, ekologiczne kreacje i scenki promujące postawy proekologiczne. Uczniowie uczestniczyli także w quizie przyrodniczym i rozwiązywali eko-zagadki. Wszystkie konkurencje zostały ocenione przez jury, które przyznało I miejsce klasie 6a, II miejsce klasie 4a, a III miejsce klasie 5a. Uczniowie Niepublicznej Szkoły Podstawowej Fundacji Jawor w ramach obchodów Dnia Ziemi udali się na wycieczkę do Nadleśnictwa w Świdnicy. Tam zgłębiali wiedzę na temat lasów oraz zwierząt leśnych. Uczestnicy wycieczki odwiedzili Jaskinię Nietoperzy oraz wysłuchali prelekcji o tych niezwykłych ssakach i poznali ich różne gatunki krajowe. Dzieci mogły z bliska obejrzeć żywego nietoperza oraz inne zwierzęta egzotyczne, jakie znajdują się pod opieką pracowników Nadleśnictwa. Z ogromnym zaciekawieniem obejrzeli prezentację multimedialną na temat dbania o naturalne środowisko. Poznali także wiele ciekawostek o zwierzętach leśnych zamieszkujących polskie lasy, a w Szkółce Leśnej Nadleśnictwa Świdnica uczniowie obserwowali wzrost różnych gatunków drzew i krzewów. Ponadto w trzech głuszyckich podstawówkach uczniowie brali udział w akcji organizowanej przez Fundację Ekologiczną ARKA i pisali na specjalnym, wykonanym z makulatury papierze „Listy dla Ziemi”, które zostaną przekazane dorosłym, by w ten sposób młodsi mieszkańcy Ziemi mogli zachęcić starszych do podejmowania wspólnych, prostych działań ekologicznych w codziennym życiu.
Źródło: 30minut.pl
PKP SA kilka dni temu ogłosiło przetarg na rozebranie linii kolejowej Świdnica Kraszowice – Jedlina-Zdrój. Decyzja oznaczała koniec marzeń o podróży pociągiem do Zagórza Śląskiego. We wtorek jednak zarząd województwa podjął uchwałę o możliwości przejęcia trzech odcinków linii kolejowej, w tym również tą do Zagórza Śląskiego.
Jednym z głównych celów projektu było kształcenie umiejętności posługiwania się językiem angielskim w praktyce. Uczniowie, którzy wzięli udział w projekcie wzorowo zdali egzamin gimnazjalny z języka angielskiego zarówno na poziomie podstawowym jak i rozszerzonym, osiągając wyniki powyżej średniej wojewódzkiej i tym samym zostawiając daleko w tyle sąsiednie gimnazja. Podczas podsumowania projektu uczniowie opowiadali o tym jak powstała jego idea, przedstawili swoje osiągnięcia oraz omawiali wizyty projektowe w Anglii i na Słowacji. Oprócz prezentacji multimedialnej, zaproszeni goście mogli obejrzeć filmy video z ważniejszych wydarzeń oraz z każdej wizyty partnerskiej. Dokonano również analizy ankiety podsumowującej dwuletnią pracę w projekcie. Ponadto, przedstawiono bogatą kronikę działań uczniów, w której udokumentowano zrealizowane zadania miesiąc po miesiącu.
czytaj więcejOśrodek Enterprise Europe Network przy Dolnośląskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A., wspólnie z Partnerami: Enterprise Europe Network przy Wrocławskim Centrum Transferu Technologii, Agencją Rozwoju Regionalnego ARLEG S.A., Krajowym Punktem Kontaktowym ds. Instrumentów Finansowych Programów Unii Europejskiej w Związku Banków Polskich zaprasza do udziału w konferencji pt. "Wsparcie biznesu z programów UE. Dziś i jutro", odbywającej się w ramach Dolnośląskich spotkań biznesowych.
Konferencja organizowana jest dla przedsiębiorców z województwa dolnośląskiego.
Na konferencji przedsiębiorcy otrzymają informację m.in. na temat:
- dostępnego wsparcia unijnego dla przedsiębiorców
- jedynych bezpłatnych gwarancji inwestycyjnych dla firm
- wsparcia z nowych programów Unii Europejskiej
Dziękujemy Państwu za wszystkie zgłoszenia, które przesłaliście i przynieśliście osobiście do naszej redakcji na kolejną edycję Kryształów i Kamieni. Bardzo cenne były również Państwa wskazówki i uwagi dotyczące poszczególnych nominacji. Faktycznie część z nich ma uzasadnienie.
czytaj więcejSołtysem wsi Niedźwiedzica jest od 15 lat. W lutym 2011r. wybrany został na czwartą kadencję, uzyskując 98% poparcia Zebrania Wiejskiego w wyborach.
czytaj więcej