Miasto Świdnica rozpoczęło drugi etap prac nad opracowaniem Gminnego Programu Rewitalizacji Świdnicy na lata 2015 - 2025.
Uchwałą Rady Miejskiej w Świdnicy, w sierpniu ubiegłego roku rozpoczęto prace nad opracowaniem Gminnego Programu Rewitalizacji Świdnicy na lata 2015 – 2025. Prezydent miasta, Beata Moskal- -Słaniewska w lutym br. powołała zespół ds. rewitalizacji, którego celem jest udział w pracach nad opracowaniem Gminnego Programu Rewitalizacji miasta Świdnica na lata 2015-2025. Reprezentacja trzech sektorów: społecznego, publicznego i gospodarczego, wyrażać będzie opinie o szeroko pojętym procesie rewitalizacji naszego miasta. Rozpoczęto II etap prac, którego celem jest wyprowadzenie ze stanu kryzysowego zdegradowanych obszarów i obiektów centrum miasta, poprzez działania przestrzenne, urbanistyczne, społeczne i ekonomiczne. W ubiegłym tygodniu odbyło się drugie spotkanie zespołu, którego gospodarzem był zastępca prezydenta, Szymon Chojnowski. Podczas całodziennego spotkania rozmawiano o aspekcie rewitalizacji, poruszano kwestie nie tylko złego stanu technicznego budynków (szczególnie zabytkowych) ale także niewystarczającej oferty aktywizującej społeczność lokalną, niewykorzystaniu warunków do rozwoju stałego i docelowego ruchu turystycznego, czy też braku miejsc aktywnego wypoczynku w centrum Świdnicy. Rezultatem spotkania było zaopiniowanie przez zespół ponad 192 zgłoszonych wcześniej projektów, w tym aż 179 z zakresu mieszkalnictwa oraz 8 opracowanych w czasie warsztatów. Wszystkie one realizują wyznaczone cele i kierunki działania mające charakter: społeczny (m.in. poprawa jakości życia mieszkańców obszaru objętego rewitalizacją, poprzez działania w zakresie integracji i włączenia społecznego), przestrzenny (m.in. modernizacja i rozbudowa infrastruktury, w celu zwiększenia jej użyteczności dla mieszkańców obszaru rewitalizowanego) oraz gospodarczy (m.in. wsparcie dla rozwoju gospodarczego, w celu poprawy oferty obszaru oraz zmniejszenia zjawiska bezrobocia i ubóstwa). - Rewitalizacja finansowana z funduszy UE ma obecnie wymiar prospołeczny, aby projekty infrastrukturalne łączyły się ze społecznymi i mogły razem wpływać na poprawę warunków życia mieszkańców. Stare miasto, które na podstawie badań różnych wskaźników jest ciągle obszarem najtrudniejszym i wymagającym największych nakładów, ma szansę zyskać nowe oblicze dzięki różnym działaniom, które wynikać będą z prac nad Gminnym Programem Rewitalizacji – podsumowuje Szymon Chojnowski, zastępca prezydenta.
PKP SA kilka dni temu ogłosiło przetarg na rozebranie linii kolejowej Świdnica Kraszowice – Jedlina-Zdrój. Decyzja oznaczała koniec marzeń o podróży pociągiem do Zagórza Śląskiego. We wtorek jednak zarząd województwa podjął uchwałę o możliwości przejęcia trzech odcinków linii kolejowej, w tym również tą do Zagórza Śląskiego.
Jednym z głównych celów projektu było kształcenie umiejętności posługiwania się językiem angielskim w praktyce. Uczniowie, którzy wzięli udział w projekcie wzorowo zdali egzamin gimnazjalny z języka angielskiego zarówno na poziomie podstawowym jak i rozszerzonym, osiągając wyniki powyżej średniej wojewódzkiej i tym samym zostawiając daleko w tyle sąsiednie gimnazja. Podczas podsumowania projektu uczniowie opowiadali o tym jak powstała jego idea, przedstawili swoje osiągnięcia oraz omawiali wizyty projektowe w Anglii i na Słowacji. Oprócz prezentacji multimedialnej, zaproszeni goście mogli obejrzeć filmy video z ważniejszych wydarzeń oraz z każdej wizyty partnerskiej. Dokonano również analizy ankiety podsumowującej dwuletnią pracę w projekcie. Ponadto, przedstawiono bogatą kronikę działań uczniów, w której udokumentowano zrealizowane zadania miesiąc po miesiącu.
czytaj więcejOśrodek Enterprise Europe Network przy Dolnośląskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A., wspólnie z Partnerami: Enterprise Europe Network przy Wrocławskim Centrum Transferu Technologii, Agencją Rozwoju Regionalnego ARLEG S.A., Krajowym Punktem Kontaktowym ds. Instrumentów Finansowych Programów Unii Europejskiej w Związku Banków Polskich zaprasza do udziału w konferencji pt. "Wsparcie biznesu z programów UE. Dziś i jutro", odbywającej się w ramach Dolnośląskich spotkań biznesowych.
Konferencja organizowana jest dla przedsiębiorców z województwa dolnośląskiego.
Na konferencji przedsiębiorcy otrzymają informację m.in. na temat:
- dostępnego wsparcia unijnego dla przedsiębiorców
- jedynych bezpłatnych gwarancji inwestycyjnych dla firm
- wsparcia z nowych programów Unii Europejskiej
Dziękujemy Państwu za wszystkie zgłoszenia, które przesłaliście i przynieśliście osobiście do naszej redakcji na kolejną edycję Kryształów i Kamieni. Bardzo cenne były również Państwa wskazówki i uwagi dotyczące poszczególnych nominacji. Faktycznie część z nich ma uzasadnienie.
czytaj więcejSołtysem wsi Niedźwiedzica jest od 15 lat. W lutym 2011r. wybrany został na czwartą kadencję, uzyskując 98% poparcia Zebrania Wiejskiego w wyborach.
czytaj więcej