Po raz kolejny mieszkańcy Świdnicą mogą zgłaszać wnioski o dofinansowanie w ramach inicjatywy lokalnej. W tym roku z budżetu miasta przeznaczono na ten cel 60 tysięcy złotych.
Zakres działań w ramach inicjatywy lokalnej nie może wychodzić poza zadania gminy. A te mieszczą się w przykładowych zakresach: budowa lub remont dróg, kanalizacji, sieci wodociągowej, budynków oraz obiektów architektury będących własnością gminy; działalność charytatywna; podtrzymywanie i upowszechnianie tradycji narodowej; pielęgnowanie polskości; działalność na rzecz mniejszości narodowych; promocja i organizacja wolontariatu; edukacja, oświata i wychowanie; działalność w sferze kultury fizycznej i turystyki. Sednem realizacji inicjatyw lokalnych jest nie tylko to, że mieszkańcy zgłaszają wnioski w sprawie konkretnych realizacji, ale biorą w nich także aktywny udział. Poza dobrym pomysłem grupa musi zaproponować wkład własny, niezbędny do realizacji zgłoszonego projektu, niekoniecznie finansowy. Może być on rzeczowy, bądź w formie prac społecznych. Wniosek może zgłosić nieformalna grupa mieszkańców lub organizacja społeczna.
W ubiegłym roku dzięki środkom z budżetu inicjatywy lokalnej zrealizowano m.in. pierwszy w Świdnicy turniej „Speed stacks”, „Święto Ulicy Kościelnej”, którego celem była integracja mieszkańców, zachęta do wspólnych działań artystycznych, jak i możliwość spędzenia wolnego czasu w nieco zapomnianym miejscu oraz półkolonie dla grupy ponad 30 dzieci, które wolny od nauki czas spędzały aktywnie uczestnicząc w licznych warsztatach, grach i zabawach. - Chcemy, aby mieszkańcy mieli jak największy wpływ na miasto, dlatego zachęcamy do składania wniosków w ramach inicjatywy lokalnej. To doskonała okazja dla aktywnych ludzi z pomysłem na jego realizację. Takie działania integrują lokalną społeczność, budują więzi międzyludzkie, a jednocześnie wpływają pozytywnie na tkankę miejską i pozwalają kształtować ją wedle potrzeb. Przy tej okazji zachęcam także do udziału w głosowaniu nad budżetem obywatelskim – mówi Beata Moskal- -Słaniewska, prezydent Świdnicy.
Aby móc skorzystać z dofinansowania w ramach inicjatywy lokalnej wystarczy tylko wypełnić odpowiedni wniosek (projekt wniosku w załączniku) i dostarczyć go w formie pisemnej do Urzędu Miejskiego w Świdnicy lub w formie elektronicznej na adres um@um.swidnica.pl, przy czym wniosek ten musi być opatrzony bezpiecznym podpisem elektronicznym. Do projektu składanego przez grupę inicjatywną należy dołączyć m.in. listę osób wchodzących w skład grupy, w imieniu której wniosek jest składany.
Jego dalszą analizą pod względem formalnym zajmą się urzędnicy, po czym trafi on do oceny merytorycznej przez powołany przez Prezydent Świdnicy zespół roboczy. Wnioski będą oceniane zgodnie z kryteriami oceny wniosków o realizację zadania publicznego w ramach inicjatywy lokalnej. Te, które uzyskają największą liczbę punktów zostaną skierowane do realizacji. Szczegółowych informacji odnośnie projektu udziela Krystian Werecki, pełnomocnik prezydenta ds. aktywności obywatelskiej w pok. 115 Urzędu Miejskiego w Świdnicy
PKP SA kilka dni temu ogłosiło przetarg na rozebranie linii kolejowej Świdnica Kraszowice – Jedlina-Zdrój. Decyzja oznaczała koniec marzeń o podróży pociągiem do Zagórza Śląskiego. We wtorek jednak zarząd województwa podjął uchwałę o możliwości przejęcia trzech odcinków linii kolejowej, w tym również tą do Zagórza Śląskiego.
Jednym z głównych celów projektu było kształcenie umiejętności posługiwania się językiem angielskim w praktyce. Uczniowie, którzy wzięli udział w projekcie wzorowo zdali egzamin gimnazjalny z języka angielskiego zarówno na poziomie podstawowym jak i rozszerzonym, osiągając wyniki powyżej średniej wojewódzkiej i tym samym zostawiając daleko w tyle sąsiednie gimnazja. Podczas podsumowania projektu uczniowie opowiadali o tym jak powstała jego idea, przedstawili swoje osiągnięcia oraz omawiali wizyty projektowe w Anglii i na Słowacji. Oprócz prezentacji multimedialnej, zaproszeni goście mogli obejrzeć filmy video z ważniejszych wydarzeń oraz z każdej wizyty partnerskiej. Dokonano również analizy ankiety podsumowującej dwuletnią pracę w projekcie. Ponadto, przedstawiono bogatą kronikę działań uczniów, w której udokumentowano zrealizowane zadania miesiąc po miesiącu.
czytaj więcejOśrodek Enterprise Europe Network przy Dolnośląskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A., wspólnie z Partnerami: Enterprise Europe Network przy Wrocławskim Centrum Transferu Technologii, Agencją Rozwoju Regionalnego ARLEG S.A., Krajowym Punktem Kontaktowym ds. Instrumentów Finansowych Programów Unii Europejskiej w Związku Banków Polskich zaprasza do udziału w konferencji pt. "Wsparcie biznesu z programów UE. Dziś i jutro", odbywającej się w ramach Dolnośląskich spotkań biznesowych.
Konferencja organizowana jest dla przedsiębiorców z województwa dolnośląskiego.
Na konferencji przedsiębiorcy otrzymają informację m.in. na temat:
- dostępnego wsparcia unijnego dla przedsiębiorców
- jedynych bezpłatnych gwarancji inwestycyjnych dla firm
- wsparcia z nowych programów Unii Europejskiej
Dziękujemy Państwu za wszystkie zgłoszenia, które przesłaliście i przynieśliście osobiście do naszej redakcji na kolejną edycję Kryształów i Kamieni. Bardzo cenne były również Państwa wskazówki i uwagi dotyczące poszczególnych nominacji. Faktycznie część z nich ma uzasadnienie.
czytaj więcejSołtysem wsi Niedźwiedzica jest od 15 lat. W lutym 2011r. wybrany został na czwartą kadencję, uzyskując 98% poparcia Zebrania Wiejskiego w wyborach.
czytaj więcej