Nowe drogi, chodniki, klatki schodowe, dachy kamienic - o to między innymi proszą mieszkańcy Sobięcina w interpelacjach skierowanych do władz miasta Wałbrzycha. Prośby okazują się być bezskuteczne. Mieszkańcy w ostatnich latach nie otrzymali żadnego wsparcia.
Sobięcin - dzielnica Wałbrzycha, którą zamieszkuje ponad 6 tysięcy mieszkańców. Znajduje się tam koksownia Victoria oraz kompleks handlowo-rozrywkowy Galeria Victoria. Dawniej najbardziej uprzemysłowiona dzielnica Wałbrzycha. Dziś zniszczona, szara, biedna dzielnica, głównie zamieszkiwana przez rodziny górnicze. - Większość budynków w dzielnicy Sobięcin była budynkami zakładowymi. Zgodnie z wymogami musiały być one na bieżąco i sukcesywnie remontowane. Widać było rusztowania, raz przy tym, a raz przy innym budynku. Remonty odbywały się zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz, łącznie z mieszkaniami. Z początkiem lat 70 wszystkie budynki zostały przekazane pod nadzór gminie Wałbrzych. Od tego czasu skończyły się remonty. Nie możemy się o nic doprosić. Nikt się nami nie interesuje - mówił Edward Woźniczak, mieszkaniec Sobięcina. Od 2003 roku mieszkańcom pomaga radny wałbrzyski Ryszard Nowak. Przez ten okres napisał i złożył 85 interpelacji i wniosków o poprawę życia i jakości dzielnicy Sobięcin. - Pierwsza moja interpelacja była w spawie remontu ulicy 1-go maja i ulicy Zachodniej. Od tego się zaczęło. Kolejne pisma i interpelacje dotyczyły remontu ulic Św. Barbary, Kolejarskiej, Wschodniej, Średniej, bo ten fragment odcinka Sobięcin został najbardziej pokrzywdzony. Inne interpelacje dotyczyły remontów budynków, klatek schodowych, dachów, kominów, placów zabaw. Jako radny chciałbym wyrównać szanse poprawy jakości życia z Podzamczem czy Piaskową Górą. Tam mieszkają naprawdę wspaniali ludzie. Tacy sami jak w innych dzielnicach Wałbrzycha. Pracują, płacą czynsz. Dlaczego więc mają mieszkać w takich warunkach - mówił Ryszard Nowak, radny wałbrzyski. Interpelacje kierowane były między innymi do władz Wałbrzycha, wojewody, posłów. - Z jednego pisma dowiedziałem się, że jak amortyzacja budynku przekroczy siedemdziesiąt procent stanu zniszczenia to się go nie remontuje tylko przeznacza do wyburzenia. Ten w którym mieszkam, ma ponad sześćdziesiąt procent zniszczenia. Bez remontu w niedługim czasie może grozić nam wyburzenie. W naszym odczuciu taka jest polityka miasta, żeby przeczekać, nie remontować, a następnie wyburzyć kamienicę. Dbanie o budynki gminne jest obowiązkiem miasta. Jeśli tak nie jest oznacza to, że jest się niegospodarnym- dodaje mieszkaniec Sobięcina. W niektórych pismach czytamy, że sukcesywnie będą wykonywane remonty kamienic. Jednak z relacji mieszkańców wynika, że nic nie zostało w tej spawie zrobione.
PKP SA kilka dni temu ogłosiło przetarg na rozebranie linii kolejowej Świdnica Kraszowice – Jedlina-Zdrój. Decyzja oznaczała koniec marzeń o podróży pociągiem do Zagórza Śląskiego. We wtorek jednak zarząd województwa podjął uchwałę o możliwości przejęcia trzech odcinków linii kolejowej, w tym również tą do Zagórza Śląskiego.
Jednym z głównych celów projektu było kształcenie umiejętności posługiwania się językiem angielskim w praktyce. Uczniowie, którzy wzięli udział w projekcie wzorowo zdali egzamin gimnazjalny z języka angielskiego zarówno na poziomie podstawowym jak i rozszerzonym, osiągając wyniki powyżej średniej wojewódzkiej i tym samym zostawiając daleko w tyle sąsiednie gimnazja. Podczas podsumowania projektu uczniowie opowiadali o tym jak powstała jego idea, przedstawili swoje osiągnięcia oraz omawiali wizyty projektowe w Anglii i na Słowacji. Oprócz prezentacji multimedialnej, zaproszeni goście mogli obejrzeć filmy video z ważniejszych wydarzeń oraz z każdej wizyty partnerskiej. Dokonano również analizy ankiety podsumowującej dwuletnią pracę w projekcie. Ponadto, przedstawiono bogatą kronikę działań uczniów, w której udokumentowano zrealizowane zadania miesiąc po miesiącu.
czytaj więcejOśrodek Enterprise Europe Network przy Dolnośląskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A., wspólnie z Partnerami: Enterprise Europe Network przy Wrocławskim Centrum Transferu Technologii, Agencją Rozwoju Regionalnego ARLEG S.A., Krajowym Punktem Kontaktowym ds. Instrumentów Finansowych Programów Unii Europejskiej w Związku Banków Polskich zaprasza do udziału w konferencji pt. "Wsparcie biznesu z programów UE. Dziś i jutro", odbywającej się w ramach Dolnośląskich spotkań biznesowych.
Konferencja organizowana jest dla przedsiębiorców z województwa dolnośląskiego.
Na konferencji przedsiębiorcy otrzymają informację m.in. na temat:
- dostępnego wsparcia unijnego dla przedsiębiorców
- jedynych bezpłatnych gwarancji inwestycyjnych dla firm
- wsparcia z nowych programów Unii Europejskiej
Dziękujemy Państwu za wszystkie zgłoszenia, które przesłaliście i przynieśliście osobiście do naszej redakcji na kolejną edycję Kryształów i Kamieni. Bardzo cenne były również Państwa wskazówki i uwagi dotyczące poszczególnych nominacji. Faktycznie część z nich ma uzasadnienie.
czytaj więcejSołtysem wsi Niedźwiedzica jest od 15 lat. W lutym 2011r. wybrany został na czwartą kadencję, uzyskując 98% poparcia Zebrania Wiejskiego w wyborach.
czytaj więcej