Głuszyckie Centrum Kultury po raz drugi włączyło się w organizację największego biegu pamięci w Polsce. Oddali tym hołd zapomnianym bohaterom - żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944-1963.
Bieg zorganizowany 28 lutego poprzedziła msza św. w intencji Żołnierzy Wyklętych odprawiona w kaplicy św. Józefa. Przed startem rozgrzewkę poprowadzili Ewa Sobieraj i Andrzej Kolisz, biegacze zaangażowani w przygotowanie ultramaratonu górskiego Waligóra Run Cross Głuszyca. „Tropem wilczym. Bieg pamięci Żołnierzy Wyklętych” na symbolicznym dystansie 1963 metrów pokonała liczna grupa mieszkańców wraz z burmistrzem Głuszycy, głuszyckim radnymi Edytą Popek i Krzysztofem Krzymińskim. W wielopokoleniowym biegu brały także udział dzieci z rodzicami, młodzieży z grupy ACTIV-UP z Głuszycy Górnej, a także seniorzy. Biegnących prowadził konno Zbigniew Sosnowski, ubrany w strój ułański. Dla pierwszych 50-u zgłoszonych osób organizator ogólnopolskiego biegu – Fundacja Wolność i Demokracja - przekazała pakiety startowe wraz z koszulkami i medalami. Po zakończonym biegu w sali Centrum Kultury czekał na wszystkich ciepły poczęstunek. W trakcie niedzielnego biegu głuszyczanie włączyli się także do ogólnopolskiej zbiórki publicznej przeznaczonej na budowę pomnika Polaków zmarłych w czasie Wielkiego Głodu na terenach Związku Sowieckiego w latach 1932-33. -Dziękuję mieszkańcom Głuszycy i gościom z okolic za wspólne oddanie hołdu polskim patriotom poprzez uczestnictwo w dzisiejszym biegu – powiedział w czasie wręczania pakietów startowych Roman Głód, burmistrz Głuszycy.
PKP SA kilka dni temu ogłosiło przetarg na rozebranie linii kolejowej Świdnica Kraszowice – Jedlina-Zdrój. Decyzja oznaczała koniec marzeń o podróży pociągiem do Zagórza Śląskiego. We wtorek jednak zarząd województwa podjął uchwałę o możliwości przejęcia trzech odcinków linii kolejowej, w tym również tą do Zagórza Śląskiego.
Jednym z głównych celów projektu było kształcenie umiejętności posługiwania się językiem angielskim w praktyce. Uczniowie, którzy wzięli udział w projekcie wzorowo zdali egzamin gimnazjalny z języka angielskiego zarówno na poziomie podstawowym jak i rozszerzonym, osiągając wyniki powyżej średniej wojewódzkiej i tym samym zostawiając daleko w tyle sąsiednie gimnazja. Podczas podsumowania projektu uczniowie opowiadali o tym jak powstała jego idea, przedstawili swoje osiągnięcia oraz omawiali wizyty projektowe w Anglii i na Słowacji. Oprócz prezentacji multimedialnej, zaproszeni goście mogli obejrzeć filmy video z ważniejszych wydarzeń oraz z każdej wizyty partnerskiej. Dokonano również analizy ankiety podsumowującej dwuletnią pracę w projekcie. Ponadto, przedstawiono bogatą kronikę działań uczniów, w której udokumentowano zrealizowane zadania miesiąc po miesiącu.
czytaj więcejOśrodek Enterprise Europe Network przy Dolnośląskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A., wspólnie z Partnerami: Enterprise Europe Network przy Wrocławskim Centrum Transferu Technologii, Agencją Rozwoju Regionalnego ARLEG S.A., Krajowym Punktem Kontaktowym ds. Instrumentów Finansowych Programów Unii Europejskiej w Związku Banków Polskich zaprasza do udziału w konferencji pt. "Wsparcie biznesu z programów UE. Dziś i jutro", odbywającej się w ramach Dolnośląskich spotkań biznesowych.
Konferencja organizowana jest dla przedsiębiorców z województwa dolnośląskiego.
Na konferencji przedsiębiorcy otrzymają informację m.in. na temat:
- dostępnego wsparcia unijnego dla przedsiębiorców
- jedynych bezpłatnych gwarancji inwestycyjnych dla firm
- wsparcia z nowych programów Unii Europejskiej
Dziękujemy Państwu za wszystkie zgłoszenia, które przesłaliście i przynieśliście osobiście do naszej redakcji na kolejną edycję Kryształów i Kamieni. Bardzo cenne były również Państwa wskazówki i uwagi dotyczące poszczególnych nominacji. Faktycznie część z nich ma uzasadnienie.
czytaj więcejSołtysem wsi Niedźwiedzica jest od 15 lat. W lutym 2011r. wybrany został na czwartą kadencję, uzyskując 98% poparcia Zebrania Wiejskiego w wyborach.
czytaj więcej