Wojewoda dolnośląski uchylił uchwałę rady miejskiej Szczawna – Zdroju w sprawie zmiany uzdrowiskowych granic.
W styczniu rada miejska Szczawna – Zdroju podjęła uchwałę dotyczącą przystąpienia do zmian operatu uzdrowiskowego. Mimo że była to „tylko” uchwała intencyjna to otwierała drogę do realizacji różnego rodzaju przedsięwzięć. Chociażby budowy hipermarketu w miejscu, na którym znajdował się kiedyś basen. Decyzje podjęto bez konsultacji z komisją uzdrowiskową oraz mieszkańcami, co spowodowało szybką reakcję. Członkowie Stowarzyszenia Kocham Szczawno – Zdój rozpoczęli zbieranie podpisów pod petycjami. W pierwszej żądali konsultowania decyzji radnych z mieszkańcami. Druga powstała na skutek uchwały rady o zmianie granic ochrony uzdrowiskowej. W krótkim czasie na liście podpisało się ponad 500 osób. - Akcja miała na celu pokazanie, że w Szczawnie-Zdroju są mieszkańcy, którym dobro tej gminy leży na sercu, że chcą wiedzieć co się dzieje, chcą uczestniczyć aktywnie w życiu społeczności gminnej. Chcemy zmienić myślenie o procesie demokratycznego zarządzania gminą. Wiemy, że radni zostali wybrani w wyborach demokratycznych i oczywiście ta demokracja ma swoją cenę. Dzisiaj musimy zgadzać się z decyzjami swoich przedstawicieli, ale jeśli te decyzje nie są z nami konsultowane, jeśli my ich nie znamy to trudno powiedzieć, że one są wdrażane w imieniu mieszkańców i dobra gminy – mówił Arkadiusz Czocher, prezes Stowarzyszenia Kocham Szczawno – Zdrój. W sprawę zaangażowali się szczawieńscy radni, Adam Jennings, Łukasz Kurjata i poseł Michał Dworczyk (PiS). Radni złożyli w Urzędzie Wojewódzkim we Wrocławiu dwie skargi: w sprawie zmian granic strefy uzdrowiskowej w Szczawnie-Zdroju oraz dotyczącą sposobu procedowania uchwały o zmianie granic strefy uzdrowiskowej. - Ta uchwała w opinii nadzoru prawnego wojewody, który podkreślam bada wyłącznie legalność, zgodność z prawem, a nie kwestie merytoryczne przedmiotowej uchwały, jest niezgodna z przepisami prawa – poinformował w czwartek w Wałbrzychu wicewojewoda Kamil Zieliński. Zdaniem służb wojewody rada nie miała uprawnień do podejmowania tego typu decyzji. - Zaraz po tej konferencji udaję się do Wrocławia i nadaje tryb procedowania tej uchwały. W piątek lub w poniedziałek do rady miejskiej w Szczawnie – Zdroju wpłynie rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody dolnośląskiego w sprawie niezgodności uchwały – zapewniał Kamil Zieliński. Podkreślał, że w szczawieńskiej sprawie do urzędu we Wrocławiu przyjechało wiele osób. Wszyscy byli przeciwni decyzji większości radnych. - Odwiedziło nas wiele osób, organizacji pozarządowych i parlamentarzystów, którzy bronili tego dobra narodowego i historycznego, jakim jest uzdrowisko. Nie tylko w Szczawnie – Zdroju, ale każde kolejne – zakończył wicewojewoda.
PKP SA kilka dni temu ogłosiło przetarg na rozebranie linii kolejowej Świdnica Kraszowice – Jedlina-Zdrój. Decyzja oznaczała koniec marzeń o podróży pociągiem do Zagórza Śląskiego. We wtorek jednak zarząd województwa podjął uchwałę o możliwości przejęcia trzech odcinków linii kolejowej, w tym również tą do Zagórza Śląskiego.
Jednym z głównych celów projektu było kształcenie umiejętności posługiwania się językiem angielskim w praktyce. Uczniowie, którzy wzięli udział w projekcie wzorowo zdali egzamin gimnazjalny z języka angielskiego zarówno na poziomie podstawowym jak i rozszerzonym, osiągając wyniki powyżej średniej wojewódzkiej i tym samym zostawiając daleko w tyle sąsiednie gimnazja. Podczas podsumowania projektu uczniowie opowiadali o tym jak powstała jego idea, przedstawili swoje osiągnięcia oraz omawiali wizyty projektowe w Anglii i na Słowacji. Oprócz prezentacji multimedialnej, zaproszeni goście mogli obejrzeć filmy video z ważniejszych wydarzeń oraz z każdej wizyty partnerskiej. Dokonano również analizy ankiety podsumowującej dwuletnią pracę w projekcie. Ponadto, przedstawiono bogatą kronikę działań uczniów, w której udokumentowano zrealizowane zadania miesiąc po miesiącu.
czytaj więcejOśrodek Enterprise Europe Network przy Dolnośląskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A., wspólnie z Partnerami: Enterprise Europe Network przy Wrocławskim Centrum Transferu Technologii, Agencją Rozwoju Regionalnego ARLEG S.A., Krajowym Punktem Kontaktowym ds. Instrumentów Finansowych Programów Unii Europejskiej w Związku Banków Polskich zaprasza do udziału w konferencji pt. "Wsparcie biznesu z programów UE. Dziś i jutro", odbywającej się w ramach Dolnośląskich spotkań biznesowych.
Konferencja organizowana jest dla przedsiębiorców z województwa dolnośląskiego.
Na konferencji przedsiębiorcy otrzymają informację m.in. na temat:
- dostępnego wsparcia unijnego dla przedsiębiorców
- jedynych bezpłatnych gwarancji inwestycyjnych dla firm
- wsparcia z nowych programów Unii Europejskiej
Dziękujemy Państwu za wszystkie zgłoszenia, które przesłaliście i przynieśliście osobiście do naszej redakcji na kolejną edycję Kryształów i Kamieni. Bardzo cenne były również Państwa wskazówki i uwagi dotyczące poszczególnych nominacji. Faktycznie część z nich ma uzasadnienie.
czytaj więcejSołtysem wsi Niedźwiedzica jest od 15 lat. W lutym 2011r. wybrany został na czwartą kadencję, uzyskując 98% poparcia Zebrania Wiejskiego w wyborach.
czytaj więcej