Nawet 250 osób znajdzie zatrudnienie w nowej hali produkcyjnej firmy Pantair Poland. To już drugi obiekt amerykańskiego koncernu w Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. W całej fabryce zatrudnienie powinno wzrosnąć do około 400 pracowników.
Pentair Poland to jeden z liderów w dziedzinie produkcji szaf i obudów dla przemysłu maszynowego, elektrycznego, elektronicznego i IT. Jest częścią amerykańskiego koncernu Pentair Technical Solutions. Firma obecna jest w Dzierżoniowie od 2007 roku. Niespełna dwa lata temu zdecydowała się na rozbudowę fabryki. - Dziewięć lat temu uruchamialiśmy produkcję z pomocą naszych partnerów z Niemiec i Francji. Szybko okazało się jednak, że polski zespół doskonale radzi sobie samodzielnie. Jestem przekonany, że mając tak wykwalifikowanych pracowników, możemy patrzeć spokojnie w przyszłość i podejmować nowe wyzwania – podkreślił podczas uroczystości otwarcia nowej hali Shankar Annamalai, wiceprezes Pentair Technical Solutions. Drugi zakład firmy wraz z pomieszczeniami biurowymi posiada powierzchnię 16 000 m kw. Koszt inwestycji wyniósł około 50 mln zł. Aktualnie trwa wyposażanie hali w nowe maszyny. Sukcesywnie przybywać będzie kolejnych linii produkcyjnych, które wzbogacą ofertę Pentair Poland. - Zaczynaliśmy od produkcji szaf telekomunikacyjnych, następnie wprowadziliśmy obudowy dla przemysłu elektronicznego i elektrycznego. Wciąż rozwijamy ten asortyment. Chcemy wprowadzić jednak również nowe produkty. Będą to kable grzejne oraz zintegrowane obudowy do pomiarów termicznych – wymieniał Paweł Celmer, dyrektor Pentair Poland. - W ten sposób staniemy się jedynym na świecie zakładem koncernu, który wytwarza pełną gamę naszych produktów – podkreślił. Dzięki inwestycji, w ciągu najbliższych pięciu lat, zatrudnienie w Pantair Poland znajdzie około 250 osób. Firma poszukuje przede wszystkim inżynierów, operatorów maszyn CNC oraz monterów. - Nowa inwestycja oraz miejsca pracy świadczą zarówno o potencjale firmy, jak i Dzierżoniowa. To jedna z największych lokalizacji wałbrzyskiej strefy. Te tereny wybrało już 17 firm, które łącznie zatrudniają ponad 2200 osób i zainwestowały blisko 780 mln złotych – podkreśla Tomasz Jakacki, wiceprezes Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „INVEST- -PARK”. WSSE buduje w Dzierżoniowie halę produkcyjną, która już w maju powinna zostać udostępniona inwestorom pod wynajem. Wciąż dostępnych jest ponad 35 ha gruntu objętego ulgami podatkowymi. Obecnie toczą się rozmowy z kolejnymi przedsiębiorcami zainteresowanymi nowymi inwestycjami. - Na początku lat 90-tych bezrobocie w Dzierżoniowie przekraczało 50%. Powstanie strefy ekonomicznej było przełomowym momentem. Miasto odbiło się od dna i zaczęło się sukcesywnie rozwijać. Dzisiaj strefa jest jego motorem napędowym – przyznaje Dariusz Kucharski, burmistrz Dzierżoniowa.
PKP SA kilka dni temu ogłosiło przetarg na rozebranie linii kolejowej Świdnica Kraszowice – Jedlina-Zdrój. Decyzja oznaczała koniec marzeń o podróży pociągiem do Zagórza Śląskiego. We wtorek jednak zarząd województwa podjął uchwałę o możliwości przejęcia trzech odcinków linii kolejowej, w tym również tą do Zagórza Śląskiego.
Jednym z głównych celów projektu było kształcenie umiejętności posługiwania się językiem angielskim w praktyce. Uczniowie, którzy wzięli udział w projekcie wzorowo zdali egzamin gimnazjalny z języka angielskiego zarówno na poziomie podstawowym jak i rozszerzonym, osiągając wyniki powyżej średniej wojewódzkiej i tym samym zostawiając daleko w tyle sąsiednie gimnazja. Podczas podsumowania projektu uczniowie opowiadali o tym jak powstała jego idea, przedstawili swoje osiągnięcia oraz omawiali wizyty projektowe w Anglii i na Słowacji. Oprócz prezentacji multimedialnej, zaproszeni goście mogli obejrzeć filmy video z ważniejszych wydarzeń oraz z każdej wizyty partnerskiej. Dokonano również analizy ankiety podsumowującej dwuletnią pracę w projekcie. Ponadto, przedstawiono bogatą kronikę działań uczniów, w której udokumentowano zrealizowane zadania miesiąc po miesiącu.
czytaj więcejOśrodek Enterprise Europe Network przy Dolnośląskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A., wspólnie z Partnerami: Enterprise Europe Network przy Wrocławskim Centrum Transferu Technologii, Agencją Rozwoju Regionalnego ARLEG S.A., Krajowym Punktem Kontaktowym ds. Instrumentów Finansowych Programów Unii Europejskiej w Związku Banków Polskich zaprasza do udziału w konferencji pt. "Wsparcie biznesu z programów UE. Dziś i jutro", odbywającej się w ramach Dolnośląskich spotkań biznesowych.
Konferencja organizowana jest dla przedsiębiorców z województwa dolnośląskiego.
Na konferencji przedsiębiorcy otrzymają informację m.in. na temat:
- dostępnego wsparcia unijnego dla przedsiębiorców
- jedynych bezpłatnych gwarancji inwestycyjnych dla firm
- wsparcia z nowych programów Unii Europejskiej
Dziękujemy Państwu za wszystkie zgłoszenia, które przesłaliście i przynieśliście osobiście do naszej redakcji na kolejną edycję Kryształów i Kamieni. Bardzo cenne były również Państwa wskazówki i uwagi dotyczące poszczególnych nominacji. Faktycznie część z nich ma uzasadnienie.
czytaj więcejSołtysem wsi Niedźwiedzica jest od 15 lat. W lutym 2011r. wybrany został na czwartą kadencję, uzyskując 98% poparcia Zebrania Wiejskiego w wyborach.
czytaj więcej