W ramach realizacji projektu Europejskiej Stolicy Kultury, Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia stanie się gospodarzem kilku ciekawych inicjatyw. Otrzyma m.in. status rezydencji dla artystki Anny Skubisz, która stworzy instalacje nawiązujące do idei pokoju.
– W czerwcu będziemy gościć artystkę, która jest oryginalną rzeźbiarką i rysowniczką. Przez cały miesiąc wraz z wałbrzyską młodzieżą będzie realizować projekt kulturalny. Przestrzeń, którą dysponujemy i potencjał, który mamy idealnie wpasowuje się w możliwości, które daje nam Europejska Stolica Kultury – mówi Anna Żabska, dyrektor Starej Kopalni. Cele Europejskiej Stolicy Kultury to między innymi dostęp, uczestnictwo oraz rozwój kultury. Dążenie do tego, aby mieszkańcy byli bardziej świadomi dziedzictwa Kulturalnego Dolnego Śląska. – Rozpoczęła się Europejska Stolica Kultury Wrocław. Projekt swym zasięgiem obejmuje cały region Dolnego Śląska. Chcemy być obecni w wielu Kopalnia Kultury miejscach. Wałbrzych jest jednym z tych, które szczególnie nas zachwyciło. Dlatego będziemy realizować tutaj Kilka ciekawych projektów – podkreśla Marek Sztark, koordynator współpracy ESK 2016 z regionem Dolnego Śląska. W ramach Dolnośląskiej Platformy ESK w sześciu wybranych miastach Dolnego Śląska realizowany jest projekt badawczy i animacyjny pn. „Czytanie Miasta”. Badania realizowane w ramach tego przedsięwzięcia mają charakter interdyscyplinarny. Pod kolejne warstwy Dolnego Śląska będą zaglądać naukowcy reprezentujący różne dziedziny. Wśród nich znajdą się architekci, urbaniści, kulturoznawcy, socjolodzy, historycy, pedagodzy czy językoznawcy. - Czytanie miasta organizowane jest między innymi w Boguszowie - Gorcach. Uczestniczą w nim urbaniści architekci, kulturoznawcy. W ramach tego projektu powstaną dzieła animacyjne, dzieła sztuki możliwe do oglądania w przestrzeni publicznej, bezpłatnie dla mieszkańców – mówiła Kamila Kamińska, doktor nauk humanistycznych i adiunkt w Instytucie Pedagogiki Uniwersytetu Wrocławskiego. Po zakończeniu badań zaproszeni do współpracy animatorzy i artyści podejmą w analizowanych miastach oryginalne działania artystyczne i animacje. We współpracy z mieszkańcami będą na nowo pisać i odczytywać dotyczące ich miejskie opowieści. - Swoją pracę będziemy opierać na podstawie raportów, zdjęć, map mentalnych, wywiadów i opowieści –zaznacza Kamila Kamińska. Rezultaty badań zostaną zaprezentowane podczas sześciu seminariów, które odbędą się w każdym z miast od drugiej połowy lutego do początku kwietnia.
PKP SA kilka dni temu ogłosiło przetarg na rozebranie linii kolejowej Świdnica Kraszowice – Jedlina-Zdrój. Decyzja oznaczała koniec marzeń o podróży pociągiem do Zagórza Śląskiego. We wtorek jednak zarząd województwa podjął uchwałę o możliwości przejęcia trzech odcinków linii kolejowej, w tym również tą do Zagórza Śląskiego.
Jednym z głównych celów projektu było kształcenie umiejętności posługiwania się językiem angielskim w praktyce. Uczniowie, którzy wzięli udział w projekcie wzorowo zdali egzamin gimnazjalny z języka angielskiego zarówno na poziomie podstawowym jak i rozszerzonym, osiągając wyniki powyżej średniej wojewódzkiej i tym samym zostawiając daleko w tyle sąsiednie gimnazja. Podczas podsumowania projektu uczniowie opowiadali o tym jak powstała jego idea, przedstawili swoje osiągnięcia oraz omawiali wizyty projektowe w Anglii i na Słowacji. Oprócz prezentacji multimedialnej, zaproszeni goście mogli obejrzeć filmy video z ważniejszych wydarzeń oraz z każdej wizyty partnerskiej. Dokonano również analizy ankiety podsumowującej dwuletnią pracę w projekcie. Ponadto, przedstawiono bogatą kronikę działań uczniów, w której udokumentowano zrealizowane zadania miesiąc po miesiącu.
czytaj więcejOśrodek Enterprise Europe Network przy Dolnośląskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A., wspólnie z Partnerami: Enterprise Europe Network przy Wrocławskim Centrum Transferu Technologii, Agencją Rozwoju Regionalnego ARLEG S.A., Krajowym Punktem Kontaktowym ds. Instrumentów Finansowych Programów Unii Europejskiej w Związku Banków Polskich zaprasza do udziału w konferencji pt. "Wsparcie biznesu z programów UE. Dziś i jutro", odbywającej się w ramach Dolnośląskich spotkań biznesowych.
Konferencja organizowana jest dla przedsiębiorców z województwa dolnośląskiego.
Na konferencji przedsiębiorcy otrzymają informację m.in. na temat:
- dostępnego wsparcia unijnego dla przedsiębiorców
- jedynych bezpłatnych gwarancji inwestycyjnych dla firm
- wsparcia z nowych programów Unii Europejskiej
Dziękujemy Państwu za wszystkie zgłoszenia, które przesłaliście i przynieśliście osobiście do naszej redakcji na kolejną edycję Kryształów i Kamieni. Bardzo cenne były również Państwa wskazówki i uwagi dotyczące poszczególnych nominacji. Faktycznie część z nich ma uzasadnienie.
czytaj więcejSołtysem wsi Niedźwiedzica jest od 15 lat. W lutym 2011r. wybrany został na czwartą kadencję, uzyskując 98% poparcia Zebrania Wiejskiego w wyborach.
czytaj więcej