- Zbieramy odzież dla bezdomnych, zabawki i staramy się przybliżyć problem bezdomności młodzieży i społeczeństwu – mówią członkowie Klubu Aktywnych Hufca Pracy w Wałbrzychu, którzy od października prowadzą akcję „Podaruj Bezdomnemu Czapkę”.
Ostatnio kierownik ds. osób bezdomnych wałbrzyskiego MOPS-u Łukasz Lipka przeprowadził prelekcje wśród uczniów Rzemieślniczej Zasadniczej Szkoły Zawodowej oraz w Gimnazjum nr 1 ukazując brutalną prawdę o życiu tych osób. Opowiedział o przyczynach bezdomności oraz formach wsparcia i pomocy. Niestety w Wałbrzychu co roku przybywa osób bezdomnych. W Integracyjnym Domu dla Bezdomnych przy ulicy Pocztowej, Ogrzewalni przy ulicy Moniuszki i w Domu dla Osób Bezdomnych i Najuboższych Monar – Markot przebywa ponad 200 osób. Ze względów bezpieczeństwa ilość miejsc jest ograniczona, chociaż w każdym możliwym miejscu w tych ośrodkach dostawione są łóżka polowe i materace. Jak zapewnia kierownik ds. osób bezdomnych wałbrzyskiego MOPS-u Łukasz Lipka, każda osoba bezdomna będzie miała zapewnione schronienie. - Nikt nie zostanie bez pomocy - mówi. Uczestnicy Hufca Pracy już pomagają. Na początku grudnia przekazali ponad 200 kg ubrań, zebrali zabawki, które dzieci otrzymały pod choinkę, wspólnie z domem seniora zrobili czapki na drutach oraz nadal zbierają ubrania. - Jeżeli w waszych szafach zalegają niepotrzebne ubrania: spodnie, swetry, bluzki, kurtki buty wystarczy przynieść je do naszej siedziby na ul. Al. Wyzwolenia 38 pok. 4 a na pewno komuś się przydadzą. Pomóc każdy może – wystarczy tylko chcieć – apelują.
PKP SA kilka dni temu ogłosiło przetarg na rozebranie linii kolejowej Świdnica Kraszowice – Jedlina-Zdrój. Decyzja oznaczała koniec marzeń o podróży pociągiem do Zagórza Śląskiego. We wtorek jednak zarząd województwa podjął uchwałę o możliwości przejęcia trzech odcinków linii kolejowej, w tym również tą do Zagórza Śląskiego.
Jednym z głównych celów projektu było kształcenie umiejętności posługiwania się językiem angielskim w praktyce. Uczniowie, którzy wzięli udział w projekcie wzorowo zdali egzamin gimnazjalny z języka angielskiego zarówno na poziomie podstawowym jak i rozszerzonym, osiągając wyniki powyżej średniej wojewódzkiej i tym samym zostawiając daleko w tyle sąsiednie gimnazja. Podczas podsumowania projektu uczniowie opowiadali o tym jak powstała jego idea, przedstawili swoje osiągnięcia oraz omawiali wizyty projektowe w Anglii i na Słowacji. Oprócz prezentacji multimedialnej, zaproszeni goście mogli obejrzeć filmy video z ważniejszych wydarzeń oraz z każdej wizyty partnerskiej. Dokonano również analizy ankiety podsumowującej dwuletnią pracę w projekcie. Ponadto, przedstawiono bogatą kronikę działań uczniów, w której udokumentowano zrealizowane zadania miesiąc po miesiącu.
czytaj więcejOśrodek Enterprise Europe Network przy Dolnośląskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A., wspólnie z Partnerami: Enterprise Europe Network przy Wrocławskim Centrum Transferu Technologii, Agencją Rozwoju Regionalnego ARLEG S.A., Krajowym Punktem Kontaktowym ds. Instrumentów Finansowych Programów Unii Europejskiej w Związku Banków Polskich zaprasza do udziału w konferencji pt. "Wsparcie biznesu z programów UE. Dziś i jutro", odbywającej się w ramach Dolnośląskich spotkań biznesowych.
Konferencja organizowana jest dla przedsiębiorców z województwa dolnośląskiego.
Na konferencji przedsiębiorcy otrzymają informację m.in. na temat:
- dostępnego wsparcia unijnego dla przedsiębiorców
- jedynych bezpłatnych gwarancji inwestycyjnych dla firm
- wsparcia z nowych programów Unii Europejskiej
Dziękujemy Państwu za wszystkie zgłoszenia, które przesłaliście i przynieśliście osobiście do naszej redakcji na kolejną edycję Kryształów i Kamieni. Bardzo cenne były również Państwa wskazówki i uwagi dotyczące poszczególnych nominacji. Faktycznie część z nich ma uzasadnienie.
czytaj więcejSołtysem wsi Niedźwiedzica jest od 15 lat. W lutym 2011r. wybrany został na czwartą kadencję, uzyskując 98% poparcia Zebrania Wiejskiego w wyborach.
czytaj więcej