To pierwszy dom fundacji, który powstaje poza terenem województwa łódzkiego. - Nasza działalność od dawna obejmuje cały kraj, ale do tej pory nie zdecydowaliśmy się na taki ruch. W Wałbrzychu znaleźliśmy jednak osoby, które przyjaźnie nas przyjęły i od początku pomagają. Przekonały nas do tego, że potrzeby na terenie województwa dolnośląskiego wymagają większego zainteresowania organizacji pozarządowych – mówi Aleksander Kartasiński, prezes zarządu Fundacji Happy Kids.
Nazwą nawiązują do przesłania Janusza Korczaka Bez szczęśliwego dzieciństwa całe życie jest kalekie, misją- do słów Pomóżmy dzieciom, by każdy z nich stał się tym, kim stać się może.
Działają głównie na rzecz dzieci, których rodzicom odebrano lub ograniczono prawa rodzicielskie. Stworzyli dla nich 10 rodzinnych domów dziecka, które zgodnie z nomenklaturą Ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej są placówkami opiekuńczo-wychowawczymi typu rodzinnego. Ten, który powstanie w Wałbrzychu będzie kolejnym. - W mniejszych skupiskach, takich jak Wałbrzych czy Zgierz, wymagane jest dużo większe zaangażowanie samorządów i organizacji, które pomagają rozwiązywać problemy z pieczą zastępcza. Wasze miasto, podobnie jak wiele innych w Polsce, boryka się z tym zagadnieniem. Zdecydowaliśmy się, aby pomóc tutaj, w miejscu, gdzie problem jest zauważalny. Zanim podjęliśmy decyzje o tej lokalizacji oglądnęliśmy kilkanaście miejsc. Jednak już pierwszego dni, gdy przyjechaliśmy do Wałbrzycha i zobaczyłem pierwszy z proponowanych domów wiedziałem, że będzie idealnie nadawał się na nasze potrzeby. Ta transakcja to pierwszy krok, a zarazem chyba zrządzenie losu – mówił Aleksander Kartasiński chwilę po podpisaniu aktu notarialnego. Nie ukrywał, że o otwarciu placówki w naszym mieście przekonało go również zaangażowanie i pomoc ze strony Ryszarda Tomaszewskiego, byłego prezesa Tesco, honorowego przewodniczącego Happy Kids i prezesa fundacji Tesco Dzieciom, który podobnie jak Czesław Grzesiak, jest obecnie członkiem Rady Fundacji. - Pochodzimy z Wałbrzycha. Z sukcesem otwieraliśmy kolejne domy w innych miastach. Teraz spędzamy tutaj więcej czasu. Dlaczego zatem nie przenieść tego na nasz grunt? – pyta Ryszard Tomaszewski. Mimo że w wałbrzyskim domu jeszcze nie ma wychowanków, żony obu panów: Bożena Tomaszewska i Mirosława Grzesiak, już zaczęły działać. Pierwsza z nich odpowiada za kwestie prawne. Druga szuka potencjalnych sponsorów i zajmuje się kwestiami organizacyjnymi.
W Rodzinnych Domach Fundacji dzieci odbudowują wiarę w siebie i świat dorosłych. Otrzymują najlepszy „kapitał początkowy”, jakim jest pewność siebie i umiejętność samostanowienia. Wszystko za sprawą zawodowych rodziców, którzy zapewniają nie tylko opiekę, ale przede wszystkim wychowanie i kompensację potrzeb, które nie zostały zaspokojone przez rodzinę pochodzenia. W wałbrzyskiej placówce miejsce znajdzie ośmioro wychowanków Fundacji.
PKP SA kilka dni temu ogłosiło przetarg na rozebranie linii kolejowej Świdnica Kraszowice – Jedlina-Zdrój. Decyzja oznaczała koniec marzeń o podróży pociągiem do Zagórza Śląskiego. We wtorek jednak zarząd województwa podjął uchwałę o możliwości przejęcia trzech odcinków linii kolejowej, w tym również tą do Zagórza Śląskiego.
Jednym z głównych celów projektu było kształcenie umiejętności posługiwania się językiem angielskim w praktyce. Uczniowie, którzy wzięli udział w projekcie wzorowo zdali egzamin gimnazjalny z języka angielskiego zarówno na poziomie podstawowym jak i rozszerzonym, osiągając wyniki powyżej średniej wojewódzkiej i tym samym zostawiając daleko w tyle sąsiednie gimnazja. Podczas podsumowania projektu uczniowie opowiadali o tym jak powstała jego idea, przedstawili swoje osiągnięcia oraz omawiali wizyty projektowe w Anglii i na Słowacji. Oprócz prezentacji multimedialnej, zaproszeni goście mogli obejrzeć filmy video z ważniejszych wydarzeń oraz z każdej wizyty partnerskiej. Dokonano również analizy ankiety podsumowującej dwuletnią pracę w projekcie. Ponadto, przedstawiono bogatą kronikę działań uczniów, w której udokumentowano zrealizowane zadania miesiąc po miesiącu.
czytaj więcejOśrodek Enterprise Europe Network przy Dolnośląskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A., wspólnie z Partnerami: Enterprise Europe Network przy Wrocławskim Centrum Transferu Technologii, Agencją Rozwoju Regionalnego ARLEG S.A., Krajowym Punktem Kontaktowym ds. Instrumentów Finansowych Programów Unii Europejskiej w Związku Banków Polskich zaprasza do udziału w konferencji pt. "Wsparcie biznesu z programów UE. Dziś i jutro", odbywającej się w ramach Dolnośląskich spotkań biznesowych.
Konferencja organizowana jest dla przedsiębiorców z województwa dolnośląskiego.
Na konferencji przedsiębiorcy otrzymają informację m.in. na temat:
- dostępnego wsparcia unijnego dla przedsiębiorców
- jedynych bezpłatnych gwarancji inwestycyjnych dla firm
- wsparcia z nowych programów Unii Europejskiej
Dziękujemy Państwu za wszystkie zgłoszenia, które przesłaliście i przynieśliście osobiście do naszej redakcji na kolejną edycję Kryształów i Kamieni. Bardzo cenne były również Państwa wskazówki i uwagi dotyczące poszczególnych nominacji. Faktycznie część z nich ma uzasadnienie.
czytaj więcejSołtysem wsi Niedźwiedzica jest od 15 lat. W lutym 2011r. wybrany został na czwartą kadencję, uzyskując 98% poparcia Zebrania Wiejskiego w wyborach.
czytaj więcej