Ponad 300 osób uczestniczyło w bezpłatnych seminariach tematycznych organizowanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych w ramach Tygodnia Przedsiębiorcy. Tegoroczne dni otwarte odbywały się pod hasłem „ZUS dla Biznesu”, nawiązując do programów i udogodnień, jakie ZUS oferuje przedsiębiorcom.
W dniach 23 - 27 listopada uczestnicy mogli skorzystać z bezpłatnych seminariów, porad ekspertów oraz konsultacji dotyczących usług oferowanych przez ZUS. - Od kilku lat organizujemy tydzień przedsiębiorcy w różnej formule. W tym roku popracowaliśmy nad tym by dotrzeć do możliwie największej ilości osób zainteresowanych. Była to inicjatywa centrali ZUS-u w całym kraju. W tym samym czasie w ramach koncepcji oraz pomysłów lokalnych odbywał się szereg spotkań. Frekwencja wskazuje na to, że zarówno spotkania jak i ich tematyka były trafione – mówił Jerzy Gajos, dyrektor ZUS w Wałbrzychu. W ramach spotkań zainteresowani mogli skorzystać między innymi z informacji, które ułatwią wypełnianie obowiązków związanych z prowadzeniem własnego biznesu, zasad zgłaszania działalności, opłacania składek, wpływu wypełniania i korygowania dokumentów na rozliczenie konta płatnika składek w ZUS, zagadnień z zakresu ustalania uprawnień do świadczeń z tytułu choroby i macierzyństwa, jak również ich wysokości i terminów wypłat. Ponadto można było skorzystać z konsultacji dotyczących usług oferowanych przez ZUS takich jak Program Interaktywny Płatnik Plus, Dofinansowanie projektów w zakresie prewencji wypadkowej, Elektroniczne zwolnienia lekarskie, Doradcy ds. ulg i umorzeń. - Cały czas się otwieramy i zmieniamy. Zależy nam na tym, żeby płatnicy byli dobrze poinformowani. Poruszanie się w gąszczu przepisów, które cały czas się zmieniają nie jest łatwe. Stąd właśnie tego rodzaju seminaria. W przeciągu tygodnia mówiliśmy między innymi o interaktywnym programie płatnik, elektronicznych zwolnieniach, rozliczeniach płatników czy warunkach jakie powinien spełniać pracodawca delegujący pracownika za granicę – mówiła Monika Bisek –Grąz, rzecznik ZUS. Dodatkowo każdy uczestnik mógł skorzystać z porad ekspertów Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Urzędów Skarbowych, Powiatowych Urzędów Pracy, Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, Narodowego Funduszu Zdrowia, Urzędów Miasta. - Centrala zainicjowała zrobienie tygodnia przedsiębiorcy, natomiast od oddziału na danym terenie zależało kogo zaprosi do współpracy. Z nami współpracował Narodowy Fundusz Zdrowia, Państwowa Inspekcja Pracy, Powiatowy Urząd Pracy i Urząd Skarbowy. Oprócz trzech głównych tematów dorzuciliśmy swoje oddziałowe, z którymi wyszliśmy do naszych klientów, ponieważ widzieliśmy jakie są potrzeby. Wałbrzyski oddział Zus- -u obsługuje 55 tysięcy aktywnych płatników. Na naszych salach obsługi miesięcznie przewija się 50 tysięcy klientów. Świadczy to o tym, że tematyka ubezpieczeń społecznych jest im bardzo bliska – podkreślała rzecznik ZUS.
PKP SA kilka dni temu ogłosiło przetarg na rozebranie linii kolejowej Świdnica Kraszowice – Jedlina-Zdrój. Decyzja oznaczała koniec marzeń o podróży pociągiem do Zagórza Śląskiego. We wtorek jednak zarząd województwa podjął uchwałę o możliwości przejęcia trzech odcinków linii kolejowej, w tym również tą do Zagórza Śląskiego.
Jednym z głównych celów projektu było kształcenie umiejętności posługiwania się językiem angielskim w praktyce. Uczniowie, którzy wzięli udział w projekcie wzorowo zdali egzamin gimnazjalny z języka angielskiego zarówno na poziomie podstawowym jak i rozszerzonym, osiągając wyniki powyżej średniej wojewódzkiej i tym samym zostawiając daleko w tyle sąsiednie gimnazja. Podczas podsumowania projektu uczniowie opowiadali o tym jak powstała jego idea, przedstawili swoje osiągnięcia oraz omawiali wizyty projektowe w Anglii i na Słowacji. Oprócz prezentacji multimedialnej, zaproszeni goście mogli obejrzeć filmy video z ważniejszych wydarzeń oraz z każdej wizyty partnerskiej. Dokonano również analizy ankiety podsumowującej dwuletnią pracę w projekcie. Ponadto, przedstawiono bogatą kronikę działań uczniów, w której udokumentowano zrealizowane zadania miesiąc po miesiącu.
czytaj więcejOśrodek Enterprise Europe Network przy Dolnośląskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A., wspólnie z Partnerami: Enterprise Europe Network przy Wrocławskim Centrum Transferu Technologii, Agencją Rozwoju Regionalnego ARLEG S.A., Krajowym Punktem Kontaktowym ds. Instrumentów Finansowych Programów Unii Europejskiej w Związku Banków Polskich zaprasza do udziału w konferencji pt. "Wsparcie biznesu z programów UE. Dziś i jutro", odbywającej się w ramach Dolnośląskich spotkań biznesowych.
Konferencja organizowana jest dla przedsiębiorców z województwa dolnośląskiego.
Na konferencji przedsiębiorcy otrzymają informację m.in. na temat:
- dostępnego wsparcia unijnego dla przedsiębiorców
- jedynych bezpłatnych gwarancji inwestycyjnych dla firm
- wsparcia z nowych programów Unii Europejskiej
Dziękujemy Państwu za wszystkie zgłoszenia, które przesłaliście i przynieśliście osobiście do naszej redakcji na kolejną edycję Kryształów i Kamieni. Bardzo cenne były również Państwa wskazówki i uwagi dotyczące poszczególnych nominacji. Faktycznie część z nich ma uzasadnienie.
czytaj więcejSołtysem wsi Niedźwiedzica jest od 15 lat. W lutym 2011r. wybrany został na czwartą kadencję, uzyskując 98% poparcia Zebrania Wiejskiego w wyborach.
czytaj więcej