Ewa Nowicka-Rusek, profesor antropologii społecznej na Uniwersytecie Warszawskim była gościem specjalnym spotkania w czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Głuszycy w ramach projektu „Akcja: e-motywacja”.
W polu jej zainteresowań naukowych są zagadnienia religijności, mniejszości etnicznych, tworzenia się nowych narodów. Jest zaangażowana w badania terenowe, bardzo lubi też pracę dydaktyczną i kontakt z młodymi ludźmi. Praca jest jej pasją. Jest podróżniczką, miłośniczką wypraw autostopem, osobą otwartą na różnorodność świata, poznawanie nowych miejsc i ludzi. Ewa Nowicka – Rusek uwielbia wysiłek fizyczny: chodzi po górach, jeździ na nartach biegowych i na rowerze tandemowym. Wszystkie te działalności prowadzi mimo swojej choroby. Już w szkole podstawowej zaczęła tracić wzrok – jest osobą niewidomą. Nigdy nie zaakceptowała swojej choroby. Stara się żyć tak, jak gdyby była zdrowa. W 2007 roku została laureatką konkursu „Człowiek bez barier”. Jednak nie przywiązuje wielkiej wagi do nagród, gdyż chęć i motywację do bycia aktywną czerpie z samej siebie, nie oczekując podziwu ani nagród. - Świat może być z całym swoim bogactwem materialnym ubogi, nawet nędzny. Bogate życie wewnętrzne – to jest to – twierdzi Ewa Nowicka – Rusek
W każdym spotkaniu bierze też udział Tomasz Kozłowski – psycholog, szkoleniowiec, ratownik GOPR oraz skoczek spadochronowy w jednym. Swoje pierwsze ekstremalne przygody przeżywał, wspinając się po basztach murów obronnych Bolesławca. Ciekawość świata i pasja do wysokości zostały w nim do dzisiaj. Zawodowo zajmuje się pracą z ludźmi i wspieraniem ich w samorozwoju. Swoje doświadczenia zdobywał w kraju oraz za granicą (m.in. w Nowej Zelandii). W zeszłym roku razem z zespołem skoczył ze stratosfery (11 tysięcy metrów), ustanawiając tym samym rekord Europy w odległości swobodnego spadania formacją trzyosobową. Inspirują go ludzie, którzy lubią siebie. Wraz z Weroniką Wawrzkowicz współprowadzi program w każdy poniedziałkowy poranek w radio Chilli Zet.
Jeszcze jednym gościem spotkania był podróżnik, kajakarz, zdobywca i odkrywca – Aleksander Doba. Ten młody duchem „pozytywnie zakręcony”, tryskający humorem i dystansem do siebie człowiek, rozbawił i wprawił w podziw uczestniczki spotkania. Po zakończonej telekonferencji odbyły się krótkie zajęcia artecoachingowe pod hasłem „wiersz niecodzienny”. Panie miały za zadanie stworzenie wiersza tematycznie związanego z przebiegiem doby. Początkowo były bardzo niepewne swych umiejętności na tym polu, jednak okazało się, że drzemie w nich wiele ukrytych zdolności i talentów – w tym talent do tworzenia wierszy.
PKP SA kilka dni temu ogłosiło przetarg na rozebranie linii kolejowej Świdnica Kraszowice – Jedlina-Zdrój. Decyzja oznaczała koniec marzeń o podróży pociągiem do Zagórza Śląskiego. We wtorek jednak zarząd województwa podjął uchwałę o możliwości przejęcia trzech odcinków linii kolejowej, w tym również tą do Zagórza Śląskiego.
Jednym z głównych celów projektu było kształcenie umiejętności posługiwania się językiem angielskim w praktyce. Uczniowie, którzy wzięli udział w projekcie wzorowo zdali egzamin gimnazjalny z języka angielskiego zarówno na poziomie podstawowym jak i rozszerzonym, osiągając wyniki powyżej średniej wojewódzkiej i tym samym zostawiając daleko w tyle sąsiednie gimnazja. Podczas podsumowania projektu uczniowie opowiadali o tym jak powstała jego idea, przedstawili swoje osiągnięcia oraz omawiali wizyty projektowe w Anglii i na Słowacji. Oprócz prezentacji multimedialnej, zaproszeni goście mogli obejrzeć filmy video z ważniejszych wydarzeń oraz z każdej wizyty partnerskiej. Dokonano również analizy ankiety podsumowującej dwuletnią pracę w projekcie. Ponadto, przedstawiono bogatą kronikę działań uczniów, w której udokumentowano zrealizowane zadania miesiąc po miesiącu.
czytaj więcejOśrodek Enterprise Europe Network przy Dolnośląskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A., wspólnie z Partnerami: Enterprise Europe Network przy Wrocławskim Centrum Transferu Technologii, Agencją Rozwoju Regionalnego ARLEG S.A., Krajowym Punktem Kontaktowym ds. Instrumentów Finansowych Programów Unii Europejskiej w Związku Banków Polskich zaprasza do udziału w konferencji pt. "Wsparcie biznesu z programów UE. Dziś i jutro", odbywającej się w ramach Dolnośląskich spotkań biznesowych.
Konferencja organizowana jest dla przedsiębiorców z województwa dolnośląskiego.
Na konferencji przedsiębiorcy otrzymają informację m.in. na temat:
- dostępnego wsparcia unijnego dla przedsiębiorców
- jedynych bezpłatnych gwarancji inwestycyjnych dla firm
- wsparcia z nowych programów Unii Europejskiej
Dziękujemy Państwu za wszystkie zgłoszenia, które przesłaliście i przynieśliście osobiście do naszej redakcji na kolejną edycję Kryształów i Kamieni. Bardzo cenne były również Państwa wskazówki i uwagi dotyczące poszczególnych nominacji. Faktycznie część z nich ma uzasadnienie.
czytaj więcejSołtysem wsi Niedźwiedzica jest od 15 lat. W lutym 2011r. wybrany został na czwartą kadencję, uzyskując 98% poparcia Zebrania Wiejskiego w wyborach.
czytaj więcej