Wiele wskazuje na to, że ośmioro dzieci z Bolesławca, które przez kilka miesięcy musiały sobie radzić samodzielnie, znów będzie miało normalne warunki życia i rodziców na miejscu. Rodzina wcześniej mieszkała w Boguszowie – Gorcach. Jak już informowaliśmy na naszych łamach, dzięki dociekliwości dyrektorki gimnazjum nr 1 w Boguszowie Gorcach wyszło na jaw, że dzieci nie chodzą do szkoły, a miejsce, gdzie przebywają, urąga wszelkim normom, w jakich powinni mieszkać ludzie. Rodzina R. jeszcze do połowy tego roku mieszkała w Boguszowie Gorcach. Korzystali z pomocy opieki społecznej, starali się o mieszkanie socjalne, a potem zniknęli. O ojcu dzieci było wiadomo, że pracuje w Niemczech, dlatego wszyscy ulegli sugestii, że tam właśnie wyjechała rodzina. Sąd rodzinny, który w czerwcu ograniczył prawa rodzicielskie ojcu i matce z powodu zaniedbań wychowawczych i wyznaczył kuratora, w październiku tę kuratelę zawiesił. - Przypadek sprawił, że uzyskaliśmy aktualny adres rodziny – mówi dyrektorka gimnazjum, Halina Mackiewicz. Okazało się, że matka przysłała do szkoły wniosek o wydanie świadectwa jednego z synów. Na kopercie był adres. Natychmiast rozpoczęto działania. Ich wynik, to odnalezienie dzieci, przebywających w Bolesławcu w bardzo trudnych warunkach, przeniesienie ich do bursy szkolnej, zapisanie do szkoły, objęcie wszechstronną opieką. Pojawili się też rodzice. Sprawa ponownie stanęła przed sądem rodzinnym, który na zamkniętym posiedzeniu, postanowił dać rodzinie jeszcze jedną szansę.
Rodzice wynajęli mieszkanie do remontu, wkrótce mają tam zamieszkać razem z dziećmi. Marek Dziekan, pedagog szkolny w gimnazjum nr 1 w Boguszowie Gorcach zapewnia, że dzieci rodziny R. nie sprawiały żadnych trudności wychowawczych. - To są zdolne i inteligentne dzieci. Ich największym problemem była absencja. Mieszkały w koszmarnych warunkach, chorowały, poza tym musiały się opiekować młodszym rodzeństwem – mówi pedagog. Marek Dziekan jest przekonany, że formy opieki nad rodziną powinny ulec zmianie. - W tej chwili jest bardzo słaby przepływ informacji między służbami, słabe rozpoznanie problemów rodzin, nie ma dobrych specjalistów do pracy z rodzinami. Oczywiście dobro dziecka jest najważniejsze, ale warto ratować całe rodziny - podkreśla Marek Dziekan.
Źródło: (Szela) / 30minut
PKP SA kilka dni temu ogłosiło przetarg na rozebranie linii kolejowej Świdnica Kraszowice – Jedlina-Zdrój. Decyzja oznaczała koniec marzeń o podróży pociągiem do Zagórza Śląskiego. We wtorek jednak zarząd województwa podjął uchwałę o możliwości przejęcia trzech odcinków linii kolejowej, w tym również tą do Zagórza Śląskiego.
Jednym z głównych celów projektu było kształcenie umiejętności posługiwania się językiem angielskim w praktyce. Uczniowie, którzy wzięli udział w projekcie wzorowo zdali egzamin gimnazjalny z języka angielskiego zarówno na poziomie podstawowym jak i rozszerzonym, osiągając wyniki powyżej średniej wojewódzkiej i tym samym zostawiając daleko w tyle sąsiednie gimnazja. Podczas podsumowania projektu uczniowie opowiadali o tym jak powstała jego idea, przedstawili swoje osiągnięcia oraz omawiali wizyty projektowe w Anglii i na Słowacji. Oprócz prezentacji multimedialnej, zaproszeni goście mogli obejrzeć filmy video z ważniejszych wydarzeń oraz z każdej wizyty partnerskiej. Dokonano również analizy ankiety podsumowującej dwuletnią pracę w projekcie. Ponadto, przedstawiono bogatą kronikę działań uczniów, w której udokumentowano zrealizowane zadania miesiąc po miesiącu.
czytaj więcejOśrodek Enterprise Europe Network przy Dolnośląskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A., wspólnie z Partnerami: Enterprise Europe Network przy Wrocławskim Centrum Transferu Technologii, Agencją Rozwoju Regionalnego ARLEG S.A., Krajowym Punktem Kontaktowym ds. Instrumentów Finansowych Programów Unii Europejskiej w Związku Banków Polskich zaprasza do udziału w konferencji pt. "Wsparcie biznesu z programów UE. Dziś i jutro", odbywającej się w ramach Dolnośląskich spotkań biznesowych.
Konferencja organizowana jest dla przedsiębiorców z województwa dolnośląskiego.
Na konferencji przedsiębiorcy otrzymają informację m.in. na temat:
- dostępnego wsparcia unijnego dla przedsiębiorców
- jedynych bezpłatnych gwarancji inwestycyjnych dla firm
- wsparcia z nowych programów Unii Europejskiej
Dziękujemy Państwu za wszystkie zgłoszenia, które przesłaliście i przynieśliście osobiście do naszej redakcji na kolejną edycję Kryształów i Kamieni. Bardzo cenne były również Państwa wskazówki i uwagi dotyczące poszczególnych nominacji. Faktycznie część z nich ma uzasadnienie.
czytaj więcejSołtysem wsi Niedźwiedzica jest od 15 lat. W lutym 2011r. wybrany został na czwartą kadencję, uzyskując 98% poparcia Zebrania Wiejskiego w wyborach.
czytaj więcej