Liga Futbolu Amerykańskiego opublikowała pierwsze informacje dotyczące przyszłorocznego sezonu. W LFA2, czyli na drugim poziomie rozgrywkowym w 2019 roku po raz pierwszy w historii zagrają Miners Wałbrzych. Górnicy trafili do grupy zachodniej.
128 meczów na czterech szczeblach rozgrywkowych, ponad 215 godzin internetowych transmisji, 5 spotkań w telewizji kablowej Vectra i ponad półtora tysiąca zarejestrowanych zawodników – to tylko niektóre liczby, jakimi pochwalić się może Liga Futbolu Amerykańskiego po sezonie 2018. 17 listopada we Wrocławiu odbyło się spotkanie przedstawicieli klubów występujących w LFA, na którym podsumowano tegoroczne rozgrywki i dyskutowano nad dalszymi planami rozwoju futbolu amerykańskiego w Polsce. Zatwierdzony został już również wygląd przyszłorocznych rozgrywek elity, czyli LFA1 oraz jej zaplecza – LFA2.
Futbol amerykański w Wałbrzychu rozwija się coraz prężniej. Miners istnieją zaledwie od dwóch lat, a ligową rywalizację rozpoczęli w sezonie 2017, kończąc rywalizację z bilansem jednej wygranej i dwóch porażek. W tegorocznych rozgrywkach również nie szło im najlepiej i nie udało im się awansować do fazy play-off Ligi Rozwojowej LFA9, w której zespoły występują w formule dziewięcioosobowej. Górnicy potrafili nawiązać wyrównaną walkę z faworytami swojej grupy – Świętymi Częstochowa i Tychy Falcons B, w którymi jednak ostatecznie przegrali, a rezerwy Silesia Rebels udało się pokonać na wyjeździe 9:6. Klub z Wałbrzycha jako jedyny reprezentant LFA9 wystawił w tym roku także zespół do ligi juniorów. Młodzi wychowankowie prowadzeni przez Pawła Ciecierę na starcie rozgrywek musieli płacić frycowe i przełykać gorycz porażek z faworyzowanymi Patriotami Poznań oraz późniejszymi wicemistrzami Polski, Panthers Wrocław. Sezon zakończyli oni jednak sensacyjnym triumfem 6:2 nad ekipą z Poznania. Pokazało to, że w Wałbrzychu drzemie spory potencjał, a klub posiada wystarczającą liczbę futbolistów, by po raz pierwszy w historii przystąpić do rywalizacji w tradycyjnej, jedenastoosobowej odmianie futbolu amerykańskiego, stąd decyzja o przystąpieniu do LFA2.
Zaplecze LFA1 podobnie jak w tym roku podzielone będzie na dwie grupy. Ekipa z Wałbrzycha na zachodzie rozegra w sezonie zasadniczym dwumecze z Jaguars Kąty Wrocławskie, Białymi Lwami Gdańsk oraz Angels Toruń – spadkowiczem z elity. Dwie najlepsze drużyny w obu grupach awansują do półfinałów. W grupie wschodniej znaleźli się Tytani Lublin, Przemyśl Bears, Rzeszów Rockets i Silesia Rebels.
Przyszłoroczny sezon LFA2 wystartuje 8 czerwca 2019 roku. Szczegółowy terminarz zostanie podany w najbliższych miesiącach. Mecze w ramach LFA będzie można już niebawem oglądać nie tylko za pośrednictwem internetowych transmisji, ale również na „szklanym ekranie” na kanale 250 telewizji kablowej Vectra. Sezon futbolowy ruszy natomiast 23 marca, kiedy to do gry przystąpią drużyny z najwyższej ligi – LFA1. Aktualnym mistrzem Polski są futboliści Lowlanders Białystok, którzy 21 lipca na Stadionie Olimpijskim we Wrocławiu na oczach niemal pięciu tysięcy kibiców sensacyjnie pokonali obrońców tytułu – Panthers Wrocław 14:13.
PKP SA kilka dni temu ogłosiło przetarg na rozebranie linii kolejowej Świdnica Kraszowice – Jedlina-Zdrój. Decyzja oznaczała koniec marzeń o podróży pociągiem do Zagórza Śląskiego. We wtorek jednak zarząd województwa podjął uchwałę o możliwości przejęcia trzech odcinków linii kolejowej, w tym również tą do Zagórza Śląskiego.
Jednym z głównych celów projektu było kształcenie umiejętności posługiwania się językiem angielskim w praktyce. Uczniowie, którzy wzięli udział w projekcie wzorowo zdali egzamin gimnazjalny z języka angielskiego zarówno na poziomie podstawowym jak i rozszerzonym, osiągając wyniki powyżej średniej wojewódzkiej i tym samym zostawiając daleko w tyle sąsiednie gimnazja. Podczas podsumowania projektu uczniowie opowiadali o tym jak powstała jego idea, przedstawili swoje osiągnięcia oraz omawiali wizyty projektowe w Anglii i na Słowacji. Oprócz prezentacji multimedialnej, zaproszeni goście mogli obejrzeć filmy video z ważniejszych wydarzeń oraz z każdej wizyty partnerskiej. Dokonano również analizy ankiety podsumowującej dwuletnią pracę w projekcie. Ponadto, przedstawiono bogatą kronikę działań uczniów, w której udokumentowano zrealizowane zadania miesiąc po miesiącu.
czytaj więcejOśrodek Enterprise Europe Network przy Dolnośląskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A., wspólnie z Partnerami: Enterprise Europe Network przy Wrocławskim Centrum Transferu Technologii, Agencją Rozwoju Regionalnego ARLEG S.A., Krajowym Punktem Kontaktowym ds. Instrumentów Finansowych Programów Unii Europejskiej w Związku Banków Polskich zaprasza do udziału w konferencji pt. "Wsparcie biznesu z programów UE. Dziś i jutro", odbywającej się w ramach Dolnośląskich spotkań biznesowych.
Konferencja organizowana jest dla przedsiębiorców z województwa dolnośląskiego.
Na konferencji przedsiębiorcy otrzymają informację m.in. na temat:
- dostępnego wsparcia unijnego dla przedsiębiorców
- jedynych bezpłatnych gwarancji inwestycyjnych dla firm
- wsparcia z nowych programów Unii Europejskiej
Dziękujemy Państwu za wszystkie zgłoszenia, które przesłaliście i przynieśliście osobiście do naszej redakcji na kolejną edycję Kryształów i Kamieni. Bardzo cenne były również Państwa wskazówki i uwagi dotyczące poszczególnych nominacji. Faktycznie część z nich ma uzasadnienie.
czytaj więcejSołtysem wsi Niedźwiedzica jest od 15 lat. W lutym 2011r. wybrany został na czwartą kadencję, uzyskując 98% poparcia Zebrania Wiejskiego w wyborach.
czytaj więcej