120 milionów złotych przeznaczy Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna „INVEST-PARK” na budowę hal przemysłowych, które powstaną w sześciu lokalizacjach zarządzanych przez strefę. To największa inwestycja własna spółki od początku jej istnienia.
Bliźniacze hale magazynowo - produkcyjne powstaną na Dolnym Śląsku: w Wałbrzychu, Jaworzynie Śląskiej i Ząbkowicach, na Opolszczyźnie: w Nysie i Brzegu oraz w Wielkopolskiej Wrześni. Gotowe obiekty przemysłowe przeznaczone głównie pod wynajem lub leasing zwiększą atrakcyjność inwestycyjną tych terenów strefowych.
- To oferta, która powinna szczególnie zainteresować małe i średnie przedsiębiorstwa, gdyż istnieje możliwość zagospodarowania jedynie części hali. Takie rozwiązanie znacząco zmniejsza początkowe koszty inwestycji i daje możliwość dostosowania obiektu do swoich potrzeb. Dodatkowym atutem jest możliwość skorzystania z preferencji w postaci ulgi w podatku dochodowym – mówi prezes wałbrzyskiej strefy Piotr Sosiński.
Powierzchnia hal wynosić będzie ok. 5 000 m kw., przy czym będzie istniała możliwość rozbudowy obiektu. Hala zostanie wyposażona z zaplecze biurowe i socjalne oraz infrastrukturę zewnętrzną: parkingi, place manewrowe oraz teren zielony. Koszt budowy każdego obiektu wyniesie ok. 20 mln złotych.
- To historyczny moment dla wałbrzyskiej strefy, która pierwszy raz przeznaczy tak duże środki na zwiększenie atrakcyjności swojej oferty. Od początku funkcjonowania spółka na rozwój infrastruktury wydała blisko 280 milionów złotych. Program budowy hal, który zrealizujemy w ciągu najbliższych 3 lat, to niemal połowa tej kwoty – podkreśla Kamil Zieliński, wiceprezes WSSE.
- Od wielu lat samorządy postulowały zmianę strategii inwestycyjnej opierającej się gównie na sprzedaży terenów typu greenfield, na ofertę związaną z dzierżawą gotowych obiektów przemysłowych. Po kilku latach braku takich inwestycji pojawia się program, który jest na to odpowiedzią – mówi Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha. – Ten fakt cieszy tym bardziej, że w ciągu ostatnich dwóch lat samorządy aglomeracji wałbrzyskiej wydały kilkadziesiąt milionów złotych na przygotowanie terenów inwestycyjnych – dodaje.
Fundusze pochodzące z programu Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych pozwoliły na przygotowanie działek między innymi w Świebodzicach, Głuszycy, Żarowie, czy Jaworzynie Śląskiej.
- Kwestia uzbrojenia terenów inwestycyjnych była dla nas największym wyzwaniem, gdyż nie pozwalały na to możliwości finansowe gminy – wspomina Grzegorz Grzegorzewicz, burmistrz Jaworzyny Śląskiej. – Dzięki środkom z ZIT’u udało się wyposażyć działki w media oraz wybudować dwie platformy dla przyszłych inwestorów. Jest mi również niezmiernie miło, że staliśmy się beneficjentem programu budowy hal wałbrzyskiej strefy – podkreśla.
Oprócz środków z ZIT’u, pochodzących z Regionalnych Programów Operacyjnych, samorządy mogą skorzystać z dodatkowego instrumentu wsparcia. W zeszłym tygodniu wałbrzyska strefa uruchomiła program preferencyjnych pożyczek na rozwój infrastruktury inwestycyjnej skierowany do Jednostek Samorządu Terytorialnego.
- Realia gospodarcze, jak i potrzeby samych przedsiębiorców zmieniają się. Cieszę się, że strefa wsłuchuje się w potrzeby inwestorów, czego dowodem jest program budowy hal oraz fundusz pożyczek dla samorządów – podsumowuje wicemarszałek województwa dolnośląskiego Marcin Gwóźdź.
PKP SA kilka dni temu ogłosiło przetarg na rozebranie linii kolejowej Świdnica Kraszowice – Jedlina-Zdrój. Decyzja oznaczała koniec marzeń o podróży pociągiem do Zagórza Śląskiego. We wtorek jednak zarząd województwa podjął uchwałę o możliwości przejęcia trzech odcinków linii kolejowej, w tym również tą do Zagórza Śląskiego.
Jednym z głównych celów projektu było kształcenie umiejętności posługiwania się językiem angielskim w praktyce. Uczniowie, którzy wzięli udział w projekcie wzorowo zdali egzamin gimnazjalny z języka angielskiego zarówno na poziomie podstawowym jak i rozszerzonym, osiągając wyniki powyżej średniej wojewódzkiej i tym samym zostawiając daleko w tyle sąsiednie gimnazja. Podczas podsumowania projektu uczniowie opowiadali o tym jak powstała jego idea, przedstawili swoje osiągnięcia oraz omawiali wizyty projektowe w Anglii i na Słowacji. Oprócz prezentacji multimedialnej, zaproszeni goście mogli obejrzeć filmy video z ważniejszych wydarzeń oraz z każdej wizyty partnerskiej. Dokonano również analizy ankiety podsumowującej dwuletnią pracę w projekcie. Ponadto, przedstawiono bogatą kronikę działań uczniów, w której udokumentowano zrealizowane zadania miesiąc po miesiącu.
czytaj więcejOśrodek Enterprise Europe Network przy Dolnośląskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A., wspólnie z Partnerami: Enterprise Europe Network przy Wrocławskim Centrum Transferu Technologii, Agencją Rozwoju Regionalnego ARLEG S.A., Krajowym Punktem Kontaktowym ds. Instrumentów Finansowych Programów Unii Europejskiej w Związku Banków Polskich zaprasza do udziału w konferencji pt. "Wsparcie biznesu z programów UE. Dziś i jutro", odbywającej się w ramach Dolnośląskich spotkań biznesowych.
Konferencja organizowana jest dla przedsiębiorców z województwa dolnośląskiego.
Na konferencji przedsiębiorcy otrzymają informację m.in. na temat:
- dostępnego wsparcia unijnego dla przedsiębiorców
- jedynych bezpłatnych gwarancji inwestycyjnych dla firm
- wsparcia z nowych programów Unii Europejskiej
Dziękujemy Państwu za wszystkie zgłoszenia, które przesłaliście i przynieśliście osobiście do naszej redakcji na kolejną edycję Kryształów i Kamieni. Bardzo cenne były również Państwa wskazówki i uwagi dotyczące poszczególnych nominacji. Faktycznie część z nich ma uzasadnienie.
czytaj więcejSołtysem wsi Niedźwiedzica jest od 15 lat. W lutym 2011r. wybrany został na czwartą kadencję, uzyskując 98% poparcia Zebrania Wiejskiego w wyborach.
czytaj więcej