W Zamku Książ w Wałbrzychu rozpoczęły się warte 200 tysięcy złotych prace konserwatorskie i restauratorskie fontanny bogini Flory i fontanny z Gryfonami znajdującymi się na tarasie bogini Flory. To początek rewaloryzacji książańskich tarasów, która przywróci im urodę i splendor z czasów książąt von Pless.
Inwestycja jest możliwa dzięki dotacji pozyskana przez zarząd Zamku Książ z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Środki z ministerstwa w kwocie 100 tys. zł zostały uzupełnione o taką samą kwotę z budżetu spółki.
W ramach zadania obie fontanny zostaną m.in. dokładnie oczyszczone i uzupełnione będą ich ubytki. Naprawiona zostanie także instalacja doprowadzająca do nich wodę. Taras bogini Flory był określany w przedwojennych przewodnikach „Tarasem Ogrodu Rozkoszy”. Swoją nazwę zawdzięcza stojącemu tam posągowi rzymskiej bogini roślinności czyli Flory.
Przedmiotem projektu jest zachowanie cennego dziedzictwa kulturowego - renowacja dwóch fontann na tarasach zamkowych: Fontanny Bogini Flory (koniec XIX w., historycyzm), Fontanny Trytonów ( ok. 1910 r., secesja). Rzeźbiarskie przedstawienia w ogrodach książańskich, obecnie nieliczne, reprezentują znaczny zakres zniszczeń i ubytków i wymagają natychmiastowego podjęcia działań zabezpieczających przed całkowitym unicestwieniem. W rzeźbach widoczne są nieudolne naprawy, co sprawiło, że zatarła się pierwotna forma rzeźbiarska, na co ma wpływ nie tylko erozja oryginalnych materiałów ale i niestaranne renowacje czasach PRL.
Zakres prac to wstępne wzmocnienie osłabionych partii piaskowca, wykonanie wstępnej dezynfekcji, usunięcie mechaniczne wtórnych uzupełnień oraz zaprawy cementowej, wykonanie oczyszczania powierzchni kamienia, a w ostatniej fazie przygotowawczej wykonanie impregnacji kamienia preparatem krzemoorganicznym. W ramach prac renowacyjnych i odtworzeniowych przewiduje się wykonanie metalowego szkieletu wzmacniającego z prętów ze stali nierdzewnej pod większe fragmenty rekonstrukcji formy rzeźbiarskiej obiektu a następnie wypełnienie go masą sztucznego kamienia. Ostatni etap obejmować będzie scalanie kolorystyczne rzeźby pigmentami ziemnymi odpornymi na środowisko alkaliczne i wykonanie końcowej hydrofobizacji. Ponadto dla Fontanny Trytonów przewiduje się rekonstrukcję niezachowanego elementu w kształcie muszli perłopława będącego zwieńczeniem fontanny.
PKP SA kilka dni temu ogłosiło przetarg na rozebranie linii kolejowej Świdnica Kraszowice – Jedlina-Zdrój. Decyzja oznaczała koniec marzeń o podróży pociągiem do Zagórza Śląskiego. We wtorek jednak zarząd województwa podjął uchwałę o możliwości przejęcia trzech odcinków linii kolejowej, w tym również tą do Zagórza Śląskiego.
Jednym z głównych celów projektu było kształcenie umiejętności posługiwania się językiem angielskim w praktyce. Uczniowie, którzy wzięli udział w projekcie wzorowo zdali egzamin gimnazjalny z języka angielskiego zarówno na poziomie podstawowym jak i rozszerzonym, osiągając wyniki powyżej średniej wojewódzkiej i tym samym zostawiając daleko w tyle sąsiednie gimnazja. Podczas podsumowania projektu uczniowie opowiadali o tym jak powstała jego idea, przedstawili swoje osiągnięcia oraz omawiali wizyty projektowe w Anglii i na Słowacji. Oprócz prezentacji multimedialnej, zaproszeni goście mogli obejrzeć filmy video z ważniejszych wydarzeń oraz z każdej wizyty partnerskiej. Dokonano również analizy ankiety podsumowującej dwuletnią pracę w projekcie. Ponadto, przedstawiono bogatą kronikę działań uczniów, w której udokumentowano zrealizowane zadania miesiąc po miesiącu.
czytaj więcejOśrodek Enterprise Europe Network przy Dolnośląskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A., wspólnie z Partnerami: Enterprise Europe Network przy Wrocławskim Centrum Transferu Technologii, Agencją Rozwoju Regionalnego ARLEG S.A., Krajowym Punktem Kontaktowym ds. Instrumentów Finansowych Programów Unii Europejskiej w Związku Banków Polskich zaprasza do udziału w konferencji pt. "Wsparcie biznesu z programów UE. Dziś i jutro", odbywającej się w ramach Dolnośląskich spotkań biznesowych.
Konferencja organizowana jest dla przedsiębiorców z województwa dolnośląskiego.
Na konferencji przedsiębiorcy otrzymają informację m.in. na temat:
- dostępnego wsparcia unijnego dla przedsiębiorców
- jedynych bezpłatnych gwarancji inwestycyjnych dla firm
- wsparcia z nowych programów Unii Europejskiej
Dziękujemy Państwu za wszystkie zgłoszenia, które przesłaliście i przynieśliście osobiście do naszej redakcji na kolejną edycję Kryształów i Kamieni. Bardzo cenne były również Państwa wskazówki i uwagi dotyczące poszczególnych nominacji. Faktycznie część z nich ma uzasadnienie.
czytaj więcejSołtysem wsi Niedźwiedzica jest od 15 lat. W lutym 2011r. wybrany został na czwartą kadencję, uzyskując 98% poparcia Zebrania Wiejskiego w wyborach.
czytaj więcej